REKLAMA

Stawiali krzyżyk na najstarszej działającej sondzie ludzkości. NASA dokonała cudu

Po raz pierwszy od pięciu miesięcy statek kosmiczny NASA Voyager 1 przesyła użyteczne dane. 47-letnia sonda powróciła do żywych dzięki niezwykłej inwencji i pomysłowości inżynierów oraz programistów z NASA.

24.04.2024 08.09
Stawiali krzyżyk na najstarszej działającej sondzie ludzkości. NASA dokonała cudu
REKLAMA

Niewielka część uszkodzonej pamięci w jednym z komputerów na pokładzie sondy Voyager 1 powodowała, że od listopada ubiegłego roku statek kosmiczny wysyłał na Ziemię nieczytelne dane naukowe i inżynieryjne.

REKLAMA

Komputer, zwany podsystemem danych lotu (FDS), jest odpowiedzialny za pakowanie danych naukowych i inżynieryjnych sondy, zanim jednostka modulacji telemetrycznej (TMU) i nadajnik radiowy wyślą dane na Ziemię.

Więcej o niezwykłej podróży sond Voyager 1 i 2 przeczytasz na Spider`s Web:

Teraz, po raz pierwszy od listopada należąca do NASA sonda kosmiczna Voyager 1 przesyła użyteczne dane na temat stanu i stanu swoich pokładowych systemów inżynieryjnych. Następnym krokiem jest umożliwienie statkowi kosmicznemu ponownego rozpoczęcia przesyłania danych naukowych.

Sonda i jej bliźniak, Voyager 2, to jedyny statek kosmiczny ludzkości, który kiedykolwiek latał w przestrzeni międzygwiazdowej.

NASA dokonała niemożliwego

Voyager 1 przestał wysyłać czytelne dane naukowe i inżynieryjne z powrotem na Ziemię 14 listopada 2023 r., mimo że kontrolerzy misji mogli stwierdzić, że statek kosmiczny nadal otrzymuje polecenia i poza tym działa normalnie.

W marcu zespół inżynierów Voyagera w Jet Propulsion Laboratory NASA w Kalifornii potwierdził, że problem ma związek z jednym z trzech komputerów pokładowych statku kosmicznego, zwanym podsystemem danych lotu (FDS). FDS jest odpowiedzialna za pakowanie danych naukowych i inżynieryjnych przed wysłaniem ich na Ziemię.

Zespół odkrył, że pojedynczy chip odpowiedzialny za przechowywanie części pamięci FDS – w tym części kodu oprogramowania komputera FDS – nie działa. Utrata tego kodu sprawiła, że ​​dane naukowe i inżynieryjne stały się bezużyteczne.

Nie mogąc naprawić chipa, zespół zdecydował się umieścić uszkodzony kod w innym miejscu pamięci FDS. Żadna pojedyncza lokalizacja nie jest jednak wystarczająco duża, aby pomieścić całą sekcję kodu.

Opracowali więc plan podzielenia kodu na sekcje i przechowywania tych sekcji w różnych miejscach w systemie FDS. Aby ten plan zadziałał, musieli także dostosować te sekcje kodu, aby na przykład zapewnić, że wszystkie nadal funkcjonują jako całość. Wszelkie odniesienia do lokalizacji tego kodu w innych częściach pamięci FDS również wymagały aktualizacji.

Długa podróż sygnału

Zespół rozpoczął od wyodrębnienia kodu odpowiedzialnego za pakowanie danych inżynieryjnych statku kosmicznego. Wysłali go w nowe miejsce w pamięci FDS 18 kwietnia.

Sygnał radiowy dociera do Voyagera 1, znajdującego się ponad 24 mld km od Ziemi, po około 22,5 godz. i potrzebuje kolejne 22,5 godz. wrócić na Ziemię. Kiedy 20 kwietnia zespół wykonujący misję otrzymał wiadomość zwrotną od statku kosmicznego, przekonał się, że modyfikacja zadziałała: po raz pierwszy od pięciu miesięcy udało im się sprawdzić stan Voyagera.

REKLAMA

W nadchodzących tygodniach zespół przeniesie i dostosuje inne części oprogramowania FDS, których dotyczy problem.

Voyager 2 nadal działa normalnie. Wystrzelone 47 lat temu (w 1977 r.) bliźniacze statki kosmiczne Voyager są najdłużej działającymi sondami w historii. Przed rozpoczęciem eksploracji międzygwiazdowej obie sondy przeleciały obok Saturna i Jowisza, a Voyager 2 przeleciał obok Urana i Neptuna.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA