REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Pierwsi mieszkańcy polecą na chińską stację kosmiczną Tiangong. Na naszych oczach tworzy się historia

29 kwietnia na orbitę okołoziemską trafił pierwszy moduł nowej stacji kosmicznej. Półtora miesiąca później stacja będzie miał już pierwszych mieszkańców.

15.06.2021
13:27
tianhe
REKLAMA

Historia dzieje się na naszych oczach i to w tempie ekspresowym. Dopiero co, zaledwie kilka miesięcy temu mogliśmy obserwować proces wynoszenia na orbitę pierwszego członu nowej chińskiej stacji kosmicznej Tiangong. Wkrótce potem w kierunku modułu Tianhe poleciał statek Tianzhou-2 z pierwszą misją transportową.

REKLAMA

Mija kolejnych kilka tygodni, a na stanowisku startowym w Centrum Wynoszenia Satelitów Jiuquan na pustyni Gobi w północno-zachodnich Chinach stoi już rakieta, która na pokład stacji Tiangong poleci pierwsza załoga astronautów. Już pod koniec tygodnia na orbicie okołoziemskiej będą dwie „zamieszkane” stacje kosmiczne: starzejąca się Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) oraz nowiutka i dopiero budowana chińska stacja Tiangong.

 class="wp-image-1748955"

Będzie to jednocześnie pierwszy chiński załogowy lot kosmiczny od niemal pięciu lat.

Rakieta, o której mowa to Długi Marsz-2F, na której szczycie zainstalowany jest statek Shenzhou-12. Już w czwartek na pokładzie statku znajdzie się trójka astronautów, którzy jako pierwsi polecą na pokład stacji Tiangong.

Mimo tego, że stacja na razie jest niewielka, astronauci planują spędzić na jej pokładzie okrągłe trzy miesiące. Dla Chin będzie to najdłuższa załogowa misja kosmiczna w historii. W trakcie pobytu na orbicie astronauci planują wykonać m.in. kilka spacerów kosmicznych.

To dopiero początek

REKLAMA
 class="wp-image-1748946"

W ciągu najbliższych 18 miesięcy na pokład stacji Tiangong poleci jeszcze 11 innych misji kosmicznych. W ramach tych misji jeszcze trzy inne załogi polecą na pokład stacji. W międzyczasie będzie ona stopniowo rozbudowywana o dwa kolejne moduły laboratoryjne oraz zestaw paneli słonecznych. Po zakończeniu budowy stacja będzie miała rozmiary 1/3 rozmiarów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i będzie działała co najmniej dziesięć lat.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA