Wojsko Polskie rusza w kosmos. Takiego sprzętu jeszcze nie mieliśmy
Wojsko Polskie zostanie wyposażone w satelity obserwacyjne. Umowa w tej sprawie została podpisana z Francją, z którą w kosmosie tworzymy konstelację satelitów.
Polska podpisała z Francją umowę na dostawę dwóch satelitów obserwacyjnych wraz ze stacją odbiorczą w Polsce. Satelity służyć będą wojsku.
W oficjalnym komunikacie czytamy, że "satelity zwiększą zdolności Wojska Polskiego w zakresie pozyskiwania danych rozpoznawczych w oparciu o satelity obserwacyjne, działające w ramach francusko-polskiej konstelacji".
Wojsko Polskie z satelitami
Oznacza to, że wreszcie nasza armia będzie mogła mieć własne zdjęcia satelitarne. Pozwoli to nam szybciej i łatwiej zbierać informacje o wojskach krajów nieprzyjaznych i potencjalnych celach.
Zwłaszcza te ostatnie zastosowanie jest niezwykle istotne. Wojsko Polskie dysponuje już bronią o potężnym zasięgu m.in. pociskami manewrującymi JASSM-ER, a wkrótce także rakietami balistycznymi ATACMS.
Broń ta przeznaczona jest do precyzyjnego uderzenia w najważniejsze obiekty wroga takie jak składy amunicji, centra dowodzenia czy obrona przeciwlotnicza. Do tego potrzebne jest jednak szybkie lokalizowanie takich celów do czego świetnie nadają się właśnie satelity. Poza tym w takim przypadku kluczowy jest często czas, a własne satelity skracają do minimum czas obiegu informacji.
Co więcej, działanie w ramach konstelacji pozwoli na obserwowanie znacznie większego obszaru Ziemi, niż jest to możliwe w przypadku jednego państwa.
Satelity Pléiades Neo dla Polski
Polska kupi od francuskiej firmy Airbus satelity Pléiades Neo. Dają one możliwość obserwacji dowolnego punktu na kuli ziemskiej co najmniej dwa razy dziennie.
Pléiades Neo są wyposażone w lekki przyrząd optyczny nowej generacji z węglika krzemu i w łącza międzysatelitarne z geostacjonarną sondą kosmiczną SpaceDataHighway (EDRS) firmy Airbus.
Obrazy o bardzo wysokiej rozdzielczości są dostępne po 40 minutach w trybie awaryjnym lub mniej niż dwie godziny w trybie rutynowym. Na zdjęciach rozróżnić można przedmioty o długości 30 cm.
Fotografie mogą być wykonywane w trybie multi-stereo dzięki czemu tworzone mogą być modele 3D terenu oraz obiektów i cyfrowe modele wysokości (DEM).
Satelity krążą na wysokości 630 km, a czas iż pracy obliczony jest na 10 lat.