REKLAMA

NASA wysyła nazwiska ludzi do obcego świata. Jest też polski akcent

NASA ma bogatą tradycję wysyłania wiadomości w przestrzeń kosmiczną. Agencja będzie ją kontynuować w trakcie misji Europa Clipper, która jeszcze w tym roku wystartuje w kierunku Europy, księżyca Jowisza. Pod lodową skorupą tego księżyca znajduje się ponad dwukrotnie więcej wody niż wszystkich morzach i oceanach Ziemi razem wziętych.

14.03.2024 20.46
NASA wysyła nazwiska ludzi do obcego świata. Jest też polski akcent
REKLAMA

Sonda Europa Clipper, która szukać będzie życia na księżycu Jowisza, zabierze ze sobą niezwykłą tabliczkę. W centrum tej płytki znajduje się grawerunek amerykańskiej poetki Ady Limon, napisany odręcznie wiersz "Pochwała tajemnicy: wiersz dla Europy", wraz z mikrochipem, na którym widnieje ponad 2,6 mln nazwisk przesłanych przez mieszkańców Ziemi. 

REKLAMA

Mikrochip będzie centralnym elementem ilustracji przedstawiającej butelkę w układzie Jowisza. To nawiązanie do kampanii NASA "List w butelce", która zachęcała opinię publiczną do nadsyłania swoich nazwisk.

Tabliczka z wierszem "Pochwała tajemnicy: wiersz dla Europy"

Wykonana z tantalu płytka ma wymiary 18 na 28 cm. Posiada elementy graficzne po obu stronach. Panel skierowany na zewnątrz zawiera grafikę podkreślającą połączenie Ziemi z Europą. 

Woda znakiem rozpoznawczym misji

Po drugiej stronie zobaczymy niezwykłe fale. Lingwiści zebrali nagrania słowo "woda" wypowiadane w 103 językach z całego świata, a pliki audio zostały przekształcone w kształty fal (wizualne reprezentacje fal dźwiękowych) i wytrawione na płycie. Fale rozchodzą się od symbolu reprezentującego znak "woda" w amerykańskim języku migowym. Słowo "woda" wypowiada także w języku polskim można odsłuchać na stronie: go.nasa.gov/MakeWaves.

Strona zawierająca wizualną reprezentację fal dźwiękowych tworzonych przez słowo "woda" w 103 językach.

Przekaz łączy w sobie to, co ludzkość ma najlepszego do zaoferowania we wszechświecie - naukę, technologię, edukację, sztukę i matematykę. Przesłanie o połączeniu przez wodę, niezbędnym dla wszystkich form życia, jakie znamy, doskonale ilustruje związek Ziemi z tajemniczym oceanicznym światem, który będziemy badać

- mówi Lori Glaze, dyrektor Wydziału Nauk Planetarnych w siedzibie NASA w Waszyngtonie. 

Płytka z wiadomością zostanie umieszczona na osłonie radiacyjnej sondy Europa Clipper. Podczas lotu do Europy, trwającego około 6 lat, będzie chronić elektronikę sondy przed szkodliwym promieniowaniem.

Więcej o poszukiwaniu życia w Układzie Słonecznym przeczytasz na Spider`s Web:

To jednak nie wszystko. Na płytce znajdzie się także słynne równanie Drake'a. W 1961 r. astronom Frank Drake opracował wzór matematyczny próbujący określić, ile cywilizacji technologicznych istnieje w naszej Galaktyce. Od tego czasu równanie to inspiruje i kieruje badaniami w astrobiologii i dziedzinach pokrewnych.

Ponadto grafika będzie zawierać częstotliwości radiowe widma elektromagnetycznego od 1420 do 1662 megaherców, odpowiadające długości fali odpowiednio 21 i 18 centymetrów. W 1971 r. Bernard M. Oliver, założyciel i dyrektor laboratoriów Hewlett-Packard, wysunął teorię, że zakres ten będzie oczywistym pasmem umożliwiającym komunikację z inteligencją pozaziemską.

Na płycie znajduje się także portret jednego z założycieli nauk planetarnych, Rona Greeleya, który położył podwaliny pod misję Europa Clipper.

Misja do Europy

Europa to jeden z najbardziej fascynujących księżyców w Układzie Słonecznym. Odkryty w 1610 r. przez Galileusza, orbituje wokół Jowisza jako czwarty co do wielkości jego satelita. Europa jest nieco mniejsza od Księżyca Ziemi, o średnicy wynoszącej około 3122 km.

Jej powierzchnia jest pokryta gładkim lodem, poprzecinanym licznymi pęknięciami i grzbietami. Naukowcy uważają, że pod lodową skorupą Europy znajduje się ocean ciekłej wody, o grubości sięgającej nawet 100 km. To właśnie ocean Europy czyni ją tak interesującym obiektem badań, ponieważ stwarza potencjalne warunki do istnienia życia.

REKLAMA

Misja Europa Clipper wystartuje 10 października 2024 r. W 2030 roku, po przebyciu dystansu 2,6 mld km, sonda zacznie krążyć wokół Jowisza, wykonując 49 bliskich przelotów w pobliżu Europy. Aby ustalić, czy istnieją tam warunki, w których może istnieć życie, potężny zestaw instrumentów naukowych statku kosmicznego zbierze dane o oceanie pod powierzchnią księżyca, lodowej skorupie, cienkiej atmosferze i środowisku kosmicznym wokół księżyca. 

Odkrycie życia na Europie byłoby przełomowym wydarzeniem w historii nauki. Zmieniłoby to nasze pojęcie o tym, jak często życie pojawia się we wszechświecie i otworzyłoby nowe możliwości dla badań nad astrobiologią.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA