Tak działają pociski AGM-158B JASSM ER. Polska może uderzyć bardzo daleko
Na współczesnym polu walki zasięg broni jest ważny jak nigdy wcześniej. Wojna za naszą wschodnią granicą pokazuje, że możliwość celnego niszczenia zaplecza przeciwnika może decydować o losach całych kampanii. Czy Wojsko Polskie posiada oręż zdolny do dalekiego uderzenia?, Tak, są to amerykańskie pociski AGM-158B JASSM ER, o potężnym 900 km zasięgu.
Polska posiada 70 pocisków JASSM-ER. Są one przeznaczone do niszczenia najważniejszych celów naziemnych takich jak centra dowodzenia i łączności, mosty, bunkry dla samolotów czy składy amunicji.
Stanowią one uzbrojenie samolotów wielozadaniowych F-16, które stacjonują w bazach w Poznaniu-Krzesinach oraz Łasku koło Łodzi. Producentem pocisków i samolotów jest amerykański koncern Lockheed Martin.
Polska jest pierwszym krajem spoza USA, który podpisał umowę na zakup JASSM-ER. Pociski JASSM kupiły także Australia i Finlandia.
AGM-158B JASSM-ER
JASSM-ER to broń XXI wieku. Jest to pocisk manewrujący, poruszający się nisko nad ziemią, co utrudnia jego wykrycie przez radary. Dodatkowo kształt i materiały zastosowane do budowy sprawiają, że jest to pocisk o obniżonej wykrywalności.
Przy ogromnym zasięgu blisko 1000 km pocisk można odpalać w bezpiecznej odległości od rakiet przeciwlotniczych przeciwnika i uderzać w jego infrastrukturę oraz armię daleko od linii frontu. AGM-158B JASSM-ER sam przebije się przez obronę powietrzną i uderzy w cel z dokładnością do 1 m.
Cel nie ma przy tym żadnych szans, nawet jeśli schowany jest w głęboko zakopanym bunkrze. Specjalnie skonstruowana głowica przebije się przez żelbeton, a blisko pół tony materiału wybuchowego jest w stanie zniszczyć każdą konstrukcję.
Moc niszczycielskiej eksplozji wzmocniona jest przez zaprojektowany dla JASSM materiał wybuchowy AFX-757, który stanowi mieszaninę heksogenu, sproszkowanego aluminium, nadchloranu amonu oraz pochodnych polimeru polibutadienu.
Lepszy silnik, więcej paliwa
Prace nad pociskiem o zwiększony zasięgu JASSM-Extended Range (JASSM-ER) rozpoczęły się w 2002 r. Jest to rozwinięcie podstawowej wersji AGM-158 JASSM.
W AGM-158B JASSM-ER zastosowano wydajniejszy silnik i zwiększono objętość zbiorników paliwa jednocześnie zachowując takie same wymiary pocisku jak JASSM. JASSM-ER ma zasięg ponad 925 km w porównaniu z zasięgiem JASSM wynoszącym około 370 km.
JASSM-ER ma 70 proc. tych samych podzespołów i 95 proc. wspólnego oprogramowania z oryginalnego AGM-158 JASSM.
JASSM-ER wszedł do służby w Siłach Powietrznych USA w kwietniu 2014 r. Bombowiec B-1B może przenosić ładunek 24 pocisków JASSM-ER, bombowiec B-2 zabiera 16 pocisków, a B-52 jest w stanie zabrać 20 JASSM-ER. Myśliwiec wielozadaniowy F-16 zabiera dwa pociski AGM-158B.
Amerykanie, a ostatnio także polskie załogi, ćwiczą też zrzucanie AGM-158B z pokładu transportowych C-130 Hercules. To rozwiązanie nazywa się Rapid Dragon, a jeden samolot może w ten sposób zabrać nawet 20 pocisków.
Dane techniczne AGM-158A JASSM:
- Długość: 4,27 m
- Rozpiętość skrzydeł: 2,4 m
- Masa: 975 kg
- Prędkość: poddźwiękowa
- Zasięg: 370 km
- Napęd: turboodrzutowy Teledyne CAE J402-CA-100
- Paliwo: paliwo JP10
- Głowica: 450 kg
- Cena: 850 000 dolarów
- W arsenale Polski: 40 sztuk
Dane techniczne AGM-158B JASSM-ER
- Prędkość: poddźwiękowa
- Napęd: turbowentylatorowy Williams International F107-WR-105
- Zasięg: > 925 km
- Cena: 1,327 mln dolarów
- W arsenale Polski: 70 sztuk