REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Zbudowali kopalnię kryptowalut w budynku polskiego sądu. Sprytnie ją ukryli

W szybach wentylacyjnych oraz pod podłogą Naczelnego Sądu Administracyjnego policjanci dokonali nietypowego odkrycia - tzw. koparek kryptowalut. Informację potwierdził przewodniczący Wydziału Informacji Sądowej NSA, a prokuratura prowadzi postępowanie wyjaśniające w sprawie kradzieży prądu.

09.11.2023
13:41
kopalnia kryptowalut
REKLAMA

W budynku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie policja odkryła "urządzenia o dużej mocy obliczeniowej wykorzystywane w obrocie kryptowalutami" - tzw. koparki kryptowalut. Komputery zostały umiejscowione w kanale wentylacyjnym na ostatnim piętrze budynku znajdującego się przy ulicy Gabriela Boduena. Urządzenia odkryto także pod podłogą w innej części budynku.

REKLAMA

Kopalnia kryptowalut w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. Trwa postępowanie w sprawie kradzieży prądu

Choć do zdarzenia doszło na przełomie sierpnia i września, to informacje o nim w czwartek 9 listopada opublikowała TVN Warszawa. Informację potwierdził sędzia Sylwester Marciniak, przewodniczący Wydziału Informacji Sądowej NSA w liście wysłanym do redakcji stacji.

- O fakcie instalacji urządzeń wśród infrastruktury technicznej sądu powiadomieni zostali przez Naczelny Sąd Administracyjny funkcjonariusze policji, którzy podjęli odpowiednie czynności w sprawie, w tym zdemontowali i zabezpieczyli ujawniony sprzęt elektroniczny

- poinformował sędzia Sylwester Marciniak.

Według informacji komputery korzystały z sieci energetycznej budynku Naczelnego Sądu Administracyjnego, jednakże posiadały własne modemy do połączenia z internetem.

W sprawie toczy się postępowanie nadzorowane przez Prokuraturę Rejonową Warszawy Śródmieście - Północ, o czym poinformował rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie, Szymon Banna.

- Postępowanie zostało wszczęte z art. 278 par. 5 kodeksu karnego, czyli w sprawie kradzieży energii elektrycznej. Postępowanie toczy się w sprawie, co oznacza, że nie przedstawiono nikomu zarzutów

- przekazał Banna.

Prokuratura powołała biegłych z zakresu informatyki oraz elektryki i poboru mocy celem ustalenia ilości pobranej energii elektrycznej i w efekcie jej wartości. Prowadzone są także "czynności procesowe zmierzające do ustalenia okoliczności zdarzenia". Według informacji podanych przez sędzię Marciniaka, zdarzenie to nie spowodowało zagrożenia dla danych przechowywanych w Naczelnym Sądzie Administracyjnym.

Czym jest koparka kryptowalut?

Koparka kryptowalut to popularna nazwa dla wyspecjalizowanego sprzętu, który wykonuje powtarzalne obliczenia w celu rozwiązania zagadek kryptograficznych. Zagadki te są częścią mechanizmu konsensusu, który zapewnia bezpieczeństwo i decentralizację sieci kryptowalut. Rozwiązując owe zagadki, urządzenie górnicze weryfikuje i rejestruje transakcje w łańcuchu bloków (tzw. blockchain), przynosząc "górnikowi" do którego należy koparka nagrodę w postaci kryptowalut.

REKLAMA

Może zainteresować cię także:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA