REKLAMA

Postawią elektrownię jądrową na Księżycu. Padła konkretna data

Rosja i Chiny planują budowę reaktora jądrowego na Księżycu w latach 2033–2035, ogłosił dyrektor generalny Roskosmosu Jurij Borisow podczas Światowego Festiwalu Młodzieży w Rosji.

06.03.2024 07.28
Misja Artemis - ludzie wracają na Księżyc
REKLAMA

Rosja i Chiny mają ambitny plan umieszczenia elektrowni jądrowej na Księżycu. Według Jurija Borisowa, szefa rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos, taki krok mógłby otworzyć drogę do przyszłych kolonii na Księżycu.

REKLAMA

Wraz z naszymi chińskimi kolegami poważnie rozważamy projekt dotyczący dostawy i montażu w latach 2033 - 2035 elektrowni jądrowej na powierzchni Księżyca. Technologia jest już gotowa

- powiedział Jurij Borysow podczas Światowego Festiwalu Młodzieży w Soczi.

Borisow podkreślił, że energia słoneczna nie wystarczałaby do zasilenia przyszłych baz księżycowych. Dlatego, jeśli myślimy o obecności ludzi na Srebrnym Globie, konieczne będzie skorzystanie z energii jądrowej. Dlatego wspólny projekt Rosji i Chin zakłada dostarczenie gotowych elementów i zmontowanie na powierzchni Księżyca atomowej jednostki energetycznej. Zdaniem szefa Roskosmosu to zadanie "powinno być zrealizowane w trybie automatycznym, bez obecności ludzi".

Więcej o podboju Księżyca przeczytasz na Spider`s Web:

Atomowy holownik na orbicie

Borisow wspomniał również o planach budowy rosyjskiego statku kosmicznego z napędem jądrowym. Zaznaczył, że wszystkie techniczne kwestie związane z tym projektem zostały już rozwiązane, z wyjątkiem chłodzenia reaktora jądrowego. 

To ogromna konstrukcja, która dzięki reaktorowi jądrowemu mogłaby transportować duże ładunki z jednej orbity na drugą, zbierać kosmiczne odpady i realizować wiele innych zadań

- mówił Borisov.

Ambitne plany Moskwy i Pekinu

Rosyjscy urzędnicy mówili już wcześniej o ambitnych planach wydobycia surowców na Księżycu, ale w ostatnich latach rosyjski program kosmiczny doświadczył serii niepowodzeń. Pierwsza rosyjska misja księżycowa od 47 lat zakończyła się w zeszłym roku spektakularnym niepowodzeniem, gdy statek kosmiczny Luna-25 rozbił się efektownie o powierzchnię naszego naturalnego satelity.

Moskwa zapowiedziała jednak dalsze misje księżycowe oraz rozwój wspólnej rosyjsko-chińskiej misji załogowej, a nawet utworzenia bazy księżycowej. Roskosmos i Chińska Narodowa Administracja Kosmiczna CNSA podpisały w marcu 2021 r. protokół ustaleń i współpracy w sprawie utworzenia Międzynarodowej Naukowej Stacji Księżycowej. Chiny zapowiedziały z kolei, że ich astronauci wylądują na powierzchni Księżyca przed 2023 r.

REKLAMA

Przypomnijmy, że w lutym świat obiegła informacja o tym, że Rosja ma plan rozmieszczenia w przestrzeni kosmicznej broni nuklearnej, która zagraża amerykańskim satelitom. Według źródeł z wywiadu USA, Rosja chce umieścić na orbicie okołoziemskiej nuklearną broń antysatelitarną, która mogłaby zniszczyć lub uszkodzić kluczowe satelity amerykańskie w tym konstelacje Starlink.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA