REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Operują pacjentów w goglach i używają hologramów. Lekarze wykonali setki operacji dzięki polskiej technologii

Wirtualna i poszerzona rzeczywistość to nie tylko gry wideo. Medicover chwali się, że chirurdzy przeprowadzili z użyciem RSQ Holo już kilkadziesiąt skomplikowanych operacji ortopedycznych, głównie kolan i łokci, z wykorzystaniem hologramów. Jak to działa i jak wygląda taki zabieg? Można to zobaczyć na wideo.

30.09.2022
11:33
rsq-holo-ar-vr-operacja
REKLAMA
REKLAMA

VR i AR w medycynie

Wirtualna i poszerzona rzeczywistość trafiają pod strzechy. Zestawy gogli Meta Quest biją rekordy sprzedaży, a giganci pokroju Facebooka i Apple'a inwestują miliardy dolarów w sprzęt i oprogramowanie wykorzystujące te technologie z myślą o metawersum. Rozrywka to jednak tylko jeden z wielu obszarów, gdzie takie zestawy mogą znaleźć zastosowanie. Coraz cześciej zestawy mniej lub bardziej podobne do tych, które służą do grania, znajdują zastosowanie w pracy.

Entuzjaści nowych technologii potrafią godzinami rozwodzić się na tym, jak to dzięki VR i AR zmienią się całe branże - nie tylko ta rozrywkowa, ale również reklamowa, transportowa oraz medycyna. Zwykle opierają się jednak na przykładach teoretycznych i wspominają o kolejnych prototypach, ale na poparcie swych tez mogą przywołać coraz więcej wdrożonych projektów. Jednym z nich jest RSQ Holo pozwalający wykonywać operacje z użyciem hologramów.

Jak działa RSQ Holo? Operacje AR w praktyce

RSQ Holo, czyli operacje w goglach Microsoft HoloLens

Diagnostyka prowadzona zdalnie, w tym dzięki 5G, to jedno, ale istnieje też już technologia przeprowadzania operacji z użyciem sprzętu, który nadal kojarzy się nam głównie z rozrywką i grami wideo. Nosi ona nazwę RSQ Holo i została opracowana w naszym kraju. Lekarze, którzy biorą udział w programie, korzystają ze specjalnych gogli, dzięki którym w trakcie pracy mogą mieć cały czas podgląd na dane medyczne leżącego na stole pacjenta.

RSQ Holo to w dodatku coś więcej niż tylko wirtualny wyciąg danych z karty medycznej pacjenta, które można obejrzeć na żądanie. Lekarz podczas operacji może dzięki temu rozwiązaniu patrzeć na trójwymiarowe obrazy anatomii pacjenta, które utworzono wcześniej z użyciem tomografii komputerowej, wspomagające wyobraźnię przestrzenną. Wygenerowany cyfrowo obraz jest obecny cały czas w zasięgu wzroku lekarza i można z nim wchodzić w interakcję.

Czytaj też:

Jak podaje Medicover, który wdrożył RSQ HOLO, dane przedstawiane są lekarzom podczas operacji w formie hologramów.

Informacje wyświetlane w czasie rzeczywistym w polu widzenia chirurga nie są w dodatku statyczne. Nie potrzeba jednak żadnych dodatkowych urządzeń, aby w sterylnym środowisku w trakcie trwania operacji mógł modyfikować obraz. RSQ HOLO wykorzystujące gogle Microsoft HoloLens zaprojektowano tak, aby chirurg mógł obrazy przesuwać, powiększać, pomniejszać za pomocą palców, aby spojrzeć na skany pod różnymi kątami i obejrzeć ukryte części ciała pacjenta.

Za projekt odpowiada syn ortopedy prof. dra hab. n. med. Przemysława Lubiatowskiego, kierownika Pracowni Traumatologii i Biomechaniki Sportu w Katedrze Traumatologii, Ortopedii i Chirurgii Ręki Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Lekarz, który pełnił też funkcję przewodniczącego Sekcji Chirurgii Barku i Łokcia Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego oraz Prezesa Polskiego Towarzystwa Barku i Łokcia, pomagał w toku prac nad RSQ Holo.

prof. dr hab. n. med. Przemysław Lubiatowski opowiada o RSQ HOLO

Ile operacji przeprowadzono z użyciem RSQ Holo?

REKLAMA

Bardzo często rozwiązania z segmentu AR, które przykuwają wzrok, to prototypy i dema technologiczne. W przypadku RSQ Holo jest jednak inaczej. Z tych hologramów lekarze korzystają w naszym kraju już od roku, kiedy to odbyła się światowa premiera tego zestawu podczas Kongresu Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Barku i Łokcia (SECEC) w Poznaniu. Od tego czasu przeprowadzono z użyciem tej technologii już ponad 50 operacji - i to jedynie w Polsce.

RSQ Holo opracowane we współpracy z Microsoftem zaliczyło udany debiut i zainteresowało przedstawicieli świata medycyny z całego świata. Obecnie z tego nowatorskiego rozwiązania korzystają chirurdzy nie tylko w Polsce, ale również w takich krajach jak Stany Zjednoczone, Kanada oraz Indie. Jak chwali się przy tym Medicover, na całym świecie przez ostatni rok wykonano już kilkaset zabiegów z wykorzystaniem hologramów, a z czasem ta liczba będzie rosnąć.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA