REKLAMA

Po Księżycu będą jeździć pociągi. Technologia jest już opracowywana

DARPA, agencja badawcza Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych, nie przestaje zaskakiwać swoimi ambitnymi projektami. Tym razem skupia się na wyzwaniu, które może wydawać się prosto z science fiction: budowie kolei na Księżycu.

21.03.2024 19.16
Po Księżycu będą jeździć pociągi. Technologia jest już opracowywana
REKLAMA

NASA od lat marzy o powrocie ludzi na Księżyc. Program Artemis rozpoczął się lotem wokół Księżyca w 2022 r., a jego ostatecznym celem jest osadzenie astronautów na Księżycu. To pierwszy krok w kierunku komercyjnej eksploatacji naszego układu słonecznego. Wizja ta wymaga jednak zaawansowanej infrastruktury, w tym kolei księżycowej.

REKLAMA

Koncepcja kolei księżycowej

DARPA powierzyła firmie Northrop Grumman zadanie opracowania koncepcji kolei na Księżycu. Jeśli projekt zostanie zrealizowany, pociągi na Księżycu mogą przewozić ludzi, zaopatrzenie i ładunki handlowe.

Sieć kolejowa zapewni szybki i tani transport ludzi i materiałów z miejsca lądowania do bazy. Ułatwi też eksploatację księżycowych surowców, takich jak woda, hel-3 czy minerały oraz pomoże w budowie infrastruktury, np. teleskopów, kopalni czy elektrowni słonecznych.

Jednym z potencjalnych ładunków może być regolit księżycowy. Zostałby przetransportowany z kopalni na Księżycu do zakładu przetwórczego, w którym można by ekstrahować z niego tlen. Oprócz podtrzymywania życia tlen można również wykorzystać jako paliwo rakietowe lub do wytwarzania energii elektrycznej w połączeniu z wodorem w ogniwach paliwowych.

Northrop Grumman podkreśla, że nie będzie budować samej kolei, ale zastanowi się, czy jest to fizycznie i finansowo możliwe. Przed nimi wyzwanie dostosowania się do brutalnego księżycowego krajobrazu. Na przykład regolit, piasek księżycowy może uszkodzić tory i środki transportu, dlatego konieczne będzie znalezienie pomysłowych rozwiązań.

Northrop Grumman ma przygotować prototypy, demonstracje i analizy projektu koncepcyjnego i architektury w pełni działającego systemu kolei księżycowych. Studium ma zawierać pomysły na niwelację nierówności terenu i przygotowanie fundamentów torowisk, rozmieszczenie i wyrównanie torów, ich łączenie, inspekcję, konserwację i naprawy.

Wielki biznes na Księżycu

Studium koncepcyjne księżycowej linii kolejowej powstać ma w ramach nadrzędnego 10-letniego studium możliwości Departamentu Obrony dotyczącego architektury księżycowej (LunA-10). Projekt będzie promować rozwój technologii i koncepcji, które po połączeniu utworzą podstawę zrównoważonego i dochodowego ekosystemu gospodarczego łączącego Ziemię i Księżyc.

DARPA wybrała do tego programu 14 firm - od dostawców rakiet nośnych, przez producentów robotów, po firmy planujące transport ładunków. Przez 10 najbliższych lat będą one prowadzić badania na temat rodzajów technologii potrzebnych do stworzenia działającej gospodarki księżycowej.

Chociaż koleje na Księżycu brzmią jak wizja dalekiej przyszłości, to w rzeczywistości są bliżej, niż mogłoby się wydawać. Współpraca między agencjami kosmicznymi i prywatnymi partnerami może przynieść rewolucję w eksploracji kosmosu. Kto wie, może już wkrótce astronautom uda się wsiąść na pokład księżycowego pociągu i ruszyć w niezwykłą podróż po naszym satelicie.

REKLAMA

Więcej o powrocie ludzi na Księżyc przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA