REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Technologie /
 3. Poradniki
 4. Oprogramowanie /
 5. Oprogramowanie - Poradniki

Jak edytować pliki PDF online? Zrobisz to w darmowej apce Canva

Potrzebujesz na bazie pliku PDF przygotować podobny dokument? A może masz PDF-a z literówką, którą potrzebujesz pilnie poprawić? Sprawdź program o nazwie Canva, które ma wbudowany darmowy edytor PDF online.

10.07.2022
19:09
Edycja PDF online. Jaki darmowy program wybrać?
REKLAMA

Pliki w formacie PDF są od lat niezwykle popularne, bo dystrybuuje się za ich pomocą cyfrowe książki, magazyny, czasopisma, gazety, raporty, ulotki reklamowe itp. Do tego dochodzą umowy, bilety, zdjęcia ze skanera oraz wiele, wiele innych typów treści. Takie pliki można wysyłać też prosto do drukarni. A jak powstają pliki PDF? Bardzo często są efektem eksportu danych z narzędzi takich jak np. Adobe Photoshop albo Microsoft Word. Niestety po takim eksporcie zaczynają się schody.

REKLAMA

Tyle dobrego, że z robieniem prostych adnotacji i dodawaniem do PDF-a np. podpisu, radzą sobie dziś bez problemu narzędzia wbudowane w popularne systemy operacyjne. Niestety edycja PDF i takie działania jak zmiana układu treści, podmiana grafiki lub poprawienie literówki (zwłaszcza na obrazku) bywają problematyczne. PDF po eksporcie zwykle nie da się zaimportować do programu, z którego pochodzi - tak jak nie da się włożyć do drukarki wydrukowanej kartki.

Jeśli chcemy nanieść zmiany na PDF-a, które wykraczają poza prostą adnotację albo dodanie podpisu, zwykle najprościej jest... poprawić dokument w programie, z którego pochodzi i wyeksportować go jeszcze raz. Serio! Nie zawsze jednak mamy taką możliwość - pliki źródłowe, nad którymi się pracowało czasem przepadają, a bywają też sytuacje, gdy potrzebujemy zmienić coś w pliku, który podesłał nam ktoś inny. W takich przypadkach z pomocą przychodzą edytory PDF.

Canva jako edytor PDF

Edytorów plików PDF jest wiele, a jednym z narzędzi, które nauczyły się wprowadzania do nich zmian, jest popularna Canva. To przystępne narzędzie pełne zaawansowanych funkcji do projektowania grafik, prezentacji, dokumentów firmowych itp., które jest dostępne online i całkiem za darmo. Ma wiele funkcji i szablonów, które można wykorzystać podczas tworzenia własnych dokumentów od zera oraz edytowania już istniejących.

Canva potrafi pomóc zarówno w uzupełnianiu PDF-ów, jak i modyfikowaniu ich elementów. Jak to działa? Po zaimportowaniu pliku usługa stara się zidentyfikować i dopasować każdy tekst, obraz, układ, styl czcionki itp. Potem narzędzie konwertuje to wszystko na elementy edytowalnego projektu, a te można potem dostosować do własnych potrzeb. Dzięki temu w takim dokumencie PDF rozłożonym na czynniki pierwsze można między innymi:

 • dodawać tekst;
 • zmieniać obrazy;
 • modyfikować style czcionek;
 • zmieniać kolejność stron;
 • wstawiać animowane grafiki
 • dodawać komentarze do stron
 • rysować linie, kształty i podpisy.

A jak edytować PDF w usłudze Canva?

Aby edytować PDF-a, najpierw trzeba go do tego narzędzia dokument zaimportować. W tym celu wystarczy otworzyć stronę internetową canva.com i odszukać przycisk Utwórz projekt (umieszczono go w prawym górnym rogu). W kolejnym kroku należy wybrać opcję Zaimportuj plik i wskazać ten dokument PDF, w którym potrzebujemy wprowadzić zmiany. Alternatywnie można przeciągnąć go myszką lub gładzikiem z pulpitu lub eksploratora plików.

canva edytor pdf online
Nic nie stoi na przeszkodzie, by na urządzeniach mobilnych odpalić Canva w przeglądarce

Canva na telefony (Android, iPhone)

Warto przy tym dodać, że Canva to narzędzie dostępne online, które występuje również w wersji mobilnej w formie aplikacji na iPhone'y i iPady oraz telefony i tablety z systemem Androida. Można tę apkę pobrać odpowiednio z App Store'u oraz Google Play, ale jest mały haczyk: import PDF-ów możliwy jest tylko poprzez wersję przeglądarkową. Na szczęście po dodaniu projektu do swojego konta można kontynuować edycję z poziomu urządzenia mobilnego.

Jak wyeksportować PDF-a po edycji?

Po naniesieniu poprawek projekt można wyeksportować. Co istotne, na dysk można pobrać go nie tylko w formacie PDF (gotowym do druku), ale również w formatach takich jak SVG i PPT. Miłe jest też to, że chociaż usługa jest darmowa, to nie dodaje swojego znaku wodnego. Oprócz tego Canva ma zaimplementowane narzędzia do współpracy nad projektem online. W tym celu wystarczy wysłać znajomemu lub współpracownikowi link do projektu na bazie PDF-a.

A czy Canva ma jakieś ograniczenia?

Niestety tak. Jak podają twórcy usługi na swojej stronie internetowej, narzędzie obsługuje pliki PDF o maksymalnym rozmiarze 15 GB. Do tego importowane pliki PDF nie mogą mieć więcej niż 15 stron. Oprócz tego Canva nie radzi sobie z takimi funkcjami jak miękkie maski, cieniowanie, wzory kafelkowe i problem sprawiają jej obrazy JPEG 2000, JBIG i filtry kolorów. Na stronie usługi pojawiła się jednak sugestia, że to się zmieni w przyszłości.

Nie tylko Canva, czyli inne programy do edycji PDF

Canva jest bardzo popularnym narzędziem, ale to nie jedyny tego typu program. Wiele innych narzędzi również radzi sobie z wprowadzaniem zmian do plików PDF. Jeśli ktoś poszukuje innej usługi do tworzenia, łączenia, dzielenia, kompresowania, konwertowania itp. na plikach PDF, to ma w czym przebierać.

REKLAMA

Wśród narzędzi, które można wykorzystać do wprowadzania zmian w PDF-ach, warto wymienić takie usługi jak Smallpdf, iLovePDF, Easypdf, Acrobat Reader i PDF X-change editor. A co warto o nich wiedzieć i którą z nich wybrać dla siebie? Więcej na ich temat oraz o edycji plików PDF przeczytacie w tym materiale.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA