REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Sonda Juno przeleciała nad księżycem Jowisza. To zdjęcie Europy jest fenomenalne

Amerykańska sonda kosmiczna Juno, która od kilku lat krąży wokół Jowisza, w czwartek 29 sierpnia dokonała czegoś niesamowitego. W precyzyjnie zaplanowanym manewrze sonda przeleciała w odległości zaledwie 352 km od powierzchni Europy, jednego z najbardziej fascynujących księżyców w Układzie Słonecznym.

30.09.2022
6:49
juno europa
REKLAMA

Choć Juno krąży wokół Jowisza już od pięciu lat, był to dopiero trzeci w historii przelot tej sondy w odległości mniejszej niż 500 km od Europy. Jeżeli wciąż wydaje wam się, że odległość 352 km to dużo, to warto pamiętać, że sonda podczas przelotu poruszała się z prędkością 24 km/s, a więc w momencie maksymalnego zbliżenia, odległość dzieląca sondę od Europy wynosiła zaledwie 14 sekund.

REKLAMA

O to czy ten przelot był wart zachodu pytać nie trzeba. Zdjęcie wykonane w ciągu dwóch godzin otaczających przelot pokazuje nam fenomenalną strukturę powierzchni księżyca, który w swoim wnętrzu może skrywać życie pozaziemskie.

 class="wp-image-2474049"

Z racji na to, że Europa jest księżycem lodowym, na powierzchni możemy zobaczyć liczne kanały i uskoki, które są jednym z podstawowych elementów powierzchni na wiecznie odmładzającym się księżycu.

Warto tutaj podkreślić, że cały przelot nie był jedynie sztuką dla sztuki. Zbliżenie sondy do Europy jest bowiem swego rodzaju rekonesansem, w trakcie którego zebrano dane, które pozwolą lepiej przygotować misję sondy kosmicznej Europa Clipper, która powinna wystartować w kierunku Europy już za dwa lata. Jej zadaniem będzie zbadanie, czy w oceanie znajdującym się we wnętrzu Księżyca mogą istnieć warunki sprzyjające powstaniu życia. Sonda powinna dotrzeć do Jowisza i Europy na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych XXI wieku.

REKLAMA

Czytaj więcej:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA