Helikopter Ingenuity nie tylko jeszcze żyje, ale nadal bije własne rekordy
Kiedy niemal półtora roku temu dron Ingenuity przygotowywał się do pierwszego silnikowego lotu nad powierzchnią innego globu niż Ziemia, naukowcy zastanawiali się, czy uda mu się w ogóle poderwać i czy uda się nim bezpiecznie wylądować.
Optymistyczna wersja zakładała wtedy pięć coraz trudniejszych lotów i pięć lądowań wykonanych w ciągu 30 dni. Dalej nikt nie myślał. Półtora roku później Ingenuity nadal lata nad powierzchnią Marsa towarzysząc w podróży łazikowi Perseverance, badając teren w jego otoczeniu i wyszukując ciekawe miejsca do badania.
Czytaj więcej:
- Historia tworzy się na naszych oczach. Helikopter Ingenuity przygotowuje się do lotu nad Marsem
- Oto pierwsze lądowisko na Marsie. To stąd w historyczny lot wystartuje helikopter Ingenuity
- Coraz bliżej lotu. Helikopter Ingenuity stanął w końcu na własnych nogach
- Oczko się urwało temu helikopteru. Poczekamy na pierwszy lot Ingenuity nad powierzchnią Marsa
- Helikopter Ingenuity poleciał! Pierwszy kontrolowany lot nad powierzchnią Marsa
Rekordowy lot Ingenuity nr 35
W sobotę, 3 grudnia Ingenuity wzbił się w marsjańskie powietrze po raz trzydziesty piąty. Tym razem jednak dron poleciał na wysokość aż 14 metrów, co stanowi rekord dla całej jego misji. Poprzedni najwyższy lot realizowany był na wysokości 12 metrów nad powierzchnią Czerwonej Planety.
Inżynierowie korzystają z tego, że Ingenuity wciąż lata i bezustannie testują granice jego możliwości. Nie powinno zatem dziwić, jeżeli za kilka miesięcy dron wzbije się jeszcze wyżej lub wykona dłuższy lot.
Podczas sobotniego lotu helikopter pokonał odległość 15 metrów w trakcie lotu trwającego 52 sekundy. Te drobne kroki jednak składają się już na całkiem spory nalot. Niewielki, zaledwie dwukilogramowy dron pokonał w ciągu całej swojej misji odległość 7407 metrów unosząc się w powietrzu łącznie przez 59,9 minut.
Tymczasem w laboratoriach na Ziemi trwają już prace nad kolejnymi, większymi dronami, które w ciągu najbliższych lat także polecą na Marsa.