REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Teraz na PlayStation zagra każdy. Sony pokazało kontroler dla osób z niepełnosprawnościami

PlayStation może i ma lepsze gry niż Xbox, za to Microsoft ma kontroler, dzięki któremu nawet osoby z niepełnosprawnością mogą grać w gry. Sony zdecydowało zrobić się krok w stronę całkiem sporej części społeczności, tworząc zmodyfikowany kontroler DualSense dla osób niepełnosprawnych.

05.01.2023
17:16
Teraz na PlayStation zagra każdy. Sony pokazało kontroler dla osób z niepełnosprawnościami
REKLAMA

Według raportu przygotowanego przez stronę Accessibility.com, aż 20 proc. wszystkich graczy stanowią osoby z niepełnosprawnościami w różnym stopniu. Jednocześnie według raportu przygotowanego przez Game Accessibility, aż 92 proc. tych osób gra w gry komputerowe.

Świadomość społeczna wśród graczy stale rośnie, a jej efektami są inicjatywy takie jak Able Gamers - fundacja pomagająca w projektowaniu kontrolerów dostosowanych do potrzeb poszczególnych osób. Kontrolery dla osób niepełnosprawnych to także inicjatywy osób prywatnych, tworzących urządzenia z ułatwieniem dostępu na własną rękę, tacy jak na przykład Ben Heck.

Te działania zainspirowały w 2018 Microsoft do wydania pierwszego oficjalnego kontrolera dla niepełnosprawnych przeznaczonego dla konsoli Xbox One i komputerów stacjonarnych. Teraz w jego ślady idzie Sony, ogłaszając Project Leonardo.

REKLAMA

DualSense dla osób z niepełnosprawnościami. Sony prezentuje Project Leonardo

Project Leonardo to znacznie zmodyfikowany kontroler DualSense, rozdzielony na dwie osobne części dla każdej dłoni. Nie jest to urządzenie ze z góry narzuconym układem klawiszy, gdyż ten może być dowolnie modyfikowany zależnie od potrzeb rozgrywki oraz gracza. Oprócz tego Sony przygotowało dla Project Leonardo specjalne oprogramowanie, które pozwala graczom zapisywać różne profile ustawień oraz przypisywać jedną funkcję do kilku przycisków.

 class="wp-image-3111273"

Project Leonardo może być używany jako pojedynczy kontroler lub sparowany z kontrolerem DualSense. Gracz może także ograniczyć profil ustawień do aktywnego używania tylko jednego Project Leonardo, lub wręcz przeciwnie - obu urządzeń oraz DualSense jednocześnie.

Kontroler zaprojektowany przez Sony jest płaski, dzięki czemu osoby mające problemy z utrzymaniem pada w dłoni mogą go położyć na np. stole lub podstawce wózka. Urządzenie wyposażono także w dwa porty 3,5 mm AUX pozwalające graczom podpiąć dodatkowe akcesoria.

Jak pisze Sony na swoim blogu, Project Leonardo jest nadal w trakcie rozwoju i na jego premierę będziemy musieli jeszcze poczekać.

Kontrolerów dla niepełnosprawnych jest więcej

Jednych zaskoczy a innych nie, lecz na rynku istnieje wiele kontrolerów dla osób niepełnosprawnych. Najbardziej znanym z nich jest Xbox Adaptive Controller wydany przez Microsoft w 2018 roku.

Xbox Adaptive Controller (XAC) jest zbudowany w inny sposób niż Project Leonardo, gdyż jest to jedno duże urządzenie, którego ilość klawiszy (a tym samym funkcje) rozszerzamy za pomocą wpinania do gniazd 3,5mm. Do XAC można wpiąć nowe urządzenia, ułatwiające dostęp do gier, a bardziej wprawne technicznie osoby mogą skonstruować własne peryferia dla Xbox Adaptive Controller. Akcesoria dla XAC produkowane są także przez Logitech.

Tak jak w przypadku Project Leonardo, funkcje wszystkich przycisków można modyfikować i zapisywać jako osobne profile.

Wśród kontrolerów dla niepełnosprawnych należy wyróżnić m.in. Quadstick. Urządzenie zostało zaprojektowane specjalnie dla osób z porażeniem czterokończynowym i produkowane jest w trzech wersjach: FPS - przeznaczonej do gier, Singleton dedykowanej prostej obsłudze komputera (bez gier) oraz Original, która stanowi idealny środek pomiędzy FPS i Singleton.

REKLAMA
 class="wp-image-3111276"
Kontroler QuadStick

Sterowanie Quadstick odbywa się tylko i wyłącznie za pomocą ust i jest kompatybilny z konsolami PS3, PS4, Nintendo Switch, komputerami z systemami Windows i MacOS.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA