REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Android 12 już dostępny (tak jakby). Na jakie telefony trafi? Co nowego?

Google udostępnił właśnie oficjalnie Androida 12. Co nowego w najpopularniejszym mobilnym systemie operacyjnym? Na jakie telefony trafi najwcześniej? Sprawdzamy.

05.10.2021
10:46
android 12 aosp 0
REKLAMA

Co prawda oczy internautów zwróciły się wczoraj w stronę Facebooka, który zaliczył ogromną awarię, ale to nie jedyne ważne wydarzenie w świecie nowych technologii. Do pierwszych użytkowników po miesiącach testów trafiły zarówno Windows 11, jak i Android 12.

REKLAMA

Android 12 doczekał się finalnej wersji

Pełna wersja systemu Android 12 jest już dostępna, ale w ramach programu AOSP, czyli Android Open Source Project. Nie oznacza to jednak, że da się wymusić aktualizację urządzeń, tak jak w przypadku Windowsa 11. System operacyjny Google'a jest rozwijany nieco inaczej niż te od Microsoftu i Apple'a.

Zanim nowe wydanie zielonego robota trafi na urządzenia użytkowników końcowych, zawsze mija nieco czasu. Chociaż system Android 12 jest już teoretycznie ukończony, to na telefony i tablety będące w sprzedaży trafi dopiero w przeciągu kilku tygodni lub nawet miesięcy (albo wcale).

Na jakie telefony trafi Android 12?

Jak na razie wiemy, że na pierwszy ogień pójdą urządzenia Google'a z rodziny Pixel, których posiadacze będą mogli cieszyć się Androidem 12 w przeciągu kilku tygodni. Przed końcem tego roku to oprogramowanie otrzymają również telefony takich marek jak Samsung, OnePlus, Oppo, Realme, Tecno, Vivo i Xiaomi.

Skąd ta obsuwa? Wynika ona z faktu, że Android w wersji AOSP to taki goły Android, czyli jeszcze bez usług Google'a. Pozostali producenci muszą w dodatku w oparciu o pełną wersję systemu wzbogaconą o Google Play i inne aplikacje giganta z Mountain View uaktualnić te swoje nieszczęsne nakładki.

Android 12 - co nowego?

Pierwszą z nowości Androida 12 jest odświeżony interfejs, a nowy design otrzymał nazwę Material You. System weźmie pod uwagę zaokrąglone rogi ekranu, a deweloperzy otrzymają możliwość łatwego rozmywania treści w swoich programach. Oprócz tego Google postanowił odświeżyć widżety i zachęca deweloperów do tworzenia nowych.

Zmian doczekały się również powiadomienia, które mają być spójniejsze, a uruchamianie aplikacji z ich poziomu będzie szybsze. W Androidzie 12 wprowadzono nowy mechanizm przewijania, który ma być znacznie płynniejszy niż do tej pory. Każdy program otrzyma też tzw. splash screen, czyli kartę tytułową.

android 12 aosp class="wp-image-1882652"
Android 12 - widżety wracają do łask

Telefony i tablety po aktualizacji do Androida 12 powinny być też wydajniejsze.

Co istotne, nowy system operacyjny Google'a ma dać nieco oddechu starszym urządzeniom - aplikacje będą uruchamiały się szybciej, a wykorzystanie procesora przez usługi systemowe spadnie o 22 proc. Android 12 będzie przy tym dbał o to, by aplikacje nie zużywały zbyt dużo zasobów w tle.

Google skupia się też na naszej prywatności. W ustawieniach Androida 12 pojawi się menu zbierające w jednym miejscu informacje o tym, które programy wykorzystują takie komponenty jak mikrofon, aparat, moduł GPS itp. Będzie też możliwe wykrywanie przez aplikacje innych sprzętów w pobliżu bez korzystania z lokalizacji.

android 12 aosp class="wp-image-1882655"
Użytkownik systemu Android 12 sam zdecyduje, ile uprawnień przyznać aplikacjom

Oprócz tego Android 12 pozwoli udostępnianie wyłącznie przybliżonych danych lokalizacyjnych.

Programy będą mogły się np. dowiedzieć, w którym mieście aktualnie przebywamy, ale nie będziemy musieli już się z nimi dzielić dokładnymi koordynatami GPS. W Androidzie 12 na pasku statusu pojawi się ikona, gdy aplikacja skorzysta z mikrofonu lub aparatu, a szybkie ustawienia pozwolą szybko odciąć do nich dostęp.

Android 12 wprowadza również API do lepszego wklejania treści z różnych źródeł, formatu AV1 Image File Format (AVIF) i sprytnego transkodowania wideo. Do tego dochodzi zaawansowana hap tyka, dzięki czemu aplikacje będą w stanie generować więcej efektów wibracyjnych.

REKLAMA
android 12 aosp class="wp-image-1882658"
Rozmyte tła w Androidzie 12

Oprócz tego nowy system Google'a pozwoli uzyskać dostęp do zaawansowanych funkcji aparatu oraz nowych narzędzi związanych z debugowaniem aplikacji. Fanów mobilnej rozrywki w Androidzie 12 ucieszy z kolei dodanie API dla Trybu gier oraz opcja rozpoczęcia rozgrywki przed pobraniem wszystkich danych.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA