REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Oto pierwsze lądowisko na Marsie. To stąd w historyczny lot wystartuje helikopter Ingenuity

Nie ma na nim równej platformy startowej, ani dużego znaku H. Jednak to właśnie tu wkrótce stanie niewielki, 2-kilogramowy helikopter, który jako pierwszy w historii spróbuje wzbić się nad powierzchnię innej planety niż Ziemia.

24.03.2021
10:29
Oto pierwsze lądowisko na Marsie. To stąd w historyczny lot wystartuje helikopter Ingenuity
REKLAMA

Podczas wtorkowej konferencji prasowej NASA poinformowała o tym, że nieopodal miejsca lądowania łazika Perseverance udało się znaleźć równe, gładkie i pozbawione przeszkód miejsce. Będzie można z niego wykonać pierwszy lot na Marsie. Lądowisko znajduje się na północ względem miejsca lądowania łazika.

REKLAMA

Podczas pierwszego lotu Ingenuity będzie miał za zadanie wznieść się do 3 metrów nad powierzchnię lądowiska, a następnie bezpiecznie wylądować.

Gdzie jest lotnisko?

Samo miejsce lądowania oraz "strefę lotów" zaznaczono na grafikach nałożonych na zdjęcia wykonane kamerami łazika Perseverance, do którego helikopter wciąż jest przyczepiony.

Pierwotnie inżynierowie zakładali, że znalezienie odpowiedniego miejsca na lądowisko może potrwać nawet kilka miesięcy. Rekonesans okolic miejsca lądowania łazika uświadomił jednak zespołowi, że wystarczająco dobre miejsce mają tuż pod nosem, stąd i przyspieszenie programu lotów.

Lot całkowicie autonomiczny

Miejsce jest tu kluczowe. Z uwagi na odległość między Ziemią a Marsem, nie ma żadnej możliwości sterowania helikopterem podczas lotu. Start, lot, analiza terenu podczas lotu, wybór miejsca lądowania i samo lądowanie - za te wszystkie etapy musi odpowiadać komputer pokładowy. Podczas lotu komputer będzie wykonywał zdjęcia terenu z częstotliwością 30 klatek na sekundę. Zdjęcia wraz z odczytami z pozostałych czujników pozwolą helikopterowi 500 razy na sekundę wykonywać korekty w trakcie lotu.

REKLAMA

Pierwszego lotu możemy się spodziewać najwcześniej 8 kwietnia. Kontrolerzy misji wcześniej muszą dojechać do samego lądowiska, ustawić helikopter w pozycji pionowej, a następnie zwolnić uchwyty, aby opadł na powierzchnię z wysokości 13 cm. Następnie łazik Perseverance musi odjechać na bezpieczną odległość, z której będzie obserwował poczynania Ingenuity. Cały ten proces potrwa około 5 soli (marsjańskich dób). Po sprawdzeniu wszystkich czujników helikoptera, kontrolerzy z Ziemi prześlą komendy dotyczące lotu na pokład łazika, który z kolei przekaże je do helikoptera.

Pierwszy i zarazem najważniejszy lot będzie stosunkowo krótki. Helikopter będzie musiał się wznieść na wysokość 3 metrów w tempie 1 m/s, zawisnąć na 30 sekund, a następnie bezpiecznie wylądować. Jeżeli to się uda, będą podejmowane kolejne, trudniejsze loty nad powierzchnią Marsa.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA