REKLAMA

Polska będzie miała własne HIMARS-y i rakiety balistyczne. Będziemy artyleryjską potęgą

HIMARS trafi na wyposażenie Wojska Polskiego. Wraz z tym niezwykle skutecznym, amerykańskim systemem wyrzutni pocisków, nasza armia kupi potężne rakiety balistyczne.

08.02.2023 08.52
HIMARS
REKLAMA

Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż Polsce prawie 500 wyrzutni Himars. Większość z nich będzie zamontowanych na polskich ciężarówkach. Wartość transakcji to 10 mld dolarów.

HIMARS to nowoczesne wyrzutnie pocisków ziemia - ziemia, przeznaczonych do niszczenia składów amunicji, centrów dowodzenia i komunikacji czy ważnej infrastruktury.

System HIMARS charakteryzuje się niezwykła wręcz prostotą połączoną z zaawansowaną technologią i zabójczą precyzją. HIMARS to wyrzutnia rakiet na podwoziu terenowej ciężarówki.

REKLAMA

Do jej załadunku nie potrzeba żadnego dodatkowego sprzętu. Wystarczy dostarczyć skrzynię z amunicją. Specjalny dźwig wysuwa się z HIMARS i ładuje ją do wnętrza wyrzutni. Całość trwa 3 minuty.

Następnie naszpikowany elektroniką i systemami łączności pojazd jedzie na miejsce odpalenia pocisków, strzela nimi i w ciągu kilku minut odjeżdża.

M142 HIMARS - High Mobility Artillery Rocket System (pol. system artylerii rakietowej wysokiej mobilności) to lekka wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet produkcji Lockheed Martin, opracowana pod koniec lat 90. XX wieku dla armii Stanów Zjednoczonych, zamontowana na ciężarówce Oshkosh M1140.

HIMARS to oczywiście także rakiety. Wojsko Polskie zakupiło dwa rodzaje pocisków. GMLRS M31 są podstawową rakietą systemu. GMLRS to precyzyjna amunicja rakietowa kalibru 227 mm. Pocisk jest wyposażony w 90 kg głowicę odłamkowo-burzącą. Głowica M31 ma niezwykle wysoką fragmentaryczność, co oznacza, że rozpada się na wiele odłamków.

REKLAMA

Minimalna odległość do celu to 15 km, a maksymalna to 90 km. Prędkość na końcowym odcinku lotu to 2,5 macha. Pocisk jest niezwykle celny i spada w odległości do 1 m od zaprogramowanych współrzędnych. HIMARS przewozi wyrzutnię sześciu takich pocisków. Wojsko Polskie zakupiło 1559 zestawów GMLRS (po sześć pocisków w zestawie).

Dodatkowo nasza armia kupiła 45 pocisków Army Tactical Missile System (ATACMS). MGM-140 ATACMS to zaliczany do broni precyzyjnego rażenia amerykański mobilny, taktyczny system rakietowy ziemia-ziemia, opierający się na napędzanych paliwem stałym pociskach balistycznych o zasięgu 300 km.

Głowica bojowa pocisku waży 560 kg. Prędkość pocisku to 3 machy. Rakieta ma średnicę 610 mm. HIMARS może przewozić wyrzutnię jednego takiego pocisku. Jego zasięg to 300 km.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA