REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Słona woda życia doda. Na Europie prawdopodobnie dodała

Europa już od długiego czasu jest jednym z głównych kandydatów z ciał niebieskich Układu Słonecznego w kwestii prawdopodobieństwa odnalezienia na nim jakiejś formy życia. Szanse te, za sprawą najnowszego badania, istotnie wzrosły.

25.04.2022
9:59
europa życie słona woda
REKLAMA

Nasza skromna eksploracja Marsa zdaje się dowodzić, że na Czerwonej Planecie mogło istnieć kiedyś życie, ale wymarło dawno temu. To jednak nie przekreśla szans na odnalezienie innych jego form na pozostałych planetach i księżycach Układu Słonecznego, choć prawdopodobieństwo takiego odkrycia nie jest zbyt wysokie. Uważa się, że Europa - lodowy księżyc Jowisza - może być domem przynajmniej dla mikrobów. Uczeni już dawno odkryli, że ma dużo sprzyjających ku temu warunków. Teraz odnaleźli kolejne sprzyjające życiu elementy.

REKLAMA

Czytaj też:

Przedmiotem badania opublikowanego w Nature Comunications były bruzdy, jakie pokrywają księżyc. Zdaniem uczonych, jest bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że kryje się w nich słona woda w stanie ciekłym. Z uwagi na fakt, że grzbiety i wgłębienia nie są występującą lokalnie anomalią, a cechą niemal całej powierzchni, owe zbiorniki słonej wody mogą być na Europie dość powszechne.

Słona ciekła woda to życie na Europie? Jest tego niemałe prawdopodobieństwo.

By szukać dowodów na swoją teorię, uczeni przyjrzeli się północno-zachodniej Grenlandii, która pod wieloma względami przypomina Europę. Wykazali, że bruzdy w tym rejonie powstały w wyniku wtórnego zamrożenia, zwiększania ciśnienia, a następnie pękania sillów wodnych w pokrywie lodowej. Jeżeli kaniony Europy powstały w wyniku tego samego procesu, miałoby to oznaczać, że płytkie zbiorniki wodne są tam bardzo częste.

Świat nauki jest w większości zgodny: życie potrzebuje trzech elementów, by mogło powstać. Poza ciekłą wodą potrzebne są jeszcze jakieś źródło energii oraz związki organiczne. Biorąc pod uwagę bieżącą astronomiczną wiedzę o historii powstawania planet i księżyców, wydaje się mało prawdopodobne, by Europa pozbawiona była związków organicznych. Energia jest zapewniona za sprawą wpływu grawitacyjnego gigantycznego Jowisza. Księżyc ma nawet dodatkową warstwę ochronną w formie pola magnetycznego, które, tak na marginesie, również może być oznaką obecności słonego wodnego płynnego oceanu.

REKLAMA

Powyższe odkrycia należy jednak wziąć w odpowiedni nawias. Naukowcy nadal nie są do końca pewni, jak powstało życie na Ziemi, tym bardziej więc nie mają pojęcia, czy mogło powstać na innych planetach i księżycach. Wiemy, że Europa jest miejscem, w którym życie mogłoby rozkwitnąć. Trudno jednak przewidzieć, czy sondy wysłane na ten pobudzający wyobraźnię księżyc Jowisza cokolwiek odkryją.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA