REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Inspiration4 na orbicie. Czworo turystów krąży wokół Ziemi 120 km nad stacją kosmiczną

W nocy ze środy na czwartek z Przylądka Canaveral na Florydzie wystartowała rakieta Falcon 9 z załogą misji Inspiration4. Tak oryginalnej misji jeszcze nie było. Na pokładzie statku nie ma ani jednego astronauty, jest natomiast czworo turystów.

16.09.2021
12:55
Polecieli. Czworo turystów krąży wokół Ziemi 120 km nad stacją kosmiczną
REKLAMA
REKLAMA

Jakby tego było mało, turyści kosmiczni polecieli dalej niż wszyscy astronauci, którzy polecieli w kosmos po zakończeniu programu misji księżycowych Apollo. Stacja kosmiczna krąży wokół Ziemi na wysokości ok. 420 km. Tymczasem załoga misji Inspiration4 dotarła ostatecznie na wysokość 585 km, gdzie teraz będzie oglądała Ziemię i przestrzeń kosmiczną przez trzy dni.

Warto zauważyć, że na tej orbicie statek Crew Dragon będzie okrążał całą Ziemię 15 razy na dobę. W ciągu trzech dni zatem załoga Inspiration4 będzie miała okazję obejrzeć kilkadziesiąt zachodów i wschodów Słońca. A jest co oglądać. Jest też także przez co oglądać. Specjalnie dla tej misji statek Crew Dragon Resilience został wyposażony w szklaną kopułę, przez którą załoga będzie mogła oglądać przesuwającą się pod nimi Ziemię.

Po dotarciu Inspiration4 na orbitę docelową dowódca statku Jared Isaacman powiedział, że dotychczas niespełna 600 osób dotarło na orbitę okołoziemską, ale teraz drzwi się otwierają i wkrótce będzie ich znacznie więcej. Optymistyczne przesłanie, aczkolwiek nie do końca prawdziwe. Choć firma nie ujawniła kwoty, za jaką Isaacman wynajął na trzy dni Crew Dragona to szacunki wskazują na zakres od kilkudziesięciu do nawet 200 mln dol.

Co więcej, misja Inspiration4 pokazała, że loty kosmiczne nigdy nie będą wyglądały tak jak to się często przedstawia w wizjach przyszłości. Aby polecieć na trzy dni na orbitę, załoga musiała spędzić ostatnie sześć miesięcy na intensywnych przygotowaniach zarówno fizycznych jak i intelektualnych. Jednego dnia testowano ich reakcję na przeciążenia podczas lotu myśliwcem wojskowym oraz w wirówkach, aby innego dnia wykładać im podstawy mechaniki orbitalnej.

Można zatem śmiało założyć, że na orbitę i dalej wciąż będą latali nieliczni: najpierw miliarderzy, potem (gdy ceny spadną) multimilionerzy, którzy na dodatek będą mogli wyłączyć się z życia na pół roku, aby przygotować się do lotu.

Załoga Inspiration4 spotkała się z Elonem Muskiem

Na cztery godziny przed lotem załoga Inspiration4 spotkała się z Elonem Muskiem, jedynym z trzech głównych miliarderów i właścicieli firmy kosmicznej, który jeszcze nie zdecydował się polecieć w kosmos swoim wynalazkiem.

Teraz załoga Inspiration4 ma czas dla siebie na pokładzie Crew Dragona, a już za 3 dni będziemy obserwowali ich powrót na Ziemię.

Warto przy okazji wspomnieć, że już na początku 2022 r. kolejny Crew Dragon zabierze trzech turystów-miliarderów na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Tym razem jednak będzie towarzyszył im astronauta.

REKLAMA

Przeczytaj więcej o misji Inspiration4

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA