REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Stacja Tiangong opustoszała. Chińczycy byli w kosmosie 3 miesiące i pobili rekord

Pierwsza trzyosobowa załoga astronautów na pokładzie nowej chińskiej stacji kosmicznej Tiangong opuściła w czwartek orbitalne laboratorium i rozpoczęła powrót na Ziemię.

16.09.2021
17:24
stacja kosmiczna tiangong
REKLAMA

Astronauci Nie Haisheng, Liu Boming oraz Tang Hongbo przeszli na pokład statku Shenzhou-12 i odcumowali od stacji o godzinie 2:56 polskiego czasu, zaledwie kilkadziesiąt minut po tym jak na orbitę wystartowała misja Inspiration4. Podróż na Ziemię potrwa około 30 godzin i zakończy się lądowaniem w Dongfeng na terytorium Mongolii Wewnętrznej w piątek rano.

REKLAMA

W trakcie swojej 90-dniowej misji na pokładzie stacji Tiangong astronauci wykonali dwa spacery kosmiczne i uruchomili 10-metrowej długości ramię robotyczne, które przeraziło Amerykanów.

Była to jak dotąd najdłuższa chińska załogowa misja kosmiczna.

Kolejna załogowa misja na pokład stacji kosmicznej także będzie trwała 90 dni. Tego typu misje będą realizowane regularnie do czasu ukończenia budowy stacji kosmicznej, czyli do końca 2023 r. Jak na razie nie wiadomo jeszcze kto i kiedy poleci na pokład Tiangong, aczkolwiek obserwatorzy donoszą, że lot odbędzie się już 16 października.

REKLAMA

Budowa chińskiej stacji kosmicznej rozpoczęła się wyniesieniem na orbitę modułu Tianhe w kwietniu 2021 r. Kiedy budowa stacji zostanie ukończona, będzie ona miała masę 66 ton i rozmiary 1/3 Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Chiny już teraz deklarują, że po ukończeniu budowy będą z chęcią gościli na pokładzie Tiangong astronautów z całego świata. Wiadomo jednak, że na jej pokładzie nie stanie żaden astronauta amerykański. Od wielu lat, wskutek ustawy Wolfa amerykańscy astronauci i przedstawiciele sektora kosmicznego nie mają prawa kontaktować się z pracownikami chińskiego sektora kosmicznego. Cóż, ich strata.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA