REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Piekielne lato w Europie. Włochy, Grecja i Turcja płoną

Chociaż przyczyny pożarów nie zawsze są takie same, to wysoka temperatura na południu Europy potęguje zagrożenie. Efekty, niestety, widzimy. Włochy, Grecja i Turcja zmagają się z żywiołem.

02.08.2021
13:25
pożary w europie
REKLAMA

O pożarach w Turcji już pisaliśmy. Niestety ogień ciągle jest zagrożeniem dla turystów – w niedzielę ewakuowano kolejne 100 osób z jednego z hoteli w Bodrum.  Według tureckich władz 91 ze 101 pożarów zostało już ugaszonych, ale kraj jeszcze walczy z niebezpiecznym żywiołem.

REKLAMA

W gaszenie zaangażowanych jest przeszło 4 tys. strażaków. Póki co zmarło 6 osób, a do szpitala trafiło przeszło 500. W walce z pożarami nie pomaga temperatura. Prognozy zakładają, że ponad 40 stopni Celsjusza będzie się utrzymywać w tym tygodniu.

Z wcześniejszych informacji wynikało, że fala pożarów rozpoczęła się od podpaleń. Ogień szybko się rozprzestrzenił, właśnie ze względu na sprzyjającą temu pogodę.

Wysoka temperatura i susza jest powodem pożarów w Grecji i we Włoszech

Prawie 44 stopnie pokazywały termometry w Grecji. Pożary rozpoczęły się już w ubiegłym tygodniu, a we wtorek zaczęły płonąć lasy na przedmieściach Aten. Do kolejnego pożaru doszło w okolicach miasta Patras w sobotę. Mieszkańcy znajdujący się najbliżej miejsca zagrożenia zostali ewakuowani.

Grecy pamiętają tragiczne wydarzenia z 2018 r., kiedy to w wyniku pożarów zginęły 102 osoby.

Z żywiołem zmagają się również służby we włoskim regionie Abruzja. Niewykluczone, że za pożar, który ogarnął las sosnowy w Pescarze i zmusił do ewakuacji blisko 800 osób, odpowiada podpalacz. Strażacy otrzymują też wiele zgłoszeń na Sycylii czy Apulii.

Naukowcy właśnie przed tym ostrzegali

Tegoroczne lato to lawina informacji o pożarach w kolejnych regionach świata - albo innych szokujących zjawisk, które gwarantuje szalejąca pogoda. Z falą ognia walczyli Kanadyjczycy, zaraz po tym, gdy w jednej z miejscowości zanotowano rekord temperatury w historii kraju. Pożar był tak silny, że wytworzył już własny układ pogodowy. „Zazwyczaj pogoda decyduje o tym, jak będzie rozwijał się pożar. Teraz pożar sam decyduje o pogodzie” – komentował jeden z leśników.

REKLAMA

Pożarom „pomaga” wysoka temperatura, która przecież ciągle rośnie i bije kolejne rekordy wraz z tym, jak ociepla się klimat. Nie potrzeba zresztą pożarów, aby ludzie cierpieli. Według szacunków naukowców, ocieplenie klimatu odpowiada za nawet 37 proc. wszystkich zgonów spowodowanych przez wysokie temperatury w latach 1991-2018.

A zmiany klimatu to też częstsze powodzie, susze oraz inne gwałtowne zjawiska. Zdaniem badaczy pogoda przez ostatnie 50 lat doprowadziła do śmierci miliona ludzi.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA