REKLAMA

Ten człowiek steruje komputerem za pomocą myśli. Neuralink pokazał nagranie

Dwa miesiące od wszczepienia czipu Telepathy, posiadający go 29-latek robi zaskakujące postępy. Choć jak sam mówi, implant od Neuralink "nie jest idealny", to już teraz "zmienił jego życie" i pozwolił mu na całonocne sesje gier komputerowych.

21.03.2024 07.14
Ten człowiek steruje komputerem za pomocą myśli. Neuralink pokazał nagranie
REKLAMA

Pod koniec stycznia startup Elona Muska wzbudził niemałą sensację, ogłaszając, że pierwszy pacjent otrzymał implant interfejsu mózg-maszyna, "pozwalający sterować komputerem za pomocą myśli". Pod koniec lutego otrzymaliśmy nowe informacje na temat stanu zdrowia anonimowego pacjenta, który był już w stanie klikać myślami.

Anonimowy pacjent nie jest już anonimowy, bowiem Neuralink opublikował wideo, z którego możemy dowiedzieć się więcej zarówno o właścicielu czipu, jak i jego postępach w rekonwalescencji i używaniu Telepathy.

REKLAMA

29-letni Noland Arbaugh posiada w mózgu czip Neuralink. Oto, do czego go używa

W nocy 20 marca Neuralink poprowadziło krótką transmisję na żywo w serwisie X (dawnym Twitterze), w której uczestniczył inżynier Neuralink oraz obecny posiadacz czipu Telepathy. Jest nim 29-letni Noland Arbaugh, który osiem lat temu w wyniku "wypadku podczas nurkowania" został sparaliżowany od barków w dół.

Mężczyzna zaprezentował sposób, w jaki gra w szachy. Inżynier Neuralink obrócił kamerę tak, by uchwyciła, że przesuwa on figury po planszy bez użycia rąk (które i tak są sparaliżowane) oraz systemu kontroli komputerami ustami, którego Noland używał przed wszczepieniem czipu. Według relacji Neuralink pozwala 29-latkowi na nie tylko grę w szachy, ale także grę w Cywilizację VI czy naukę języków, która wcześniej była znacznie trudniejsza ze względu na konieczność kontroli komputera ustami.

- Widzicie ten kursor poruszający się po ekranie? To ja

- powiedział Noland Arbaugh.

Jak opisywał Arbaugh, wyzwaniem dla niego było nauczenie się odróżnienia "wyobrażonego ruchu od próby ruchu". W pierwszych dniach od otrzymania implantu, mężczyzna miał problemy z używaniem go, gdyż skupiał się on na wykonaniu ruchu, a nie na poruszeniu kursorem.

W efekcie tego jego mózg wysyłał sygnały do sparaliżowanych dłoni. Po jakimś czasie zrozumiał on jednak, że kluczem do używania Telepathy jest skupienie się na obiekcie (w tym przypadku kursorze) i przesuwanie go "siłą woli".

Według Noland Arbaugha największym ograniczeniem Neuralink jest konieczność ładowania implantu. Jest to jednak stosunkowo mały problem w porównaniu do poprzednich metod sterowaniem komputerem, gdyż jedno ładowanie pozwala mu na "całą noc grania w Cywilizację VI".

- [Czip Telepathy] nie jest idealny, powiedziałbym, że napotkaliśmy pewne problemy. Nie chcę, by ludzie myśleli, że to koniec tej przygody. Jest jeszcze wiele do zrobienia, ale on już zmienił moje życie.

- podsumował Noland Arbaugh.
REKLAMA

Więcej na temat Neuralink:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA