Sonda Juno przeleciała nad księżycem Jowisza. To zdjęcie Europy jest fenomenalne
Amerykańska sonda kosmiczna Juno, która od kilku lat krąży wokół Jowisza, w czwartek 29 sierpnia dokonała czegoś niesamowitego. W precyzyjnie zaplanowanym manewrze sonda przeleciała w odległości zaledwie 352 km od powierzchni Europy, jednego z najbardziej fascynujących księżyców w Układzie Słonecznym.
Choć Juno krąży wokół Jowisza już od pięciu lat, był to dopiero trzeci w historii przelot tej sondy w odległości mniejszej niż 500 km od Europy. Jeżeli wciąż wydaje wam się, że odległość 352 km to dużo, to warto pamiętać, że sonda podczas przelotu poruszała się z prędkością 24 km/s, a więc w momencie maksymalnego zbliżenia, odległość dzieląca sondę od Europy wynosiła zaledwie 14 sekund.
O to czy ten przelot był wart zachodu pytać nie trzeba. Zdjęcie wykonane w ciągu dwóch godzin otaczających przelot pokazuje nam fenomenalną strukturę powierzchni księżyca, który w swoim wnętrzu może skrywać życie pozaziemskie.
Z racji na to, że Europa jest księżycem lodowym, na powierzchni możemy zobaczyć liczne kanały i uskoki, które są jednym z podstawowych elementów powierzchni na wiecznie odmładzającym się księżycu.
Warto tutaj podkreślić, że cały przelot nie był jedynie sztuką dla sztuki. Zbliżenie sondy do Europy jest bowiem swego rodzaju rekonesansem, w trakcie którego zebrano dane, które pozwolą lepiej przygotować misję sondy kosmicznej Europa Clipper, która powinna wystartować w kierunku Europy już za dwa lata. Jej zadaniem będzie zbadanie, czy w oceanie znajdującym się we wnętrzu Księżyca mogą istnieć warunki sprzyjające powstaniu życia. Sonda powinna dotrzeć do Jowisza i Europy na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych XXI wieku.
Czytaj więcej:
- Jeden księżyc Jowisza zanieczyszcza drugi. Io wyrzuca siarkę na Europę
- Słona woda życia doda. Na Europie prawdopodobnie dodała
- Szanse na odkrycie życia poza Ziemią rosną. Wody na Europie jest znacznie więcej niż sądzono
- Sonda Juno dostarcza. Nowe zdjęcia i nowe odkrycia
- Nad księżycem Jowisza unosi się para wodna. Naukowcy znaleźli ją na archiwalnych zdjęciach
- To będzie najtrudniejsze lądowanie w historii lotów kosmicznych. Europa to ogromne wyzwanie