REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Co dalej z kopalnią kryptowalut w polskim sądzie? Policja przeszukuje mieszkania pracowników

Ktoś wykorzystywał infrastrukturę warszawskiego Naczelnego Sądu Administracyjnego do dorobienia sobie na boku. W gmachu ukryto zużywające duże ilości energii komputery do wydobywania kryptowalut. Są efekty pierwszych działań policji.

09.12.2023
14:06
Co dalej z kopalnią kryptowalut w polskim sądzie? Policja przeszukuje mieszkania pracowników
REKLAMA

Dokładnie miesiąc temu informowaliśmy o aferze związanej z niewielką kopalnią kryptowalut, znajdującą się w kanałach wentylacyjnych Naczelnego Sądu Administracyjnego. Nie jest przy tym dziś jasne kto umieścił tam komputer i o jaką kwotę w efekcie się wzbogacił. Wiadomo jednak, że uczynił to kosztem pieniędzy publicznych - oszczędzając duże kwoty na prądzie, jaki kradł z urzędu.

REKLAMA

Ja udało się ustalić dziennikarzom TVN24.pl, policja już podjęła pierwsze konkretne czynności w sprawie. Konkretniej, funkcjonariusze dokonali przeszukań w mieszkaniach dwóch byłych pracowników firmy, która odpowiadała za obsługę techniczną budynku. Niestety nie wiemy czy w wyniku zatrzymania udało się ustalić coś nowego oraz nie znamy związku zatrzymanych osób ze sprawą, poza tym wskazanym powyżej. Wiadomo tylko, że w wyniku przeszukania zabezpieczono urządzenia elektroniczne.

Nie przegap tych tekstów o kryptowalutach:

Ze wstępnych danych, do których dotarli dziennikarze TVN24, wynika, że sprawcy narazili podatnika na straty w kwocie nawet kilku tysięcy złotych miesięcznie. Pracownicy, u których dokonano przeszukań, zostali zwolnieni przez wynajętą do obsługi technicznej gmachu firmę tuż po wyjściu całej sprawy na jaw. Nie jest jednak jasne czy są właścicielami koparek lub czy pomagali w ich uruchomieniu czy ukryciu.

Co to jest i jak działa koparka kryptowalut?

REKLAMA

Koparka kryptowalut to urządzenie, które umożliwia wydobycie cyfrowych monet, takich jak bitcoin. Wykorzystuje ono dużą moc obliczeniową do rozwiązywania skomplikowanych zadań matematycznych, które są niezbędne do weryfikacji transakcji w sieci blockchain. Za każdy zrealizowany blok koparka otrzymuje nagrodę w kryptowalucie.

Koparka kryptowalut może być zbudowana w oparciu o zestaw kart graficznych lub dedykowane układy ASIC. Wydajność koparki mierzy się w haszach na sekundę (H/s), czyli liczbie rozwiązanych zagadek na sekundę. Kopanie kryptowalut jest procesem trudnym i konkurencyjnym, dlatego wielu górników decyduje się na współpracę w tzw. pulach wydobywczych, gdzie łączą swoją moc obliczeniową i dzielą się zyskami. Operacja w NSA miała raczej charakter chałupniczy i prawdopodobnie nie zapewniła autorom zbyt dużego przychodu.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA