Będą naprawiać wojskowe lokomotywy. Jest przetarg
Wojsko przygotowuje się do gruntownej naprawy lokomotyw spalinowych i ogłasza nowe postępowanie. Prace obejmą rzadko spotykane modele maszyn SM-30, SM-04 i WLs-40. Zainteresowani wykonawcy mają czas na złożenie ofert do 6 sierpnia.

1. Regionalna Baza Logistyczna wszczęła właśnie postępowanie przetargowe dotyczące kompleksowej naprawy lokomotyw należących do wojska. Chodzi o maszyny typu SM-30, SM-04 oraz WLs-40, które wymagają serwisu na poziomie utrzymania P4, czyli zaawansowanego przeglądu technicznego z możliwością regeneracji i wymiany najważniejszych komponentów.
Można już składać oferty
Postępowanie prowadzone jest w trybie przetargu nieograniczonego, a cała dokumentacja została opublikowana 4 lipca na portalu platformazakupowa.pl. Termin składania ofert upływa 6 sierpnia o godzinie 08:30. Otwarcie kopert nastąpi pół godziny później. Prace mają być realizowane zgodnie z wymaganiami szczegółowo określonymi w Specyfikacji Warunków Zamówienia, w tym z uwzględnieniem parametrów eksploatacyjnych i technicznych wojskowych jednostek taborowych.
Lokomotywy, które pracują w cieniu
Wojsko Polskie od lat korzysta z własnego zaplecza kolejowego, które obsługuje m.in. bocznice wojskowe, place przeładunkowe i transport sprzętu ciężkiego. Takie modele, jak SM-30 i SM-04 były dawniej wykorzystywane także w przemyśle i przez koleje państwowe, ale dziś znajdują zastosowanie głównie na krótkich odcinkach manewrowych. WLs-40 to z kolei kompaktowa lokomotywa, która jest idealna do pracy na wąskich torach i w jednostkach o ograniczonej infrastrukturze torowej.
Dzięki własnym lokomotywom wojsko może utrzymać autonomię transportową w sytuacjach kryzysowych i podczas ćwiczeń. Maszyny te, choć pozornie archaiczne, spełniają dziś ważną rolę w systemie logistyki wojskowej, zwłaszcza przy relokacji zasobów i sprzętu wojskowego o dużej masie.
Wyspecjalizowane prace i wojskowa precyzja
Zlecone naprawy obejmują nie tylko standardowe czynności serwisowe. Zgodnie z dokumentacją zamówienia, poziom P4 zakłada m.in. kontrolę i ewentualną regenerację układów napędowych, hamulcowych, instalacji elektrycznych oraz komponentów konstrukcyjnych. Zlecenie będzie realizowane zgodnie z wojskowymi normami technicznymi, a cała dokumentacja, w tym Jednolity Europejski Dokument Zamówienia, została już udostępniona na platformie przetargowej.
Przeczytaj także:
Zainteresowani wykonawcy muszą posiadać kwalifikowany podpis elektroniczny i przestrzegać zasad określonych przez Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady z 2014 r. Komunikacja z zamawiającym odbywa się wyłącznie elektronicznie, a oferta musi zostać złożona zgodnie z załączonymi instrukcjami technicznymi.
*Źródło zdjęcia wprowadzającego: mykhailo pavlenko / Shutterstock