REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Darmowe programy graficzne do pobrania i online. Oto alternatywy dla Photoshopa

Darmowe programy graficzne mogą być świetną alternatywą dla ich płatnych odpowiedników, w szczególności dla Adobe Photoshop czy Lightroom. Bezpłatne programy do obróbki grafiki i zdjęć są do pobrania na stronach producentów, ale niektóre są w wersji online.

17.11.2021
7:24
Darmowe programy graficzne do pobrania i online. Oto alternatywy dla Photoshopa
REKLAMA

W internecie znajdziemy kilka dobrych darmowych programów graficznych, które będą bezpłatne i przy okazji spełnią nasze oczekiwania. Niektóre darmowe edytory, niekiedy mogą okazać się lepsze niż te odpłatne. Warto więc zwrócić uwagę na programy, takie jak: Gimp, Krita, Photopea, Pixlr czy Photoscape.

REKLAMA

GIMP - darmowy odpowiednik Photoshopa

Gimp to darmowy program do obróbki i retuszu zdjęć, który najbardziej przypomina Photoshopa spośród wszystkich darmowych programów. Pozwala na retuszowanie zdjęć, tworzenie kompozycji i obrazów, renderowanie obrazów i zmienianie formatów. Gimp może być używany zarówno jako program do rysunku, jak i profesjonalny program do retuszowania zdjęć.

Ten darmowy program graficzny oferuje liczne przybory potrzebne do rysunku, narzędzia klonowania i edytor gradientów. Gimp ma też zaawansowane funkcje obróbki zdjęć, takie jak możliwość pracy na warstwach, edytowanie tekstu, zaznaczanie prostokątne, eliptyczne i niestandardowe. Możemy również operować na plikach i eksportować/importować pliki graficzne w różnych formatach oraz zapisywać pliki w autorskim formacie (.xcf)

Gimpa do pobrania znajdziemy tutaj 

Gimp - obróbka zdjęć i fotomontaż

Krita - program z wygodnym interfejsem

Krita jest darmowa, jeśli pobieramy ją z oficjalnej strony, i płatna na Steamie oraz w Microsoft Store. Wchodzi w skład pakietu Calligra (zestaw aplikacji biurowych). Służy do szkicowania i malowania z zaawansowanymi funkcjami.

Darmowy program pozwala nam stworzyć swój własny obszar roboczy, a dockery i panele można przenosić i dostosowywać pod siebie. Krita ma pewne funkcje, których nie ma obecnie GIMP – obsługuje CMYK, L*a*b i posiada więcej przestrzeni barw z głębokością od 8 do 32 bitów.

Poza tym Krita oferuje takie funkcje jak np. tryb zawijania (pozwala łatwo tworzyć jednolite tekstury i wzory). Znajdziemy tu również warstwy wektorowe, filtry, grupy i warstwy plików.

KRITA - Jak rysować od A do Z! PORADNIK

Krita oferuje także obsługę dla narzędzi malarskich imitujących malowanie pędzlami z atramentem lub farbami olejnymi, rysowanie kredkami oraz symulowanie schnięcia farby. Możemy także tworzyć własne skróty do często używanych narzędzi.

Kritę znajdziemy tutaj tutaj.

Photopea - darmowy program graficzny online

Photopea to darmowy program graficzny do podstawowej edycji zdjęć oraz przetwarzania obrazów rastrowych i wektorowych w wersji online. Podstawową zaletą Photopea jest to, że możemy z niej korzystać przez przeglądarkę internetową. Obsługuje większość popularnych formatów graficznych, m.in. PSD (Photoshop), XCF (GIMP), Sketch, TIFF, JPEG, GIF, PNG, RAW oraz dokumenty PDF

Photopea oferuje wiele narzędzi zaznaczania, jak np. zaznaczanie prostokątne, eliptyczne, swobodne, wielokątne, zaznaczanie na podstawie koloru pikseli czy narzędzie szybkiego zaznaczania. Zawiera gradient, narzędzia wektorowe,  kadrowania, retuszu oraz rysowania.

PHOTOSHOP ZA DARMO! - Photopea PORADNIK od A do Z

Ten program graficzny jest kompatybilny z różnymi systemami operacyjnymi i nie wymaga instalacji dodatkowego oprogramowania.

Aplikację Photopea znajdziemy na stronie na stronie.

Pixlr - nowoczesna i klasyczna edycja zdjęć online

Darmowy i prosty program graficzny online, który pozwala poprawiać zdjęcia i dodawać efekty, nakładki lub ramki. Pixlr oferuje funkcje takie, jak przycinanie, prostowanie i zmienianie rozmiaru. Funkcja autopoprawki równoważy kolory i dostosowuje plik do słabych warunków oświetleniowych. Możemy dodawać lub usuwać kolor z wybranych części zdjęcia za pomocą pędzla Color Splash. Posiada też takie funkcje jak, np. szkic ołówkiem, akwarelą, które możemy dodawać do zdjęć.

Pixlr posiada ponad 100 efektów, 340 nakładek i 200 ramek.

Edytor zdjęć PixLR - darmowy i dobry

Ten darmowy program graficzny online posiada dwie wersje: Pixlr X i Pixlr E. Pixlr X posiada wszystkie podstawowe funkcje edytora zdjęć, natomiast Pixlr E jest bardziej rozbudowany: zawiera gradient, zaawansowany próbnik kolorów oraz posiada więcej filtrów i narzędzi.

Pixlr znajdziemy tutaj.

PhotoScape X - podstawowa obróbka zdjęć

PhotoScape X to darmowy i prosty w użytkowaniu program graficzny do podstawowej edycji zdjęć, który umożliwia ich poprawianie i ulepszanie.

Edytor umożliwia między innymi zmianę rozmiaru zdjęcia, regulację jasności i kolorów, balans bieli, korektę podświetlenia, dodawanie ramki, balonów, tryb mozaiki, dodawanie tekstu, rysowanie zdjęć, kadrowanie, dodawanie filtrów i kolaży, usuwanie efektu czerwonych oczu, rozkwit, scalanie zdjęcia w ramkę, tworzenie GIFów, drukowanie zdjęć portretowych, kart graficznych (CDV), zdjęć paszportowych oraz konwertowanie z RAW na JPG.

JAK OBRABIAC ZDJĘCIA | poradnik PhotoScape X
REKLAMA

PhotoScape X jest darmową wersją, jednak jest też wersja płatna - PhotoScape X Pro, która zawiera bardziej zaawansowane funkcje.
PhotoScape X jest stworzony dla nowszych systemów. Istnieje również wersja PhotoScape, która działa na starszych systemach, takich jak Windows 98 czy ME 

PhotoScape X możemy pobrać na swój komputer z Windowsem lub macOS.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA