REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Apple się złamał. Będziemy mogli sami reperować MacBooki

Na początku tego roku Apple w końcu się przełamał i pozwolił klientom oraz niezależnym serwisantom samodzielnie reperować iPhone'y bez wizyty w autoryzowanym serwisie. Teraz firma rozszerza "prawo do naprawy" na MacBooki. Jak to działa w praktyce?

22.08.2022
18:48
apple macbook prawo do naprawy
REKLAMA

Apple przez lata wzbraniał się rękami i nogami przed tym, by klienci sami naprawiali sprzęty z logo nadgryzionego jabłka. Na początku tego roku to się jednak zmieniło. Przedsiębiorswo z Cupertino postanowiła dać swoim klientom "prawo do naprawy".

REKLAMA

Do sieci trafiły oficjalne poradniki, jak rozbierać i składać do kupy sprzęt firmy Tima Cooka, a do tego w sprzedaży pojawiły się oficjalne części zamienne do wybranych iPhone'ów z opcją wypożyczenia niezbędnych narzędzi. Teraz program został rozszerzony na komputery z linii MacBook.

Czytaj też:

Informacja o tym, że program samodzielnej naprawy sprzętów Apple'a zostanie rozszerzony na kolejną kategorię urządzeń, czyli komputery, pojawiła się na stronie producenta. Firma wyjaśniła, na jakich zasadach będzie sprzedawała klientom części zamienne do MacBooków oraz zdradziła, które modele Maków będzie można zreperować samemu.

Niestety okazuje się, tak jak się spodziewaliśmy, że nie wszystkie komputery Mac będą objęte tym programem - a przynajmniej nie na start. Dotyczy to na razie jedynie MacBooków z linii MacBook Pro oraz MacBook Air - i to nie wszystkich. Apple godzi się na samodzielną naprawę wyłącznie tych sprzętów, których sercem są procesory Apple M1.

Na co mogą liczyć posiadacze MacBooków Pro i MacBooków Air z procesorami Apple M1?

W ofercie Apple'a pojawiły się oryginalne części zamienne do urządzeń z tych dwóch linii, które będzie można kupić w Apple Self Service Repair Store. Dzięki temu klienci będą mogli samodzielnie wymienić w nich ekrany, top case'y z baterią, trackpady itp. W przyszłości ta lista się w dodatku rozszerzy.

Pojawienie się części zamiennych do MacBooków Pro i MacBooków Air, a także oficjalnych poradników ułatwiających naprawę, to świetne wieści. Do tej pory na stronach Apple'a dostępne były jedynie poradniki podzespoły niezbędne do naprawy telefonów z rodziny iPhone.

Inne informacje na temat programu Apple Self Service Repair

Dzięki temu konsumenci, którzy mają smykałkę do samodzielnych napraw, będą mogli samemu przywrócić swoje komputery do sprawności. Z oferty będą mogli skorzystać również niezależni serwisanci. Warto też dodać, że ci klienci, którzy zdecydują się skorzystać z programu, będą mogli wypożyczyć narzędzia.

Wypożyczenie narzędzi kosztuje 49 dolarów (przy czym sama wysyłka ma być darmowa), a klient na naprawę swojego komputera (tudzież telefonu) ma tydzień. Apple przygotował przy tym program zbierania popsutych podzespołów, które będzie można odesłać do firmy i otrzymać za to zwrot części poniesionych kosztów.

Prawo do naprawy sprzętów Apple'a w Polsce

REKLAMA

Niestety jak na razie program naprawczy Apple'a dotyczy wyłącznie klientów ze Stanów Zjednoczonych. Mieszkańcy pozostałych krajów, w tym Polski, muszą uzbroić się w cierpliwość i korzystać z metod naprawy dostępnych do tej pory. Producent zapowiedział jednak, że Europa jest następna w kolejce.

Otwartym pozostaje przy tym pytanie, co ze starszymi laptopami wyposażonymi w procesory Intela, nowszymi maszynami z procesorami Apple M2 oraz komputerami stacjonarnymi w postaci Maków mini, Maków Pro i iMaków. Program ma zostać rozszerzony o kolejne maszyny, ale nie wiemy jeszcze, które konkretnie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA