REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Czego Polacy szukali w Google w 2023 r.? Jeden temat zdominował ranking. I to jest wspaniałe

Wyszukiwarka Google to nie tylko miejsce zaspokajania ludzkiej ciekawości, ale i pozyskiwania wiedzy o aktualnie trwających wydarzeniach. W 2023 roku interesowaliśmy się sztuczną inteligencją, piłką nożną, "Barbenheimerem", ale prawdziwym hitem był tylko jeden temat. Potrafisz zgadnąć, który?

11.12.2023
9:00
Wyszukiwarka Google
REKLAMA

Koniec roku to czas podsumowań i nie inaczej jest w przypadku Google Polska. Polski oddział koncernu podsumowuje mijający 2023 rok w dobrze znany nam z poprzednich lat sposób - publikując listę najczęściej wyszukiwanych w wyszukiwarce Google'a haseł, zapytań oraz tematów, którymi Polacy żyli przez ostatnie 12 miesięcy. Jeżeli byłeś na bieżąco z wydarzeniami w kraju i na świecie lista prawdopodobnie cię nie zaskoczy, lecz mimo to na widok częstotliwości wyszukiwania niektórych haseł można się uśmiechnąć.

REKLAMA

Najpopularniejsze hasła w polskim Google'u w 2023 roku

11 grudnia Google Polska oficjalnie opublikował listę najczęściej wyszukiwanych fraz przez Polaków w wyszukiwarce Google'a.

Temat wyborów parlamentarnych w tym roku zdominował wyszukiwarkę Google'a. Ciekawość Polaków wzbudzała zarówno kampania wyborcza, jak i reakcje po ogłoszeniu wyników. Wśród najczęściej wyszukiwanych fraz były: "wyniki wyborów", "debata TVP", "marsz 4 czerwca" czy "marsz Miliona Serc". Internauci interesowali się nie tylko kandydatami i sondażami, ale też procedurami wyborczymi. Pytali, "jak głosować", "jak wygląda karta do głosowania", "jak zmienić miejsce głosowania", a także "dlaczego nie brać udziału w referendum".

Ciekawie prezentuje się za to technologiczne top 10. Trzy najczęściej wyszukiwane frazy powiązane z technologią raczej nie są zaskoczeniem: ChatGPT, iPhone 15 oraz Character.ai. Jednak pozostałą część listy zdominowały hasła związane z grami - z gościnnym udziałem flagowego smartfona Samsung, Galaxy S23. Interesowało nas także "ile kosztuje iPhone" oraz "kiedy [premiera] iOS 17".

Ciekawym zbiorem są listy zapytań zaczynających się od podstawowych pytań: co, kto, kiedy, gdzie, dlaczego i jak.

W związku z zaginięciem (i późniejszą katastrofą) łodzi podwodnej Titan na szczyt wyszukiwań wskoczyło zapytanie "co to implozja" oraz "gdzie leży Titanic". Interesowało nas życie influencerki Wersow, o której wiek i przebieg ciąży pytali internauci.

Nie zabrakło także zapytań wywołujących uśmiech na twarzy, takich jak "ile grozi za zabicie komara" czy "jak często myślisz o Imperium Rzymskim".

Choć tym razem konflikty zbrojne nie zdominowały trendujących zapytań w polskim Google'u, licznie wpisywaliśmy zapytania powiązane z samozwańczym prezydentem Białorusi czy prezydentem Federacji Rosyjskiej. Interesowały nas także wydarzenia na bliskim wschodzie.

Z kolei zapytania związane z naczelnym językiem internetu - memami - zdominowały nastroje okołowyborcze. Szukaliśmy przede wszystkim memów "po wyborach", z Szymonem Hołownią, na temat debaty oraz Konfederacji.

25 lat wyszukiwarki Google'a. Czego najchętniej szukaliśmy przez ostatnie 25 lat?

Opórcz najczęściej wyszukiwanych haseł i tematów interesujących nas przez ostatni rok, Google podzielił się także informacjami na temat najczęściej wyszukiwanych haseł w 25-letniej historii wyszukiwarki.

Cristiano Ronaldo to najczęściej wyszukiwany piłkarz na świecie, a sama piłka nożna to sport, który łączy internautów z całego świata. Natomiast najczęstszym zapytaniem zaczynającym się od słów "jak pomóc..." jest "jak pomóc ludziom". Nie jest to jedyny pozytywny aspekt współczesnego społeczeństwa, który ujawniło Google Trends, bowiem najczęściej wyszukiwaną emotikoną w historii Google'a jest serce.

Z kolei najczęściej wyszukiwanymi hasłami powiązanymi z muzyką w historii wyszukiwarki Google są odpowiednio muzyka ze wstępu do Gwiezdnych Wojen, muzyczne intro do Gry o Tron oraz ścieżka dźwiękowa filmu Zmierzch.

Pozostałe kategorie prezentują się następująco:

Najczęściej wyszukiwane tematy w danej kategorii w 25-letniej historii wyszukiwarki Google

Więcej na temat polskiej sfery technologicznej:

REKLAMA

Zdjęcie główne: PixieMe / Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA