REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Operatorzy

Było miło, ale pora wrócić do rzeczywistości. Pojawiły się dopłaty za roaming w Plusie

Plus wykorzystał wreszcie zgodę UKE na dopłaty do roamingu, którą uzyskał jako pierwszy z operatorów infrastrukturalnych. Od teraz klienci, którzy podpisują z operatorem nową umowę lub aneks do obecnej, będą dopłacać do usług na terenie Unii Europejskiej. Szkoda, że roam like at home umiera na naszych oczach.

plus cyfrowy polsat wyniki finansowe 2017 darmowy roaming roam like at home
REKLAMA
582 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Operatorzy w wyniku zmian w prawie musieli przestać pobierać w ubiegłym roku dodatkowe opłaty za świadczenie usług w roamingu. Dotyczyło to telekomów infrastrukturalnych (Orange, Play, Plus, T-Mobile) jak i sieci typu MVNO (Premium Mobile, Mobile Vikings, Virgin Mobile itp.)

Sieci nie tylko z dnia na dzień musiały pożegnać się z zarobkami z tytułu cennika roamingowego i dodatkowych pakietów, ale okazało się, że zasada roam like at home jest widocznym obciążeniem finansowym, co telekomy (ponownie: Orange, Play, Plus, T-Mobile) wykazały w swoich raportach kwartalnych.

Dopłaty za „darmowy roaming” - o co chodzi?

Przedstawiciele telekomów bili na alarm od samego początku. W naszym kraju ceny usług telekomunikacyjnych stoją na niskim poziomie w porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej, a w dodatku nie jesteśmy atrakcyjnym turystycznie krajem. Sieci odbierają od zagranicznych partnerów mniej, niż muszą im płacić za swoich klientów podróżujących poza granice Polski.

Klienci z Polski ochoczo przyjęli zmiany i pokochali roaming bez dodatkowych opłat. Nic dziwnego, że telekomy wystąpiły do Urzędu Komunikacji Elektronicznej o zgodę na wprowadzenie dopłat i to ponad te, które wynikały z zasad FUP (ang. fair usage policy - polityka uczciwego korzystania). Po sieciach Plus, Play i Orange, w tym miesiącu jako ostatni zgodę UKE uzyskał T-Mobile.

Plus otrzymał zgodę jako pierwszy, ale nie skorzystał z niej od razu. Poczekał na ruch konkurencji. Play jako pierwszy wprowadził nowe zasady (tylko dla nowych abonentów), a Orange, będący prowodyrem zmian z tytułu roam like at home na rodzimym rynku, zaczął limitować usługi w roamingu klientom na kartę. T-Mobile jeszcze ze zgody nie skorzystał.

Plus wprowadza dopłaty za roaming - szczegóły cennika.

Jak podaje serwis wirtualnemedia.pl, Plus wprowadził zasady dopłat bardziej rygorystyczne niż te obowiązujące do tej pory. Wcześniej dopłaty musieli uiszczać klienci, którzy korzystali z polskich kart SIM przede wszystkim poza granicami Polski. Badany był okres czterech miesięcy i analizowano, gdzie podczas niego karta była aktywna częściej - w kraju czy poza nim.

Wśród osób, które zgodnie z duchem roam like at home podróżowały okazjonalnie, roaming nie podlegał dodatkowym opłatom. Wygląda na to, że tak pozostanie u klientów abonamentowych, aczkolwiek z pewnymi zmianami. Plus wprowadza nowe zasady dla nowych abonentów, a także dla osób przedłużających umowę w ofertach Plus Abonament, Plus Mix, Plus dla firm i Plush ABO.

Plus od teraz będzie dodatkowo taryfikował osoby, które korzystają z polskich kart częściej i intensywniej poza krajem niż w kraju, a analizowany będzie 30-dniowy okres - czterokrotnie krótszy niż do tej pory. Ma to nie utrudnić życia klientom korzystającym z usług normalnie, a ukrócić proceder wywożenia poza granice Polskich kart SIM, które przynoszą operatorom jedynie straty.

Ile wynoszą dopłaty za roaming w sieci Plus?

  • połączenia wychodzące - 0,07 zł za minutę;
  • połączenia przychodzące - 0,05 zł za minutę;
  • transmisja danych - 4,66 zł za gigabajt.

W przypadku usług prepaid Plus poszedł w dodatku drogą Orange’a. Klienci usług Plus na kartę, Plus internet na kartę i Plush na kartę mają do wyboru zaakceptować nowe stawki, przejść na abonament lub… zmienić operatora. Zostaje im do wykorzystania tylko pakiet 100 minut na połączenia, jeśli korzystają z nielimitowanych połączeń w kraju i pakiet 500 MB, jeśli wykupili w kraju pakiet.

Spieszmy się korzystać z roam like at home.

REKLAMA

Plus nie jest jedyną siecią, która się rakiem wycofuje z roamingu bez dodatkowych opłat. Play już kilka miesięcy temu obciął klientom wielkość paczki roamingowej, a Orange w tym miesiącu zaczął pobierać dopłaty za roaming w ofertach prepaid. Nie wiemy jeszcze, jak zmodyfikuje swój cennik T-Mobile, ale trudno uwierzyć, by jedna sieć się z tego trendu wyłamała.

Ogromna szkoda, że z nowymi udogodnieniami w pełnym wymiarze nacieszyliśmy się niecały rok. I niewykluczone, że to nie koniec zmian na gorsze. Lipiec i sierpień są dla najbardziej bolesnym okresem. Sobie i rodakom jednak życzę, by zasada roam like at home nie stała się w Polsce mimo wszystko w przyszłości parodią samej siebie z dziesiątkami kruczków i obostrzeń…

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA