REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Inspiration4. Najciekawsza misja kosmiczna roku, o której nikt nie pisze

W porównaniu z misją Inspiration4, która wystartuje w nocy z 15 na 16 września 2021 r., loty suborbitalne Jeffa Bezosa i Richarda Bransona wydają się tylko mało istotną bzdurą. Mimo to nawet na dzień przed misją mało kto o niej mówi.

14.09.2021
18:16
zaloga inspiration4
REKLAMA

Inspiration4 to pierwszy lot w sześćdziesięcioletniej historii załogowych lotów kosmicznych, w którym na statku znajdą się sami amatorzy i nie będzie ani jednego astronauty. Cztery osoby, które ze statkami kosmicznymi jedyny kontakt nawiązały w ciągu ostatnich sześciu miesięcy i to na Ziemi, jutro wystartują na szczycie rakiety Falcon 9 w wygodnych fotelach statku kosmicznego Crew Dragon. Spędzą kolejne trzy doby na orbicie okołoziemskiej dalej, niż dotarła większość astronautów, którzy kiedykolwiek znaleźli się w przestrzeni kosmicznej.

REKLAMA

Po wyniesieniu na orbitę statek trafi na wysokość aż 575 km nad powierzchnią Ziemi. Dla porównania Międzynarodowa Stacja Kosmiczna znajduje się aż 150-180 km niżej. Kosmiczny Teleskop Hubble’a także znajduje się kilka kilometrów niżej. Warto tutaj przypomnieć, że Jeff Bezos dotarł na wysokość zaledwie 106 km, a Richard Branson na wysokość 86 km, gdzie spędzili zaledwie po kilka minut. Na tejże orbicie pasażerowie statku kosmicznego spędzą około trzech dni, ciesząc się nie tylko stanem nieważkości, ale niezrównanym widokiem Ziemi i przestrzeni kosmicznej. Właśnie w tym celu statek Resilience został wyposażony w specjalną szklaną kopułę, która umożliwi rewelacyjny widok na otoczenie. Kopuła została umieszczona w tym miejscu, gdzie zwykle znajduje się port do cumowania do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Po trzech dniach na orbicie kapsuła z czwórką pasażerów wejdzie w atmosferę ziemską i wyląduje na oceanie w pobliżu Florydy.

Pomysłodawcą misji Inspiration4 oraz jej dowódcą jest miliarder Jared Isaacman, właściciel firmy Shift4 Payments oraz miłośnik latania wycofanymi z użytku myśliwcami. Jak sam przyznaje w miniserialu o misji Inspiration4 emitowanym przez Netflix, pomysł realizacji takiej misji pojawił się zupełnie przypadkiem podczas rozmowy z przedstawicielami SpaceX. Jared zapytał, kiedy firma będzie już gotowa wynosić cywili w przestrzeń kosmiczną. Okazało się, że sam może w tym uczestniczyć. Nie wiadomo, ile Isaacman musiał zapłacić za realizację tej misji.

Wraz z nim na pokładzie znajdzie się 29-letnia Hayley Arceneaux, która stanie się tym samym najmłodszą Amerykanką i pierwszą osobą z protezą w przestrzeni kosmicznej, 51-letnia nauczycielka z Tempe w Arizonie, która wygrała lot w konkursie ogłoszonym wśród klientów Shift4 Payments oraz 42-letni Chris Sembroski, inżynier. Ten ostatni wziął udział w losowaniu, do którego można było przystąpić, wpłacając dowolny datek na Szpital Dziecięcy St. Jude. Co ciekawe, Sembroski nie wygrał lotu - wygrał natomiast jego znajomy, który oddał mu swoje miejsce.

inspiration4 zaloga class="wp-image-1857748"

Za realizację całego lotu odpowiada natomiast w całości firma Elona Muska, SpaceX. To oni zapewniają rakietę, statek, przygotowanie do lotu, a nawet swoje charakterystyczne kombinezony.

REKLAMA

Pasażerowie lotu Inspiration4 już jutro dotrą do swojego statku tą samą drogą, którą pokonywali astronauci lecący pół wieku temu na Księżyc w ramach misji Apollo.

Okno startowe dla misji Inspiration 4 otworzy się o 2:00 w nocy z 15 na 16 września 2021 r.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA