REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Odpalasz tę funkcję i żegnasz zacinające się gry. Także na konsolach przenośnych

AMD pozwoli pożegnać zacinające się gry. Wystarczy, że włączy się jedną funkcję i wydajność wzrośnie nawet dwukrotnie.

24.01.2024
18:54
Odpalasz tę funkcję i żegnasz zacinające się gry. Także na konsolach przenośnych
REKLAMA

NVIDIA w nowych kartach graficznych RTX 4000 mocno stawia nie tylko na czystą wydajność, ale także DLSS 3, które obok skalowania obrazu ma też opcję generowania klatek. Ta ostatnia działa wyłącznie na najnowszych RTX-ach, natomiast konkurencyjne AMD FSR 3 z generatorem klatek można już odpalić na wszystkich GPU (rozwiązanie jest na razie dostępne m.in. w Avatar Frontiers of Pandora). Użytkownicy kart graficznych AMD Radeon mogą teraz sięgnąć do sterownika i włączyć opcję generowania klatek w praktycznie każdej grze.

REKLAMA

Odpalasz jedną funkcję i masz dwa razy wyższą wydajność

W najnowszej wersji sterownika graficznego AMD Adrenalin pojawiła się nowa funkcja AFMF (AMD Fluid Motion Frames). Rozwiązanie po uruchomieniu jest w stanie znacząco poprawić liczbę FPS w grach komputerowych opartych na DirectX 11 lub DirectX 12 na kartach graficznych Radeon RX 6000, 7000 oraz 700M.

Producent twierdzi, że AFMF ma zwiększyć liczbę klatek na sekundę w grach nawet o 97 proc. w rozdzielczości FullHD 1080p, a grający w rozdzielczości 1440p mogą liczyć na 103-procentowy wzrost. Oczywiście są to najpewniej wyniki uzyskane w najlepszych możliwych warunkach i grach (na nowej karcie graficznej Radeon RX 7600 XT), natomiast nawet 50-procentowy przyrost wydajności dla niektórych może być na wagę złota.

Karty graficzne AMD raczej nie należą do tych najbardziej popularnych w segmencie komputerów osobistych, ale sprawa ma się zupełnie inaczej w przypadku konsol przenośnych typu ASUS ROG Ally czy Lenovo Legion GO, które bazują na układach AMD Ryzen ze zintegrowanymi Radeonami 700M. Już jakiś czas temu testowaliśmy FSR 3 w Avatar Frontiers of Pandora na ROG Ally i generowanie klatek zrobiło tu ogromną różnicę.

Dzięki AFMF posiadacze takich konsol przenośnych będą mogli liczyć na znacznie wyższą wydajność, jeśli w środku jest układ graficzny Radeon i zainstalowane najnowsze sterowniki. Nowość trochę różni się od generowania klatek FSR 3, które działa na wszystkich kartach graficznych (NVIDIA GeForce, Intel Arc), ponieważ wymaga się tu sterownika Radeon Adrenalin zainstalowanego na urządzeniu. AFMF to z pewnością ciekawa technologia, która może uratować niektóre konsole przenośne w kwestii wydajności.

Obok AFMF do sterownika graficznego AMD wrzuciło także funkcję skalowania wideo, która ma sprawić, że z wideo o niskiej rozdzielczości jesteśmy w stanie zrobić materiał o wyższej szczegółowości, pozbywając się pikselozy. Funkcję można włączyć na komputerach, laptopach i przenośnych konsolach z układem AMD Radeon, chociaż w Chrome będzie trzeba aktywować flagę "Media Foundation for Clear".

REKLAMA

Więcej o sprzęcie komputerowym przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA