REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Planetoida 2023 DW może walnąć w Ziemię w Walentynki. Za 23 lata

To nie jest prezent, który chcielibyśmy otrzymać na Walentynki. Niestety takie ryzyko istnieje. W święto zakochanych w naszą planetę może uderzyć planetoida 2023 DW. Takiej wielkości jak ta, która spowodowała Katastrofę tunguską.

12.03.2023
15:53
planetoida 2023 DW
REKLAMA

Spośród milionów planetoid w naszym Układzie Słonecznym istnieje bardzo mała grupa, o której wiadomo, że jest potencjalnie niebezpieczna dla Ziemi. Ale zaledwie dwa tygodnie temu naukowcy odkryli nowy obiekt, który jak dotąd wydaje się stanowić jedno z największych zagrożeń ze wszystkich do tej pory obserwowanych. 

Planetoida, oznaczona jako 2023 DW, została odkryta dopiero 26 lutego. Obiekt potrzebuje 271 dni na okrążenie Słońca. Został już dodany do katalogu obiektów kosmicznych, które "potencjalnie mogą mieć wpływ na Ziemię".

REKLAMA

NASA wyliczyła już prawdopodobieństwo uderzenia

Jeśli teraz stanęły wam przed oczami sceny z filmu "Nie patrz w górę" to mam kilka dobrych wiadomości. Przede wszystkim termin potencjalnego uderzenia. Planetoida zbliży się niebezpiecznie do Ziemi dopiero za ponad dwie dekady. Dokładnie za 23 lata. Według Europejskiej Agencji Kosmicznej nastąpi to w Walentynki, 14 lutego 2046 r. Tak więc w najgorszym przypadku będziemy mieli sporo czasu na przygotowanie.

Dobra wiadomość to także prawdopodobieństwo. Biuro Koordynacji Obrony Planetarnej NASA twierdzi, że śledzi planetoidę, a obiekt ma przelecieć w odległości 1,7 mln km od nas. Zdaniem NASA ryzyko uderzenia w Ziemię w 2046 r. pozostaje "bardzo małe" i wynosi 1 do 560. 

Naukowcy obliczyli już, że najbardziej zagrożonym rejonem będzie pas biegnący przez środkowe USA, Pacyfik, południowo-wschodnią Azję do Sri Lanki. Na razie planetoida ma ocenę 1 na 10 w skali Torino, co oznacza, że ​​nie ma powodu do niepokoju opinii publicznej. 

Planetoida wielkości 2023 DW spowodowała Katastrofę tunguską

Planetoida 2023 DW ma 50 m długości, czyli tyle, co basen olimpijski. Jednak jak dodają naukowcy, szacunki dotyczące rozmiarów są mocno niepewne. Bezpośrednie uderzenie takiej skały nie byłoby katastrofalne, jak to miało miejsce przy uderzeniu planetoidy szerokości 12 km, która 66 milionów lat temu zabiła dinozaury. Jednak jeśli 2023 DW uderzyłaby w gęsto zaludnionym obszarze, na przykład w mieście, nadal może być bardzo niebezpieczna i spowodować gigantyczne szkody oraz śmierć tysięcy ludzi. Planetoida wielkości 2023 DW spowodowała Katastrofę tunguską.

Pamiętacie Czelabińsk? W 2013 r. nad Czelabińskiem w Rosji eksplodował obiekt o połowę mniejszy niż 2023 DW, generując falę uderzeniową, która uszkodziła tysiące budynków i zraniła około 1500 osób.

Budujemy obronę planetarną

Aby przeciwdziałać zagrożeniu ze strony asteroid, NASA bada różne metody obrony. Jedną z nich jest projekt Double Asteroid Redirect mission (DART), który ma na celu testowanie metod obrony planetarnej, które mogą w przyszłości uchronić Ziemię przed uderzeniem asteroidy.

W 2022 r. misja DART przeprowadziła udane testy na planetoidzie Didymos i jej mniejszej księżycowej skale, Dimorphos. DART wykazała, że jest w stanie zmienić orbitę małej planetoidy, co potwierdziły obserwacje. W ten sposób naukowcy mają nadzieję na rozwój bardziej zaawansowanych metod obrony przed planetoidami.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA