REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Chińczycy wyszli na spacer. Po raz pierwszy wyszli poza swoją stację kosmiczną

Stacja kosmiczna Tiangong trafiła na orbitę zaledwie kilka miesięcy temu. Od tego czasu dotarła do niej już misja transportowa oraz pierwsza misja załogowa. Teraz, dwójka chińskich tajkonautów wykonała pierwszy spacer kosmiczny na tej stacji.

05.07.2021
9:16
stacja kosmiczna tiangong
REKLAMA

W nocy z soboty na niedzielę polskiego czasu po długich przygotowaniach z pokładu chińskiej stacji kosmicznej Tiangong w przestrzeń kosmiczną wyszedł tajkonauta Liu Boming. Trzy godziny później dołączył do niego także Tang Hongbo. Tajkonauci mieli za zadanie zainstalować na zewnątrz modułu Tianhe oprzyrządowanie, które będzie niezbędne do zrealizowania kolejnych zadań w trakcie zaplanowanej na trzy miesiące misji załogowej. Cały spacer zakończył się po niemal siedmiu godzinach.

REKLAMA

W trakcie wyjścia tajkonauci zainstalowali na ramieniu robotycznym stacji uchwyt na stopy oraz platformę dla tajkonautów, a następnie już przy pomocy ramienia realizowali kolejne zadania na zewnątrz stacji. Całość prac z pokładu modułu Tianhe nadzorował trzeci z tajkonautów Nie Haisheng.

W ramach swojej trzymiesięcznej misji, która rozpoczęła się 16 czerwca, obecna załoga stacji ma zaplanowany jeszcze jeden spacer kosmiczny, w ramach którego członkowie załogi będą przygotowywali moduł Tianhe na zaplanowany na 2022 rok przylot dwóch kolejnych modułów stacji.

Chińczycy rozpychają się na orbicie

 class="wp-image-1771621"
Źródło: AFP

Można zatem powiedzieć, że chińscy tajkonauci na orbicie co chwilę robią coś zupełnie nowego. Tiangong po zakończeniu budowy będzie pierwszą chińską stacją kosmiczną składającą się z wielu modułów. Aktualnie na pokładzie przebywa pierwsza załoga w historii tej stacji. W sobotę odbył się pierwszy spacer kosmiczny z pokładu Tiangong, podczas którego przetestowano także chiński skafander kosmiczny Feitian, przypominający rosyjski Orłan, ale już wyposażony w kamery.

REKLAMA

Warto tutaj wspomnieć, że akurat dla Liu Bominga wczorajszy spacer nie był pierwszym spotkaniem z pustką przestrzeni kosmicznej. W 2008 roku, gdy pierwszy chiński tajkonauta (Zhai Zhigang) wyszedł w przestrzeń kosmiczną z pokładu statku Shenzhou 7, Liu Boming odziany w rosyjski skafander Orłan obserwował spacer z włazu. Można zatem powiedzieć, że jak dotąd Liu Boming ma na swoim koncie taką samą liczbę spacerów kosmicznych, co całe Chiny.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA