REKLAMA

Jak sprawdzić jakość powietrza? Jaką aplikację do monitorowania poziomu smogu wybrać?

Jakość powietrza w Polsce od lat pozostawia wiele do życzenia. Jak ją sprawdzić, żeby nie narażać się na niebezpieczeństwo i móc swobodnie oddychać? Jakie aplikacje są najlepsze do monitorowania stężenia smogu?

24.03.2022 14.33
Jakość powietrza. Jak ją sprawdzić? Jaka aplikacja do smogu?
REKLAMA

W światowym rankingu miast z powietrzem o najniższej jakości królował Kraków, wyprzedzając takich potężnych rywali jak Lahaur, Delhi i Pekin. W czołowej pięćdziesiątce towarzystwa dotrzymali Wrocław, Warszawa oraz Poznań. Obecnie zanieczyszczenie jest tak duże, że nawet Alert RCB radzi: unikaj aktywności na zewnątrz. Sprawdź jakość powietrza i poziom smogu, zanim wyjdziesz z domu i dowiedz się, czym oddychasz. Poznaj narzędzia i aplikacje do monitorowania jakości powietrza.

REKLAMA

Spis treści:

Smoke and fog. Czyli co to jest smog?

Smog jest zjawiskiem powstającym w wyniku łączenia zanieczyszczeń powietrza, takich jak dym i spaliny, i odpowiednich zjawisk atmosferycznych (w pierwszej kolejności mgły), dlatego został właściwie nazwany smogiem - od połączenia słów smoke (dym) i fog (mgła).

Istnieją dwa główne rodzaje smogu, nieco różniące się składem chemicznym - smog londyński i smog typu Los Angeles.

  • Smog typu Los Angeles jest fotochemiczny, pojawiający się wskutek reakcji zanieczyszczeń (takich jak spaliny) z intensywnym światłem słonecznym. Powstaje w miesiącach letnich i przeważnie w subtropikalnych strefach. Zanieczyszczenia drogowe jednak są zjawiskiem globalnym i przy sprzyjających, to znaczy niesprzyjających warunkach, taki smog występować może również w Polsce.
  • Najczęściej goszczący na polskich ulicach smog londyński składa się głównie z tlenków węgla, azotu i siarki, najbardziej szkodliwych pyłów PM10 i PM2,5 oraz benzo(a)pirenu. 

Sam termin "smog londyński" po raz pierwszy został użyty dla opisania sytuacji w Londynie w grudniu 1952 r. Wskutek gwałtownego spadku temperatury i naturalnej mgły mieszkańcy zaczęli intensywnie ogrzewać domy węglem, swoje dołożyły samochody i zakłady przemysłowe. Rezultatem była wyjątkowo gęsta mgła, która ograniczyła widoczność na tyle, że ruch na ulicach został zablokowany, jak i normalne życie miasta. Do tego smog negatywnie wpłynął na stan zdrowia wielu ludzi, powodując poważne uszkodzenia układu oddechowego i oskrzeli. W ciągu kilku dni zmarło około 4000 osób, a łączną liczbę zgonów spowodowanych przez smog szacuje się na około 12 000.

Londyński smog z 1952 roku

Dlaczego smog jest taki groźny?

Przede wszystkim smog wpływa na układ oddechowy, podrażniając gardło, krtań, tchawicę, powodując częstsze infekcje oraz zaostrzenia chorób przewlekłych, takich jak astma, i zwiększając między innymi ryzyko raka płuc. 

Poza tym cierpi układ krwionośny, nerwowy a nawet rozrodczy, dlatego osoby z grupy ryzyka, do której tradycyjnie zaliczane są dzieci, osoby w ciąży oraz osoby z chorobami przewlekłymi powinny szczególnie uważać na stan i jakość powietrza.

Czy możemy uchronić się przed smogiem?

Monitorując jakość powietrza, jesteśmy w stanie określić najbardziej niebezpieczne okresy i zapobiec szkodom dla naszego zdrowia. Możemy postawić oczyszczacz powietrza w domu, biurze lub przedszkolu i ograniczyć czas przebywania na ulicy, a wychodząc, zakładać maseczki. Chirurgiczne i "covidowe” bawełniane w tym przypadku niestety nie wystarczą - maseczki przeciwsmogowe mają filtrować pyły PM10 i PM2.5. 

Możemy też przyłożyć się do zwalczania problemu zatrucia powietrza, dbając o środowisko. Ograniczając korzystanie z samochodów na rzecz rowerów i komunikacji miejskiej, wybierając bardziej ekologiczne sposoby na ogrzewanie budynków, dbając o otaczającą nas zieleń i robiąc wiele mniejszych, ale równie ważnych rzeczy, jak segregacja śmieci czy oszczędzanie wody. Możliwe, że skolonizujemy Marsa już za parę dziesiątków lat, a może i nie - zatroszczyć się o Ziemię warto wszystkim już teraz. 

Aplikacje do monitorowania jakości powietrza i poziomu smogu

Kanarek

Prawdopodobnie najpopularniejsza aplikacja, która pozwala sprawdzać stan powietrza na terenie całej Polski. Kanarek pobiera dane z najbliższych stacji monitorowania jakości powietrza GIOŚ (Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska) oraz wielu innych, które możemy samodzielnie oceniać. Monitoruje poziom stężenia PM i mnóstwo innych substancji składających się na ogólny indeks jakości powietrza - parametry są jak najbardziej do wyboru. 

Pomiary, wyświetlane na mapie, są aktualizowane średnio co godzinę, z możliwością automatycznego albo ręcznego ustalania lokalizacji. Zaletą Kanarka jest możliwość wysyłania powiadomień informujących o przekroczeniu norm jakości powietrza (częstotliwość oraz warunki możemy dostosować według życzeń).

 class="wp-image-2105820"
 class="wp-image-2105826"

Airly

Kolejna aplikacja do monitorowania jakości powietrza i poziomu smogu została stworzona przez studentów AGH, starających się rozwiązać problem z ograniczoną liczbą stacji pomiarowych. Obszerna sieć sensorów mierzy aktualny poziom PM2.5, PM1 oraz PM10, oblicza wskaźnik według skali CAQI (Comon Air Quality Index) i przekazuje te informacje w czasie rzeczywistym oraz prognozuje stan na najbliższy okres.

Dodatkowo dostajemy informacje o temperaturze, ciśnieniu, wilgotności oraz sile wiatru. Na mapie Airly, podobnie jak w Kanarku, znajdziemy wszystkie polskie miasta. Istnieje także możliwość przygotowania listy ulubionych miejsc i wygodnego późniejszego przeglądania stanu powietrza. Dostosować można także skalę indeksu jakości powietrza, wybierając pomiędzy CAQI i AQI, jednostkę temperatury - do wyboru stopnie Celsjusza, Fahrenheita oraz Kelvina - i ciemny lub jasny motyw. 

 class="wp-image-2105835"
 class="wp-image-2105838"

Smog Polska

Na pierwszy rzut oka widoczna jest atrakcyjna grafika aplikacji i wykres przedstawiający poziom pyłu zawieszonego PM10 w ciągu dnia. Brak niestety danych na temat PM2.5, które przecież miały być. To niemiła niespodzianka, niemniej podejrzewam, że były to chwilowe problemy techniczne aplikacji. 

Szukając dalej, znalazłam tylko przegląd mapy i ranking smogowy miejscowości oraz możliwość ustawienia powiadomień, widżetów i wykupienia pakietu premium. Nie skusiłam się. 

 class="wp-image-2105844"
 class="wp-image-2105847"

IQAir Air Visual | Air Quality

Przyjemna szata graficzna kryje za sobą wszystkie niezbędne informacje o jakości powietrza pobrane z kilku źródeł, w tym AQI, poziomy PM2.5 oraz PM10. Również można tu znaleźć dane o pogodzie. Aplikacja potrafi także na bieżąco informować użytkownika o stanie powietrza i poziomie smogu w panelu notyfikacji oraz oferuje prognozy stanów powietrza a także pogody na najbliższy tydzień. 

Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą dowiedzieć się o jakości powietrza prawie w każdym zakątku świata dzięki funkcji IQAirEarth oraz zobaczyć ciekawe statystyki i ustawić personalne notyfikacje przy przekroczeniu progów zanieczyszczenia.

 class="wp-image-2105850"
 class="wp-image-2105856"

Aplikacja Zanieczyszczenie powietrza

Nie mogę nazwać interfejsu aplikacji intuicyjnie zrozumiałym - sporą część ekranu potrafi  zajmować ogólna informacja o zanieczyszczeniach powietrza oraz ich wpływie na zdrowie zamiast aktualnych danych. 

Oprócz tego, znalazłam dane tylko o poziomie PM10 - brak informacji o PM2.5 lub jakichkolwiek innych pomiarach. Może to być kwestią dokupienia wersji PRO, pozwalającej uzyskać dostęp do dodatkowych statystyk. 

Wersja darmowa posiada również zauważalną wadę w postaci reklamy.

 class="wp-image-2105865"
REKLAMA
 class="wp-image-2105877"

Przez jakiś czas przeprowadzałam mini-testy, sprawdzając pomiary jakości powietrza i poziomu smogu po kolei we wszystkich aplikacjach. Prawie wszędzie występowały niewielkie różnice w okolicach 5-10 µg/m3 (poziom dopuszczalny to 50 µg/m3, poziom alarmowy to 300 µg/m3). Rezultaty były do siebie zbliżone i znajdowały się raczej w granicach jednej kategorii.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA