REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

To będzie najpotężniejsza broń w Wojsku Polskim. Rapid Dragon to potęga bombowca strategicznego

Nieoczekiwanie polskie załogi samolotów transportowych C-130 Hercules przeszły szkolenie z wykorzystania niezwykłej broni Rapid Dragon. Dzięki prostemu rozwiązaniu zamienia ona zwykłe transportowce w bombowce strategiczne.

10.11.2022
17:19
To będzie najpotężniejsza broń w Wojsku Polskim. Rapid Dragon to potęga bombowca strategicznego
REKLAMA

W tym tygodniu, pierwszy raz w Europie, z wykorzystaniem ostrej amunicji została odpalona amerykańska broń Rapid Dragon. Ćwiczenia przeprowadzili Amerykanie u wybrzeży Norwegii. Film z tego niezwykłego testu zobaczyć możecie niżej. Pokazuje on dokładnie, jak działa Rapid Dragon.

REKLAMA

Jak się jednak okazuje, manewry wykorzystano do przeszkolenia polskich żołnierzy z wykorzystania Rapid Dragon. Tym samym po raz pierwszy w historii możemy powiedzieć, że Polska posiada bombowce strategiczne. A przynajmniej może zamienić transportowe Herculesy w takie właśnie maszyny.

Rapid Dragon dla Polski

Rapid Dragon to paleta zrzucana na spadochronach z samolotów transportowych. W jej wnętrzu znajdują się pociski manewrujące dalekiego zasięgu AGM-158 JASSM-ER. Polska kupiła takie pociski i może je odpalać z myśliwców wielozadaniowych F-16 (jedna maszyna zabiera dwa JASMM-R).

Rapid Dragon zamienia samoloty transportowe C-130 Hercules wyrzutnie rakiet. Ze zrzuconej palety z pociskami wystartować może od czterech do dziewięciu AGM-158. Zrzucając dwie palety, Hercules staje się więc bombowcem strategicznym, dorównując siłą ognia takiemu właśnie samolotowi.

Szczegóły dotyczące działania Rapid Dragon znajdziecie w tym tekście: Każdy samolot będzie teraz bombowcem. Amerykanie odpalą rakiety z palet.

Polskie Herculesy i JASSM-ER

Polska posiada sześć samolotów transportowych w wersji C-130E, a w ostatnim czasie dokupiła jeszcze pięć C-130H. W Polsce samoloty C-130E Hercules wykorzystywane są przez 3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego w Powidzu.

 class="wp-image-2930436"
Polski C-130 Hercules

W sumie w arsenale Polski znajduje się 70 pocisków manewrujących AGM-158B JASSM-ER i 40 pocisków AGM-158A JASSM).

AGM-158 Joint Air-to-Surface Standoff Missile (JASSM) to amerykański taktyczny lotniczy pocisk manewrujący o obniżonej wykrywalności. Przeznaczony jest to precyzyjnych uderzeń spoza zasięgu obrony przeciwlotniczej przeciwnika.

 class="wp-image-2930556"
JASSM odpalany z F-16

JASSM służy do niszczenia najważniejszych celów jak centra dowodzenia i łączności, składów amunicji, kluczowych radarów i punktów obrony przeciwlotniczej czy lotnisk, a nawet bunkrów.

Producentem jest firma Lockheed Martin. Pocisk waży ponad tonę i ma 4,27 m długości. Po rozłożeniu skrzydeł rozpiętość AGM-158 wynosi 2,4 m. Wewnątrz znajduje się głowica ważąca 454 kg. Wypełniona jest specjalnie zaprojektowanym materiałem wybuchowym AFX-757 o ogromnej sile eksplozji.

REKLAMA

Zasięg pocisku w wersji AGM-158A JASSM to 370 km. Wersja AGM1-58B JASSM-ER ma zasięg ponad 925 km.

 

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA