REKLAMA

Powstał robot zdolny chwytać pojedyncze komórki. Ten mały wynalazek jest wielki

Najnowszy wynalazek z dziedziny robotyki jest naprawdę mały. To mikro robot, który potrafi identyfikować, wychwytywać i transportować pojedyncze komórki. To odkrycie może mieć wiele zastosowań w medycynie lub przy oczyszczaniu powietrza. Robot ma średnicę wynoszącą od 5 do 27 mikrometrów i jest zrobiony ze specjalnie zaprojektowanej kuli wykonanej z polistyrenu pokrytej przewodnikami takimi jak chrom, nikiel i złoto.

12.04.2023 05.38
Powstał robot zdolny chwytać pojedyncze komórki. Ten mały wynalazek jest wielki
REKLAMA

Do innych niezwykłych cech tego mikroskopijnego wynalazku należy też to, że można nim sterować zarówno za pomocą pola elektrycznego, jak i magnetycznego. Ta ostatnia cecha może mieć kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o użycie mikro robota do pracy wewnątrz ludzkiego ciała, co jest zamiarem jego twórców.

REKLAMA

Mikro robot o ogromnym potencjale

Ten malutki robot, pomimo swych niewielkich rozmiarów ma naprawdę imponujący potencjał. Może przemieszczać się z komórki do komórki, identyfikować różne ich typy, rozpoznawać czy są zdrowe lub zainfekowane, lub dotknięte zwyrodnieniem. Może też zajmować się ich transportem oraz aplikować do konkretnych komórek leki lub geny. Nie został on jak na razie przetestowany wewnątrz ludzkiego ciała, ale to jeden z obszarów, w których może okazać się niezwykle skuteczny i pożyteczny.

Dzięki umiejętności określania stanu komórek, przy użyciu sygnałów elektrycznych, mikro robot może okazać się nieocenionym narzędziem w leczeniu niektórych nowotworów. Jako demonstrację możliwości mikro robota badacze wykorzystali go do przechwytywania pojedynczych komórek krwi oraz komórek nowotworowych, oraz pojedynczej bakterii. Oprócz tego, mikro robot jest w stanie rozróżnić komórki o różnym poziomie żywotności, takie jak zdrowa komórka, komórka uszkodzona przez lek czy komórka umierająca lub ginąca w naturalnym procesie „samobójczym". Zdolność do rozpoznawania tego ostatniego typu może okazać się nieoceniona przy opracowywaniu leków przeciwnowotworowych.

Jak mówi inżynier mechanik Gilad Yossifon z Uniwersytetu w Tel Awiwie w Izraelu, który brał udział w powstawaniu robota:

Opracowanie zdolności mikro robota do autonomicznego poruszania się zostało zainspirowane biologicznymi organizmami, które posiadają zdolność do przemieszczania się w płynach, takimi jak bakterie i plemniki. To innowacyjny obszar badań, który szybko się rozwija, i który posiada szeroką gamę zastosowań. Nasze nowe opracowanie znacząco posuwa technologię w dwóch głównych aspektach: hybrydowego napędu i nawigacji za pomocą dwóch różnych mechanizmów, elektrycznych i magnetycznych.

REKLAMA

Przyszłość medycyny

Jak pokazały testy, po zidentyfikowaniu pożądanej komórki, mikro robot jest w stanie przechwycić ją i przenieść do miejsca, gdzie może być ona dalej analizowana. Inną ważną innowacją jest zdolność mikro robota do identyfikacji komórek docelowych, które nie są oznakowane. Mikroskopijny robot jest w stanie identyfikować rodzaje komórek i ich stan za pomocą wbudowanego mechanizmu wykrywania opartego na unikalnych właściwościach elektrycznych każdej komórki.

Można sobie wyobrazić grupy tych mikro robotów dostarczających leki we wnętrzu ludzkiego ciała lub oczyszczających środowisko naturalne z zanieczyszczeń. Możliwości jego zastosowania mogą być bardzo liczne. Jeśli chodzi o medycynę, nowy wynalazek może być również bardzo pomocny, jeśli chodzi o płynne biopsje, a także, jak twierdzą badacze, w tych sytuacjach, w których krew lub inny rodzaj płynu ustrojowego musi być pobrany i przeanalizowany.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA