Ten człowiek steruje komputerem za pomocą myśli. Neuralink pokazał nagranie
Dwa miesiące od wszczepienia czipu Telepathy, posiadający go 29-latek robi zaskakujące postępy. Choć jak sam mówi, implant od Neuralink "nie jest idealny", to już teraz "zmienił jego życie" i pozwolił mu na całonocne sesje gier komputerowych.
Pod koniec stycznia startup Elona Muska wzbudził niemałą sensację, ogłaszając, że pierwszy pacjent otrzymał implant interfejsu mózg-maszyna, "pozwalający sterować komputerem za pomocą myśli". Pod koniec lutego otrzymaliśmy nowe informacje na temat stanu zdrowia anonimowego pacjenta, który był już w stanie klikać myślami.
Anonimowy pacjent nie jest już anonimowy, bowiem Neuralink opublikował wideo, z którego możemy dowiedzieć się więcej zarówno o właścicielu czipu, jak i jego postępach w rekonwalescencji i używaniu Telepathy.
29-letni Noland Arbaugh posiada w mózgu czip Neuralink. Oto, do czego go używa
W nocy 20 marca Neuralink poprowadziło krótką transmisję na żywo w serwisie X (dawnym Twitterze), w której uczestniczył inżynier Neuralink oraz obecny posiadacz czipu Telepathy. Jest nim 29-letni Noland Arbaugh, który osiem lat temu w wyniku "wypadku podczas nurkowania" został sparaliżowany od barków w dół.
Mężczyzna zaprezentował sposób, w jaki gra w szachy. Inżynier Neuralink obrócił kamerę tak, by uchwyciła, że przesuwa on figury po planszy bez użycia rąk (które i tak są sparaliżowane) oraz systemu kontroli komputerami ustami, którego Noland używał przed wszczepieniem czipu. Według relacji Neuralink pozwala 29-latkowi na nie tylko grę w szachy, ale także grę w Cywilizację VI czy naukę języków, która wcześniej była znacznie trudniejsza ze względu na konieczność kontroli komputera ustami.
- Widzicie ten kursor poruszający się po ekranie? To ja
- powiedział Noland Arbaugh.
Jak opisywał Arbaugh, wyzwaniem dla niego było nauczenie się odróżnienia "wyobrażonego ruchu od próby ruchu". W pierwszych dniach od otrzymania implantu, mężczyzna miał problemy z używaniem go, gdyż skupiał się on na wykonaniu ruchu, a nie na poruszeniu kursorem.
W efekcie tego jego mózg wysyłał sygnały do sparaliżowanych dłoni. Po jakimś czasie zrozumiał on jednak, że kluczem do używania Telepathy jest skupienie się na obiekcie (w tym przypadku kursorze) i przesuwanie go "siłą woli".
Według Noland Arbaugha największym ograniczeniem Neuralink jest konieczność ładowania implantu. Jest to jednak stosunkowo mały problem w porównaniu do poprzednich metod sterowaniem komputerem, gdyż jedno ładowanie pozwala mu na "całą noc grania w Cywilizację VI".
- [Czip Telepathy] nie jest idealny, powiedziałbym, że napotkaliśmy pewne problemy. Nie chcę, by ludzie myśleli, że to koniec tej przygody. Jest jeszcze wiele do zrobienia, ale on już zmienił moje życie.
- podsumował Noland Arbaugh.
Więcej na temat Neuralink: