REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Technologie /
 3. Poradniki
 4. Foto /
 5. Oprogramowanie - Poradniki

Jak usunąć tło ze zdjęcia na telefonie i komputerze? Cztery proste sposoby

Masz ładne zdjęcie z urlopu z niezbyt atrakcyjnym tłem? A może pomysł na mema lub ciekawy kolaż? Niezależnie z jakiego powodu chcesz usunąć tło ze zdjęcia, mamy dla ciebie cztery proste, sprawdzone i darmowe sposoby na usuwanie tła z fotografii, które działają tak na komputerze, jak i na telefonie.

29.07.2023
9:11
Jak usunąć tło ze zdjęcia?
REKLAMA

Usunięcie tła ze zdjęcia ma wiele zastosowań - w ten sposób można zarówno podmienić niechciane tło, jak i stworzyć element do artystycznego kolażu, postu na social media czy element e-kartki dla babci.

Jednak w praktyce nie jest o to tak łatwo, bo zdjęcia nie mają jednolitego tła, które można by usunąć jednym dotknięciem magicznej różdżki, a właściwie jednym kliknięciem.

REKLAMA

Jak usunąć tło ze zdjęcia na telefonie i komputerze?

Przez ostatnie parę lat jednak sporo się zmieniło i technologia, która poszła do przodu pozwala nam na usunięcie tła ze zdjęcia za pomocą, cóż, trzech kliknięć. Oto cztery proste sposoby i narzędzia, które pozwolą ci usunąć tło ze zdjęcia - bez instalacji aplikacji, za darmo i bez specjalistycznej wiedzy, zarówno na komputerze, jak i na telefonie.

Remove Background by Pixlr

 class="wp-image-3921653"

Remove Background to narzędzie do usuwania tła ze zdjęcia oferowane przez twórców bezpłatnej aplikacji do edycji zdjęć, Pixlr. Zaletą Remove Background (jak i Pixlr) jest fakt, że jest to pełnoprawna aplikacja dostosowana do wszystkich trzech najpopularniejszych platform: komputerów i laptopów (aplikacja dostępna w przeglądarce, bez pobierania) oraz jako aplikacja na telefony z systemem Android i iOS. Jak to działa?

 1. Wejdź na stronę pixlr.com/remove-background (lub pobierz aplikację poprzez Google Play lub App Store)
 2. Kliknij "Select Photos"
 3. Wybierz zdjęcia, z których chcesz usunąć tło (wiele zdjęć można zaznaczyć jednocześnie trzymając klawisz Ctrl na klawiaturze)
 4. Zatwierdź i poczekaj na przetworzenie
 5. Najedź na myszką na pojedyncze zdjęcie i kliknij "Save"

W przypadku załadowania więcej niż jednego zdjęcia, można je pobrać zbiorczo w archiwum *.zip klikając "Save all ZIP".

Sticker Mule

 class="wp-image-3921647"

Sticker Mule to firma zajmująca się wydrukiem naklejek, która oprócz odpłatnych usług oferuje kilka bezpłatnych narzędzi online - także dla osób nie będących zainteresowanymi płatnymi usługami. Wśród nich jest narzędzie do usuwania tła ze zdjęć.

 1. Wejdź na stronę www.stickermule.com/trace
 2. Kliknij "Upload a photo"
 3. Wybierz zdjęcie do usunięcia tła
 4. Poczekaj aż strona przetworzy zdjęcie
 5. Pobierz zdjęcie z usuniętym tłem, klikając niebieski przycisk "Download"

Removebg

 class="wp-image-3921650"

W przeciwieństwie do Sticker Mule, Removebg to strona w całości poświęcona narzędziu usuwającemu tło ze zdjęć

 1. Wejdź na stronę www.remove.bg/upload
 2. Kliknij "Upload Image"
 3. Wybierz obraz, z którego chcesz usunąć tła
 4. Poczekaj na przetworzenie zdjęcia
 5. Pobierz zdjęcie przyciskiem "Download" lub "Download HD" (dla wyższej jakości)

Wszystkie wymienione w tekście narzędzia w pewien sposób opierają się na sztucznej inteligencji, która przewiduje, który z kształtów jest "pożądany", a który fragment obrazu to tło. Wobec czego wycięcia często mogą być nieprecyzyjne, ucinając więcej niż potrzeba, mniej, lub wycinając nie to, co chciał użytkownik.

Wobec tego warto mieć na uwadze "tradycyjne" metody usuwania tła ze zdjęcia, a konkretnie programy do obróbki graficznej. Tu jak zwykle z pomocą przychodzi darmowy program do obróbki zdjęć: GIMP, z pomocą którego można usunąć tło z dowolnego zdjęcia.

 1. Otwórz zdjęcie
 2. Kliknij prawym przyciskiem myszy na warstwę ze zdjęciem i wybierz "Dodaj kanał alfa"
 3. Włącz narzędzie gumki
 4. Wytrzyj tło gumką
REKLAMA

Wycinanie tła ze zdjęcia - co warto wiedzieć?

Najlepsze efekty wycinania tła ze zdjęcia zdjęcia uzyskamy, kiedy obiekt na zdjęciu będzie łatwy do odróżnienia od tła, a samo tło będzie jednolite. Wycinanie tła może przynieść niepożądane efekty, jeżeli wycinany obiekt ma liczne, drobne elementy na swych krawędziach (np. rozwiane włosy) lub kolor bardzo zbliżony do tła. Wycinanie tła z obrazu z użyciem automatycznych narzędzi może być kłopotliwe jeżeli jest ono rysunkiem aniżeli zdjęciem - wtedy warto od razu przejść do usuwania z użyciem programów graficznych (np. GIMPa).

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA