REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Neuralink już u pierwszego człowieka. To mówią wstępne wyniki

Po opóźnieniach, kontrowersjach i grubo ponad roku ciszy, Elon Musk poinformował o pierwszym dużym osiągnięciu Neuralink. Bowiem przedsiębiorstwu udało się pomyślnie wszczepić człowiekowi implant interfejsu mózg-maszyna.

30.01.2024
7:57
Neuralink już u pierwszego człowieka. To mówią wstępne wyniki
REKLAMA

Neuralink to amerykańska firma pracująca nad interfejsem mózg-maszyna - czipem wszczepianym w mózg, który pozwoli na połączenie człowieka z komputerem. Przedsiębiorstwo powstało w 2016 r. z inicjatywy Elona Muska, który jest również jego głównym inwestorem i właścicielem - na stanowisku dyrektora generalnego zasiada Jared Birchall.

W 2023 r. Neuralink otrzymał pozwolenie na testy na ludziach, a dziś w nocy Elon Musk poinformował o pierwszym człowieku, któremu wszczepiono implant Neuralink.

REKLAMA

Przedsiębiorstwo Elona Muska z pierwszym osiągnięciem. Implant Neuralink jest już w mózgu człowieka

W nocy 29 stycznia Elon Musk opublikował post w serwisie X (dawnym Twitterze), w którym poinformował o otrzymaniu przez pierwszego człowieka implantu Neuralink. Nie podano żadnych informacji dotyczących osoby biorącej udział w eksperymencie.

Jak przekazał miliarder, osoba, której wszczepiono implant "wraca do zdrowia" i "wstępne wyniki pokazują obiecujące możliwości wykrywania impulsów nerwowych". Ponadto Musk poinformował, iż pierwszy produkt Neuralink ma nazywać się Telepathy (ang. Telepatia).

Telepathy ma umożliwiać kontrolę telefonu lub komputera "za pomocą myślenia", a pierwszymi użytkownikami mają być osoby niezdolne do używania swoich kończyn.

"Wyobraź sobie, że Stephen Hawking mógłby komunikować się szybciej niż osoba pisząca na maszynie lub licytator. To jest właśnie cel [działalności Neuralink]."

- napisał Elon Musk na X.
REKLAMA

Więcej na temat Neuralink:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA