REKLAMA

Optyk wciska ci drogie soczewki chroniące przed niebieskim światłem? Pokaż mu te badania

Według najnowszych doniesień, okulary reklamowane jako zdolne do blokowania niebieskiego światła prawdopodobnie nie mają żadnego dobroczynnego wpływu na nasze oczy i ich zmęczenie, którego powodem jest wpatrywanie się w ekrany urządzeń elektronicznych.

24.08.2023 10.51
Okulary blokujące niebieskie światło
REKLAMA

Naukowcy dokonali oceny 17 losowowybranych badań, gdzie sprawdzono działanie okularów sprzedawanych i zachwalanych jako te, które chronią nasze oczy przed męczącym niebieskim światłem. Oprócz tego okazało się, że nie ma żadnych dowodów, które potwierdzałyby to, że soczewki w takich okularach chronią siatkówkę naszego oka.

REKLAMA

Czy okulary chroniące przed niebieskim światłem działają?

Wyniki tego naukowego śledztwa, które zostało przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Melbourne we współpracy z badaczami z Uniwersytetu Londyńskiego oraz Uniwersytetu Monash w Melbourne.

Przeczytaj także:
- Koniec tradycyjnej stomatologii? Wyhodują nam nowe zęby z komórek macierzystych
- Dajesz dziecku smartfon, żeby mieć święty spokój? Natychmiast przestań
- Zielona kometa zbliża się do Ziemi. Wypatrzysz ją gołym okiem

Zespół naukowców sprawdził, jaki jest wpływ na nasze oczy soczewek rzekomo filtrujących niebieskie światło w porównaniu z soczewkami bez filtra. W badaniu skupiono się na trzech czynnikach: poprawie wydajności widzenia, zapewnionej ochronie siatkówki i poprawie jakości snu. Niebieskie światło wybudza nasz mózg i powoduje utrudnione zasypianie oraz pogorszenie jakości snu, który następuje po tym, jak nasze oczy są wystawione na jego działanie.

Naukowcy przeanalizowali wszystkie dane, jakie mogli znaleźć, ze wszystkich badań i natrafili na 17 dotyczących tego zagadnienia z sześciu krajów. Liczba uczestników poszczególnych testów wahała się od 5 do 156. Czas ich trwania wynosił od kilku godzin do pięciu tygodni.

Jak powiedziała profesorka nadzwyczajna na Uniwersytecie w Melbourne Laura Downie, która prowadziła badanie:

Stwierdziliśmy, że może nie być żadnych krótkoterminowych korzyści z używania soczewek okularowych filtrujących niebieskie światło w celu zmniejszenia zmęczenia wzroku związanego z korzystaniem z komputera, w porównaniu do soczewek bez filtra niebieskiego światła.

Badaczka dodała, że nie można teraz stwierdzić, że soczewki tego typu wpływają na jakość widzenia i czy mają wpływ na zdrowy sen. To - jej zdaniem - ważna informacja dla potencjalnych klientów, którzy decydują się wydać pieniądze na taki produkt

Trzeba też dodać, że w całej analizie nie znaleziono żadnych wiarygodnych przesłanek dotyczących jakichkolwiek niepożądanych skutków ubocznych stosowania soczewek z filtrem niebieskiego światła. Jeżeli jakiekolwiek występowały, były łagodne, rzadkie i przejściowe.

REKLAMA

Inny z autorów opublikowanego badania, dr Sumeer Singh dodał, że konieczne są nowe badanie, które sprawdzałyby wpływ światła niebieskiego na ludzkie widzenie.

Wychodzi na to, że oczywiście, jak najbardziej należy dbać o wzrok i jakość snu, ale jednocześnie trzeba pamiętać, by kupując produkty reklamowane jako dobroczynne dla naszego organizmu, sięgać po wiarygodne informacje na ich temat.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA