REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Wyślij swoje imię i nazwisko w kosmos. Tylko szybko, bo NASA kończy zapisy

Masz szansę zostać częścią historycznej misji NASA lecącej do Europy, jednego z księżyców Jowisza. Europa została zidentyfikowana jako jedno z miejsc w Układzie Słonecznym, które może być siedliskiem życia pozaziemskiego. Jeśli chcesz, aby Twoje imię i nazwisko poleciało na pokładzie sondy Europa Clipper, która ma zbadać ten tajemniczy lodowy świat, musisz się spieszyć. Czas na dodanie swojego nazwiska do listy pasażerów kosmicznych kończy się już niedługo.

14.11.2023
18:21
Wyślij swoje imię i nazwisko w kosmos. Tylko szybko, bo NASA kończy zapisy
REKLAMA

Dzięki NASA, misji Europa Clipper i akcji "List w butelce" mamy szansę na wysłanie naszego imienia i nazwiska na pokładzie prawdziwego statku kosmicznego, który będzie badał lodowy księżyc, gdzie pod zamarzniętą zewnętrzną skorupą kryje się ocean. Dzięki temu możemy dotrzeć w odległą przestrzeń kosmiczną poza Marsa, aż do Jowisza i jego księżyca Europy. To 2,6 mld km. Kawał drogi od naszej Ziemi.

REKLAMA

Więcej o poszukiwaniu życia w kosmosie przeczytasz na Spider`s Web:

Nasze nazwisko na statku kosmicznym NASA

Powinniśmy jednak się spieszyć. Ostateczny termin przyłączenia się do misji upływa już niedługo. Kampania kończy się 31 grudnia 2023 r. Do tej pory zgłoszono około 700 000 nazwisk z całego świata, w tym ponad 6000 z Polski. 

Po zebraniu wszystkich nazwisk technicy z Laboratorium Mikrourządzeń w Laboratorium Napędów Odrzutowych NASA w południowej Kalifornii użyją wiązki elektronów, aby umieścić je na krzemowym mikrochipie wielkości monety 20 gr. Każda linia tekstu jest mniejsza niż 1/1000 szerokości ludzkiego włosa (75 nanometrów). Chip zostanie przymocowany do metalowej płytki, na której wygrawerowany będzie wiersz Pochwała tajemnicy, napisany przez amerykańską poetkę Adę Limon. 

Aby wziąć udział w tej niepowtarzalnej przygodzie, wystarczy wejść na stronę internetową misji Europa Clipper i podać swoje imię i nazwisko. Twoje dane zostaną zapisane na specjalnym mikrochipie, który zostanie umieszczony na sondzie. W ten sposób będziesz mógł symbolicznie podróżować do Europy i być świadkiem jej odkrycia.

Misja Europa Clipper

Europa Clipper to niezwykła misja, która ma na celu odkryć, czy Europa ma warunki sprzyjające życiu. Pokryta grubą warstwą lodu Europa jest czwartym co do wielkości księżycem Jowisza. Pod lodem kryje się prawdopodobnie ogromny ocean wodny, który może być siedliskiem dla różnych form życia.

Sonda Europa Clipper ma wystartować 10 października 2024 r. na pokładzie rakiety Falcon Heavy. Statek kosmiczny wykorzysta asystę grawitacyjną Marsa w lutym 2025 r. i Ziemi w grudniu 2026 r., zanim dotrze do Europy w kwietniu 2030 r. 

Powierzchnia Europy

Po dotarciu w okolice Jowisza sonda będzie wykonywać bliskie przeloty (około 50) nad powierzchnią Europy, aby zbadać jej strukturę, geologię, chemię i magnetosferę. Sonda będzie wyposażona w dziewięć instrumentów naukowych, które pozwolą na wykonanie map termicznych, spektroskopowych, radarowych i magnetycznych Europy. Sonda będzie gromadziła dane na temat podpowierzchniowego oceanu Europy, lodowej skorupy i atmosfery, aby ustalić, czy na Księżycu może istnieć życie.

REKLAMA

Celem Europa Clipper jest też eksploracja Europy i zbadanie możliwości zamieszkania na niej oraz pomoc w wyborze miejsca lądowania dla przyszłego lądownika Europa Lander. 

Nie zwlekaj, bo czas ucieka. Dodaj swoje imię do listy pasażerów kosmicznych i zostań częścią historii eksploracji Układu Słonecznego.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA