REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Kupujesz na Temu? Uważaj na to oszustwo

W sieci pojawiły się doniesienia o nowym oszustwie, które dotyczy popularnej w Polsce platformy zakupowej Temu.com. Chodzi o możliwość kupna kredytów w bardzo atrakcyjnych cenach.

14.01.2024
10:28
Kupujesz na Temu? Uważaj na to oszustwo!
REKLAMA

Temu.com w Polsce jest od czerwca 2023 roku, kilka miesięcy po tym, jak Shopee zawinęło się z rynku (pamiętacie jeszcze te denerwujące klipy?). Z grudniowych raportów wynika, że platforma sprzedażowa radzi sobie w naszym kraju zaskakująco dobrze. Dlatego wraz ze wzrostem popularności Temu warto być czujny w kwestii wszystkich "ofert" rozsyłanych poprzez maile, SMS-y i inne kanały.

REKLAMA

Oszuści celują w kupujących na Temu.com. Obiecują tanie kredyty

Jak informuje portal CyberRescue, w social mediach i na komunikatorach pojawiała się nowa plaga ofert z rzekomą możliwością kupna kredytów na Temu.com w bardzo atrakcyjnych kwotach. Jak działa mechanizm oszustwa?

Naciągacze obiecują, że można zaoszczędzić kupując bardzo tanie kredyty – przykładowo płacąc 60 zł rzekomo można otrzymać bon 100 zł w postaci kredytów. Oczywiście wariantów jest znacznie więcej i dla wyższych pakietów mają być dorzucane jeszcze większe kwoty – m.in. 200 zł w kredytach za 140 zł, 150 za 105 zł, czy 110 zł  za 77 zł. W każdym przypadku płacąc mniej mamy otrzymać znacznie więcej kredytów, ale we wszystkich przypadkach jest to po prostu oszustwo.

Wiadomości są rozsyłane najczęściej po komunikatorach typu WhatsApp i obok cennika w treści jest mowa o tym, że rzekomy sprzedawca przyjmuje tylko płatności w kryptowalutach typu Bitcoin. Dla potwierdzenia oszust podrzuca zrzut z aplikacji Temu.com, na której widnieje ogromna kwota w sekcji salda kredytów (najczęściej 2000 zł lub więcej).

Wszystkie te oferty mają na celu nic innego, jak wyłudzenie pieniędzy od osób, które chcą zaoszczędzić na zakupach. Jeśli wpłacimy kryptowalutę na konto naciągacza, to niestety będzie to transakcja w jedną stronę. Przelewy kryptowalut różnią się od przelewów zwykłych środków, które mamy na kontach bankowych i wykonując taki przelew, nie mamy co liczyć na odzyskanie pieniędzy, a kredytów nie zobaczymy na naszym koncie.

Regulamin Temu.com jasno opisuje, w jakich sytuacjach można uzyskać kredyty na zakupy. Nie ma możliwości ich zakupienia, a można je uzyskać w ramach nagród za udział w aktywnościach tematycznych i wydarzeniach promocyjnych lub za opóźnienia w dostawie. Warto być czujnym, bo jest szansa, że ten schemat zostanie nieco zmodyfikowany i zamiast bitcoinów oszuści będą wymagać przykładowo dane kart płatniczych, co wydaje się zdecydowanie bardziej niebezpieczne.

REKLAMA

Więcej o oszustwach w internecie piszemy na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA