REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Każdy samolot będzie teraz bombowcem. Amerykanie odpalą rakiety z palet

Amerykanie w ciągu najbliższych dni przetestują system Rapid Dragon. Pierwszy raz pociski odpalone będą za kręgiem polarnym. Będzie to część dużych manewrów, które odbywają się także na terenie Polski i Rumunii.

08.11.2022
16:55
Każdy samolot będzie teraz bombowcem. Amerykanie odpalą rakiety z palet
REKLAMA

Strzelanie z Rapid Dragon odbędzie się nad Morzem Norweskim z użyciem ostrej amunicji. To właśnie ten element budzi największe zainteresowanie specjalistów.

REKLAMA

Rapid Dragon to niezwykły system uzbrojenia. W skrócie chodzi o to, żeby wykorzystać gigantyczną flotę samolotów transportowych USA do zrzucania pocisków manewrujących, hurtem na paletach. I trzeba przyznać, że rozwiązanie ujmuje swoją prostotą, a jednocześnie budzi respekt z powodu siły ognia. Rapid Dragon pozwala zamienić w dowolnym momencie standardowy wojskowy samolot transportowy w strategiczny bombowiec. 

System nie tylko zapewnia USA możliwość ataku na całym świecie przy użyciu olbrzymiej floty transportowców. Zwiększa również liczbę miejsc, z których samolot przenoszący pociski manewrujące może wystartować. Podczas gdy bombowiec B-52 Stratofortress wymaga do startu i lądowania betonowego pasa startowego o długości ponad 3000 m, transportowy C-130 może operować na odcinkach o długości 910 m na mniej wymagających nawierzchniach.

Rapid Dragon i AGM-158 JASSM

Rapid Dragon to moduł uzbrojenia na paletach, który jest zrzucany z samolotów transportowych i odpala pociski manewrujące. Palety zawierające pociski zrzucane są na spadochronach. System został opracowany przez Siły Powietrzne Stanów ZjednoczonychLockheed Martin.

 class="wp-image-2569194"
Zrzut palety Rapid Dragon

Całość zapewnia tanią metodę umożliwiającą przekształcenie niezmodyfikowanego samolotu transportowego C-130 lub C-17 w bombowiec zdolny do odpalenia pocisków manewrujących dalekiego lub krótkiego zasięgu AGM-158 JASSM przeciwko celom lądowym lub morskim.

Rozmiar skrzyń z uzbrojeniem jest konfigurowalny i w zależności od wyboru mogą one pomieścić od czterech do dziewięciu pocisków AGM-158 JASSM- ER o zasięgu 925 km. Rapid Dragon mają być uzbrojone po 2024 r. w pociski JASSM-XR o zasięgu 1900 km.

Paleta Rapid Dragon ma 520 cm długości i 260 cm szerokości.

 class="wp-image-2569236"
Odpalenie pocisków AGM-158 JASSM-ER z Rapid Dragon

Nazwa nawiązuje do chińskiej broni

Rapid Dragon jest skonstruowany w taki sposób, że po wyrzuceniu palety z samolotu i otwarciu się spadochronów pociski skierowane są dziobem w dół. Pociski są następnie odpalane kolejno i po opuszczeniu palety rozkładają skrzydła, odpalają silnik marszowy, wykonują manewr wyrównania i kierują się na cel.

 class="wp-image-2569206"
Zasada działania Rapid Dragon

W przyszłości system ma mieć rónież możliwość przenoszenia bomb JDAM, min morskich i dronów.

REKLAMA

Nazwa projektu wywodzi się od chińskiej broni z X wieku znanej jako Ji Long Che, która może jednocześnie wystrzeliwać dużą liczbę płonących pocisków z kusz dalekiego zasięgu. 

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA