REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Czołgi K2 już w Wojsku Polskim. Koreańczycy napakowali je elektroniką po brzegi

Czołg K2 to jeden z najnowocześniejszych czołgów na świecie, opracowany przez południowokoreańską firmę Hyundai Rotem Company. Jest to maszyna o ogromnej sile ognia i imponującej mobilności, wyposażona w najnowsze systemy cyfrowe i najnowsze technologie. Właśnie zobaczyliśmy, jak czołgi K2 prezentują się na strzelnicy i na poligonie Wojska Polskiego.

31.03.2023
17:42
Czołgi K2 już w Wojsku Polskim. Koreańczycy napakowali je elektroniką po brzegi
REKLAMA

Czołg K2 wyposażono w szereg ciekawych i unikatowych rozwiązań technicznych. Amunicja (7 pocisków) umieszczona jest w taśmowym mechanizmie ładowania, który zapewnia niewiarygodną wręcz szybkostrzelność 20 strzałów na minutę.

REKLAMA

Czołg K2 oferuje system automatycznego wykrywania i śledzenia celu kontrolowany przez algorytm Sztucznej Inteligencji, służący do automatycznego rozpoznawania celu. Gdy cel zostanie zidentyfikowany przez system jako wróg, czołg automatycznie celuje i wykonuje laserowe pomiary odległości do celu, nawet jeśli czołg manewruje na nierównym terenie i gdy cel się porusza. 

Czołg K2 jest wyposażony w zaawansowany system kierowania ogniem wyposażony w radar impulsowo-dopplerowski działający w paśmie L o ekstremalnie wysokiej częstotliwości (EHF), dalmierz laserowy pracujący w widmie Ramana i czujnik wiatru. Za pomocą kamery termowizyjnej system może działać w trybie "namierzania", który pozwala wykrywać i śledzić cele z odległości aż 9,8 km. Dzięki takiemu wyposażeniu załoga może celnie strzelać nawet w ruchu przy pełnej prędkości, a także atakować nisko lecące śmigłowce.

Czołg K2 twardy jak skała

Jednym z najważniejszych elementów K2 jest jego system ochrony, który zapewnia czołgowi maksymalną ochronę przed ostrzałem. Pancerz czołgu K2 składa się z pancerza kompozytowego i reaktywnego. Grubość pancerza jest podobna do grubości pancerza M1A2 Abrams, ale w porównaniu do prawie 62 ton Abramsa, K2 jest lżejszy i waży 55 ton. 

Pancerz reaktywny zastosowano na dość słabo opancerzonych bokach, natomiast pancerz kompozytowy jest najgrubszy na przodzie pojazdu. W najgrubszym miejscu ma być to odpowiednik 850 mm pancernej stali. Zwiększa to między innymi mobilność na polu bitwy i zmniejsza zużycie paliwa przez pojazd. 

Czołg K2 w barwach 16 Dywizji Zmechanizowanej

Czołg K2 jest również wyposażony w szereg systemów obrony aktywnej, które umożliwiają mu przetrwanie na polu walki. Systemy te zaliczamy do dwóch grup - "miękkiej" i "twardej". Pierwsza z nich polega na zmyleniu nadlatującego pocisku przeciwnika, a druga na bezpośrednim zwalczaniu go przy pomocy antypocisku.

Czołg K2 wykorzystuje również radar milimetrowy działający w 360 stopniach, który umożliwia wykrycie nadlatujących pocisków, samolotów, dronów i śmigłowców. Otrzymane dane mogą zostać przekazane bezpośrednio do systemu kierowania ogniem, co pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia.

Dzięki tym systemom obrony aktywnej, K2 jest w stanie przetrwać w trudnych warunkach bojowych, zapewniając jednocześnie załodze maksymalną ochronę i bezpieczeństwo.

Tym walczą czołgi K2

Czołg K2 jest uzbrojony w armatę gładkolufową CN08 120 mm opracowaną przez Hyundai i południowokoreańską Agencję Rozwoju Obrony. W przeciwieństwie do Leoparda 2 czy Abramsa, K2 posiada automat ładujący i średnią szybkostrzelność 15 strzałów na minutę (20 maksymalną w specjalnym trybie). Dla porównania, Leopard 2 osiąga dziewięć strzałów na minutę z bardzo dobrym ładowniczym.

K2 posiada również nowoczesny system kierowania ogniem, który umożliwia mu walkę z nisko latającymi śmigłowcami. Ponadto system kierowania ogniem umożliwia automatyczne wykrywanie i śledzenie celów wielkości pojazdu bez interwencji strzelca. 

Ładowanie amunicji do czołgu K2

Czołg K2 może strzelać z unikatowej amunicji KSTAM (koreańska amunicja Smart Top Attack) opracowanej przez Agencję Rozwoju Obrony na bazie amunicji SMArt-155. Pocisk wystrzeliwany jest z armaty, rozkłada skrzydła stabilizacyjne i leci po trajektorii balistycznej do miejsca docelowego. Na miejscu rozkłada spadochron dając czas systemowi na skanowanie obszaru docelowego za pomocą radaru fal milimetrowych i czujników podczerwieni. 

Gdy cel zostanie znaleziony, penetrator uformowany wybuchowo strzela z góry w cel. Dzięki temu K2 może atakować cele, które znajdują się poza linią wzroku np. za wzniesieniem. Jest to amunicja typu odpal i zapomnij, ale istnieje też łącze danych umożliwiające transfer danych z pojazdu. 

Minimalna odległość do celu to dwa kilometry, maksymalna odległość to osiem kilometrów. Dane dotyczące lokalizacji celu mogą być przesyłane do czołgu poprzez transmisję danych z innych jednostek.

Wojsko Polskie strzela z czołgu K2

Trzech pancernych w K2

REKLAMA

Czołg K2 wykorzystuje najnowocześniejsze technologie cyfrowe, które pozwalają na precyzyjne sterowanie i kontrolowanie maszyny. System sterowania umożliwia kierowcy monitorowanie stanu pojazdu, a także śledzenie i analizowanie danych dotyczących prędkości, zużycia paliwa i innych ważnych parametrów.

Załogę czołu stanowi trzech żołnierzy - dowódca, strzelec i kierowca. Długość pojazdu to ok. 8 m, szerokość, 3,6 m, a wysokość 2,5 m. Czołg K2 dla Wojska Polskiego ma zostać dostosowany do potrzeb i wymagań naszej armii. Polski model K2 będzie wydłużony o jedną parę kół nośnych z 6 do 7, co umożliwiłoby wzmocnienie opancerzenia wieży i kadłuba. W związku z tym zwiększy się także masa pojazdu. K2 może poruszać się z prędkością do 70 km/h i przyspieszać od 0 do 32 km/h w 7,5 sekundy.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA