Visa chce naprawić transport publiczny i parkingi miejskie. Zajmie się tym inkubator innowacji
Inkubator Innowacji Visa powstał pod koniec 2016 r. Podstawowym celem było i jest rozpowszechnianie w Polsce płatności bezgotówkowych. Najpierw skoncentrowano się na idei e-paragonu. Teraz na tapetę biorą system płatności w miastach. Interesuje ich szczególnie komunikacja miejska i parkingi.
Płatności bezgotówkowe rozwijają się w Polsce z prędkością światła. Możemy transakcje finalizować za pomocą smartfonu, zegarka, czy po prostu opaski. Do tego wszystkiego ciągle rozwija się Google Pay, a Apple Pay bije kolejne rekordy popularności. Pojawiają się też aplikacje, dzięki którym zakupy mogą nawet wydawać się zajmujące. Warunek jest tylko jeden: trzeba zapomnieć o gotówce.
Zaczęli od paragonu cyfrowego.
W dobie zmiany płatniczego zwyczaju Polaków, ale też nadchodzących regulacji, które dotychczasowy stół finansowy wywrócą do góry nogami za wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań w tym względzie wzięli się najwięksi. Inkubator Innowacji Visa jest jedną z odpowiedzi na te nowe wyzwania.
W pierwszej kolejności spece z Visa zajęli się mikropłatnościami między przedsiębiorcami. Równolegle z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii pochylili się też nad wizją paragonu cyfrowego. Dzięki temu rozwiązaniu nawet osiedlowe sklepiki mogłyby analizować koszyki swoich klientów, co w e-commerce jest już standardem.
Inkubator Innowacji Visa chce pomóc w komunikacji miejskiej.
Jednym z obszarów, w których płatności bezgotówkowe mogą się rozwijać jest transport publiczny. Nie brakuje w Polsce miast, które wprowadzają innowacyjne rozwiązania przy okazji płatności za bilet komunikacji miejskiej. Coraz częściej możemy to zrobić za pomocą własnego smartfonu. Zapominając o gotówce i o swojej karcie bankomatowej przy okazji też.
Nie jest więc dziwne, że tym zagadnieniom chcą teraz poświęcić czas eksperci z Inkubatora Visy. Do prac zaproszono jednego z przewoźników – Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Łodzi.
Żeby system wyszukał wolne miejsce parkingowe.
Łódź z pewnością w temacie płatności bezgotówkowych w autobusach i tramwajach nie jest debiutantem. Już wcześniej tamtejsi pasażerowie mieli okazję używać do tego celu aplikacji Jakdojade. Teraz nad systemem płatności w komunikacji miejskiej będą głowić się razem z fachowcami z Visa.
Ale Inkubator Innowacji zamierza skupić się jeszcze na jednym aspekcie: systemie płatności za miejsca parkingowe. Takim, który nie tylko ułatwi płacenie za czasowe miejsce dla naszych czterech kółek. Ma też pomagać kierowcom zaparkować.
System ma być w powszechnym użyciu.
Inkubator Innowacji Visa zaczyna od transportu publicznego i parkingów, ale na tym absolutnie nie kończy. W planach stworzony przez nich system będzie mógł być wykorzystany także w innych obszarach. Na przykład płacąc za wizytę w muzeum, czy wykupując rezerwację w hotelu.
W pracach, tak jak w przypadku e-paragonu, ma być wykorzystana metoda design thinking. Dzięki temu już na etapie opracowywania koncepcji analizowane szczegółowo są oczekiwania samych konsumentów. W Inkubatorze mają sprawdzić podobne rozwiązania w innych krajach, ale zaznaczają, że zależy im głównie na stworzeniu unikalnego systemu, dostosowanego do kryteriów Polaków.