REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Operatorzy

T-Mobile już nie jest rodzynkiem. Wielka czwórka ma zgodę na dopłaty w roamingu

T-Mobile dołączył właśnie do Orange, Playa i Plusa. Ostatni z wielkiej czwórki polskich operatorów infrastrukturalnych otrzymał zgodę na pobieranie dodatkowych opłat za roaming na terenie Unii Europejskiej.

22.05.2018
12:45
deutsche telekom t-mobile mwc 2018 5g
REKLAMA
REKLAMA

Polacy pokochali darmowy roaming, a dokładnie roaming bez dodatkowych opłat, co jest solą w oku telekomów. Operatorzy infrastrukturalni, czyli T-Mobile, Orange, Play i Plus, jak jeden mąż wskazują w ostatnich wynikach finansowych, że koszt zasady roam like at home jest dość znaczny. To było oczywiście do przewidzenia.

Polacy w porównaniu do innych mieszkańców Unii Europejskiej płacą za usługi telekomunikacyjne bardzo niewiele. Polska zaś nie jest krajem turystycznym, by wpływy z tytułu odwiedzających nasz kraj telekomów pokryły koszt obsługi abonentów przebywających za granicą.

Operatorzy zgłosili się do UKE o zgodę na dopłaty do roamingu.

Z początku telekomy ograniczały wykorzystanie roamingu przez osoby nadużywające roamingu poza granicami Polski w myśl zasady FUP - fair usage policy. Nic dziwnego, skoro zasada roam like at home miała dotyczyć tylko osób okazyjnie podróżujących.

Osobną kwestią są za to dodatkowe dopłaty dla wszystkich, a Urząd Komunikacji Elektronicznej wnioski o nie rozpatruje pozytywnie. Telekomy mogą już pobierać dodatkowe opłaty za korzystanie przez klientów z usług poza granicami Polski.

Zgodę na dopłaty otrzymała już cała wielka czwórka. Jako pierwszy UKE rozpatrzyło pozytywnie wniosek sieci Plus. Niedługo później dołączył do niego Play. W tym miesiącu UKE wydał pozytywną decyzję dla Orange, a dzisiaj podobną zgodę otrzymał T-Mobile Polska.

Dopłaty do roamingu w Polsce nie są (jeszcze) dotkliwe.

Nie wiadomo jeszcze, czy i jak T-Mobile Polska zmieni zasady roamingu po otrzymaniu zgody UKE na dopłaty. Jak na razie żaden inny rodzimy telekom infrastrukturalny nie zdecydował się na wdrożenie dopłat w pełnym możliwym wymiarze.

REKLAMA

W przypadku Play dotyczą one nowych abonentów, a Orange stosuje je w ofertach typu prepaid od 18 czerwca. Z kolei sieć Plus, która otrzymała zgodę jako pierwsza, jeszcze ich nie wprowadziła w ogóle. Ogranicza się do dopłat wynikających z FUP.

Nie wiadomo jednak, czy krajobraz rynku nie zmieni się zaraz przed tegorocznymi wakacjami. Dzięki temu, że T-Mobile otrzymał zgodę na dopłaty, operatorzy mogą teraz wprowadzić bardziej restrykcyjne zasady jednocześnie. I to na chwilę, zanim Polacy zaczną masowo wyjeżdżać na wakacje.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA