Pierwszy raz w historii przeszczepiono całe ludzkie oko
Zespół chirurgów w Nowego Jorku przeprowadził właśnie prawdziwie rewolucyjną operację. Po raz pierwszy w historii lekarze przeszczepili całe oko. Nie wiadomo jeszcze, czy pacjent, któremu przeczepiono narząd wzroku, będzie przez niego widział, ale i tak już samo przeprowadzenie takiej procedury jest wielkim osiągnięciem.
Przełomowa operacja polegała na usunięciu części twarzy i całego lewego oka razem z naczyniami krwionośnymi i nerwem wzrokowym. Pacjentem jest poszkodowany w wypadku Aaron James - pracownik firmy energetycznej ze stanu Arkansas w USA, który został rażony prądem o napięciu 7 200 V.
Nieosiągalne marzenie medycyny
Operację przeprowadzono w szpitalu Uniwersyteckim NYU Langone Health, który jest wiodącym ośrodkiem specjalizującym się w przeszczepach twarzy. Zespół lekarzy z NYU Langone Health powiedział, że wykorzystał dorosłe komórki macierzyste pochodzące ze szpiku kostnego do odbudowania nerwów wokół oka.
Przeszczep całego oka był do tej pory nieosiągalnym marzeniem lekarzy. O ile naukowcom udało się dotychczas osiągnąć postęp w operacjach na zwierzętach, dzięki którym były one w stanie częściowo odzyskać wzrok, o tyle nigdy jeszcze nie udało się dokonać przeszczepu oka u człowieka.
Więcej o najnowszych postepach w medycynie przeczytasz na Spider's Web:
Lekarz, który kierował operacją, a dla którego był to już piąty tego typu zabieg, ale pierwszy zakończony w całości zgodnie z planem, doktor Eduardo Rodriguez powiedział:
To niezbadane terytorium, ale nie możemy się doczekać jego eksploracji. Udało nam się skrócić czas operacji od momentu, w którym zacząłem je przeprowadzać w 2012 r. z 36 godzin do 21. Teraz przeszczepy twarzy nie są już procedurą eksperymentalną i powinny być uważane za standard opieki zdrowotnej, zwłaszcza w niektórych przypadkach poważnego oszpecenia.
Choć nie można jeszcze stwierdzić, czy operacja poskutkuje odzyskaniem wzroku, przeszczepione lewe oko wydaje się zupełnie zdrowe. Ukrwienie narządu i tkanek wokół niego, a także ciśnienie krwi, która do niego napływa i generacja sygnału elektrycznego są prawidłowe, co daje nadzieje na pełen sukces.
Kia Washington, profesorka chirurgii na Uniwersytecie Stanowym Colorado, która pracuje w dziedzinie przeszczepów twarzy od 15 lat, studzi jednak entuzjazm, przyznając, że biorąc pod uwagę czas, jaki upłynął od operacji, nie sądzi, by wciąż było prawdopodobne, że oko Jamesa odzyska wzrok. Przyznała także, że nigdy nie mówi, że coś jest w medycynie niemożliwe.
"Znów czuję zapach, znów mogę jeść, smakować jedzenie"
James, którego prawe oko pozostało nienaruszone w nieszczęśliwym wypadku, został zakwalifikowany do operacji jako idealny pacjent, ponieważ jego potrzeba przeszczepu twarzy oznaczała, że niezależnie od niej i tak będzie wymagał przyjmowania leków immunosupresyjnych. W związku z tym próba przeszczepu oka będzie finansowo opłacalna (pamiętajmy, że mowa tutaj o amerykańskim systemie służby zdrowia, gdzie koszty i opłacalność są kluczowym czynnikiem, w dużo większym stopniu niż np. w Europie) nawet jeśli jej jedynym trwałym skutkiem będzie poprawa wyglądu pacjenta wartość kosmetyczną.
Co mówi sam pacjent?
Znów czuję zapach, znów mogę jeść, smakować jedzenie. Po raz pierwszy od półtora roku mogę pocałować moją żonę. Chcę teraz wychodzić publicznie i nie nosić maski i się nie zakrywać. Chcę, aby dotarło to do jak największej liczby osób, które mogą nie wiedzieć o tej opcji - zwłaszcza o oku. Nawet jeśli to nie zadziałało w moim przypadku, to może być początek, więc może dr Rodriguez mógłby nauczyć się czegoś innego do zrobienia następnym razem.
Pełne przywrócenie wzroku może wiązać się z zastosowaniem innych najnowocześniejszych metod, według Washington. W grę wchodzi terapia genowa w celu wykorzystania wewnętrznej zdolności nerwu wzrokowego do gojenia lub użycie urządzenia zwanego opaską nerwową w celu ochrony tkanki albo ostatecznie zastosowanie urządzeń, które odbierają sygnały i omijają uszkodzoną ścieżkę nerwową, przekazując sygnały do mózgu.