REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Tak płonie nasza planeta. W kilka dni ogień strawił prawie wszystko na tej wyspie

Ze względu na postępujące zmiany klimatyczne wiele rejonów na Ziemi trapią teraz rekordowe pożary, a dopiero zdjęcia satelitarne są w stanie ukazać ogrom zniszczeń. Copernicus zwrócił swoje obiektywy w stronę Grecji, a przesłane przez satelitę fotografie wyglądają przerażająco.

17.08.2021
21:11
copernicus-grecja-pozar-eubea
REKLAMA

Człowiek jako gatunek nie obchodzi się łagodnie z naszą planetą. Doprowadziliśmy do ogromnych zmian klimatycznych, których skutkami są szalejąca pogoda oraz pożary, których nie umiemy powstrzymać. Nie dalej jak w tym miesiącu informowaliśmy, że wybuchł największy pożar w Kalifornii, który wypalił teren większy niż cztery Warszawy, a chwilę wcześniej z ogromnymi problemami mierzyli się również mieszkańcy Europy.

REKLAMA

Skalę wywoływanych przez rekordowe temperatury na naszym globie pożarów, które trawią ogromne połacie ziemi, dobrze pokazują zdjęcia satelitarne. Paczkę tego typu zdjęć dostarczył nam właśnie satelita Copernicus Sentinel-2. Możemy na nich zobaczyć, jak duże zniszczenia dotknęły Grecję, gdzie ponad 50 tys. hektarów powierzchni poszło z dymem.

Fotografie, które pokazują skalę wypalenia terenu na wyspie Eubea, drugiej co do wielkości greckiej wyspie po Krecie, zostały wykonane w dniach 1 i 11 sierpnia 2021 r., podczas gdy pożar wybuchł 4 sierpnia. Zaledwie tydzień wystarczył na to, by żywioł poczynił nieodwracalne szody, jeszcze bardziej napędzając negatywne z naszego punktu widzenia zmiany klimatyczne.

copernicus grecja pozar class="wp-image-1825114"
Pożary w Grecji. Zdjęcia satelitarne pokazują skalę problemu / źródło: Copernicus.eu

Pożary przyczyniają się do kolejnych pożarów.

REKLAMA

W Grecji z pożarami po ewakuacji ludności walczyły tysiące strażaków, ale żywioł okazał się silniejszy. Obecnie udało się go w pewnym stopniu okiełznać, ale kolejne dni mogą przynieść silne wiatry, które na nowo rozniecą pożary na terenach wcześniej odratowanych.

Jakby tego było mało, w trakcie pożarów do atmosfery dostaje się ogromna ilość dwutlenku węgla i… niszczona jest roślinność. Pamiętajmy zaś, że to właśnie drzewa produkują tlen, a ich brak może mieć niezwykle negatywne skutki dla klimatu w kolejnych latach.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA