Android 12 już dostępny (tak jakby). Na jakie telefony trafi? Co nowego?
Google udostępnił właśnie oficjalnie Androida 12. Co nowego w najpopularniejszym mobilnym systemie operacyjnym? Na jakie telefony trafi najwcześniej? Sprawdzamy.
Co prawda oczy internautów zwróciły się wczoraj w stronę Facebooka, który zaliczył ogromną awarię, ale to nie jedyne ważne wydarzenie w świecie nowych technologii. Do pierwszych użytkowników po miesiącach testów trafiły zarówno Windows 11, jak i Android 12.
Android 12 doczekał się finalnej wersji
Pełna wersja systemu Android 12 jest już dostępna, ale w ramach programu AOSP, czyli Android Open Source Project. Nie oznacza to jednak, że da się wymusić aktualizację urządzeń, tak jak w przypadku Windowsa 11. System operacyjny Google'a jest rozwijany nieco inaczej niż te od Microsoftu i Apple'a.
Zanim nowe wydanie zielonego robota trafi na urządzenia użytkowników końcowych, zawsze mija nieco czasu. Chociaż system Android 12 jest już teoretycznie ukończony, to na telefony i tablety będące w sprzedaży trafi dopiero w przeciągu kilku tygodni lub nawet miesięcy (albo wcale).
Na jakie telefony trafi Android 12?
Jak na razie wiemy, że na pierwszy ogień pójdą urządzenia Google'a z rodziny Pixel, których posiadacze będą mogli cieszyć się Androidem 12 w przeciągu kilku tygodni. Przed końcem tego roku to oprogramowanie otrzymają również telefony takich marek jak Samsung, OnePlus, Oppo, Realme, Tecno, Vivo i Xiaomi.
Skąd ta obsuwa? Wynika ona z faktu, że Android w wersji AOSP to taki goły Android, czyli jeszcze bez usług Google'a. Pozostali producenci muszą w dodatku w oparciu o pełną wersję systemu wzbogaconą o Google Play i inne aplikacje giganta z Mountain View uaktualnić te swoje nieszczęsne nakładki.
Android 12 - co nowego?
Pierwszą z nowości Androida 12 jest odświeżony interfejs, a nowy design otrzymał nazwę Material You. System weźmie pod uwagę zaokrąglone rogi ekranu, a deweloperzy otrzymają możliwość łatwego rozmywania treści w swoich programach. Oprócz tego Google postanowił odświeżyć widżety i zachęca deweloperów do tworzenia nowych.
Zmian doczekały się również powiadomienia, które mają być spójniejsze, a uruchamianie aplikacji z ich poziomu będzie szybsze. W Androidzie 12 wprowadzono nowy mechanizm przewijania, który ma być znacznie płynniejszy niż do tej pory. Każdy program otrzyma też tzw. splash screen, czyli kartę tytułową.
Telefony i tablety po aktualizacji do Androida 12 powinny być też wydajniejsze.
Co istotne, nowy system operacyjny Google'a ma dać nieco oddechu starszym urządzeniom - aplikacje będą uruchamiały się szybciej, a wykorzystanie procesora przez usługi systemowe spadnie o 22 proc. Android 12 będzie przy tym dbał o to, by aplikacje nie zużywały zbyt dużo zasobów w tle.
Google skupia się też na naszej prywatności. W ustawieniach Androida 12 pojawi się menu zbierające w jednym miejscu informacje o tym, które programy wykorzystują takie komponenty jak mikrofon, aparat, moduł GPS itp. Będzie też możliwe wykrywanie przez aplikacje innych sprzętów w pobliżu bez korzystania z lokalizacji.
Oprócz tego Android 12 pozwoli udostępnianie wyłącznie przybliżonych danych lokalizacyjnych.
Programy będą mogły się np. dowiedzieć, w którym mieście aktualnie przebywamy, ale nie będziemy musieli już się z nimi dzielić dokładnymi koordynatami GPS. W Androidzie 12 na pasku statusu pojawi się ikona, gdy aplikacja skorzysta z mikrofonu lub aparatu, a szybkie ustawienia pozwolą szybko odciąć do nich dostęp.
Android 12 wprowadza również API do lepszego wklejania treści z różnych źródeł, formatu AV1 Image File Format (AVIF) i sprytnego transkodowania wideo. Do tego dochodzi zaawansowana hap tyka, dzięki czemu aplikacje będą w stanie generować więcej efektów wibracyjnych.
Oprócz tego nowy system Google'a pozwoli uzyskać dostęp do zaawansowanych funkcji aparatu oraz nowych narzędzi związanych z debugowaniem aplikacji. Fanów mobilnej rozrywki w Androidzie 12 ucieszy z kolei dodanie API dla Trybu gier oraz opcja rozpoczęcia rozgrywki przed pobraniem wszystkich danych.