REKLAMA

Inżynierowie opracowali mikroskopijny smart-stent. Urządzenie może zrewolucjonizować kardiologię

Choroby układu krążenia to najczęstsza przyczyna zgonów nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Choć metody diagnozowania i leczenia z każdym rokiem idą do przodu, to od lat wyzwaniem pozostaje monitorowanie układu krążenia. Nowatorski stent opracowany przez amerykańskich naukowców to szansa na niezwykłą precyzję pomiarów, przy jednoczesnym zachowaniu ich ciągłości i minimalnej inwazyjności.

Mikroskopijny smart-stent może zrewolucjonizować kardiologię
REKLAMA

Ciągłe monitorowanie hemodynamiki - przepływu krwi przez układ naczyniowy - może przyczynić się do poprawy efektywności leczenia, a to z kolei przełoży się na poprawę wyników pacjentów. Jednak śmiertelne choroby układu krążenia, takie jak nadciśnienie i miażdżyca, występują w długim i skręconym układzie krążenia z tętnicami o różnej średnicy i krzywiźnie. Obecnie istniejące urządzenia służące do obserwowania przepływu krwi są ograniczone przez swoją masę, sztywność i użyteczność.

Profesor Woon-Hong Yeo i jego współpracownicy z Instytutu Technologicznego Georgii próbują zwiększyć szanse pacjentów, opracowując wszczepialny miękki elektroniczny system monitorowania. Ich nowe urządzenie, opisane na łamach czasopismu Science Advances, składa się z inteligentnego stentu i miękkich czujników drukowanych za pomocą drukarki 3D. Nowatorski system monitorowania stworzony przez amerykańskich inżynierów jest zdolny do bezprzewodowego obserwowania hemodynamiki w czasie rzeczywistym - i to bez potrzeby posiadania dodatkowych baterii czy obwodów.

REKLAMA

"Ten elektroniczny system jest przeznaczony do bezprzewodowego dostarczania danych hemodynamicznych. W tym ciśnienia tętniczego, tętna i przepływu krwi, do zewnętrznego systemu zbierania danych. Nasz elektroniczny system jest bardzo mały i cienki, dlatego możemy użyć cewnika, aby dostarczyć je w dowolne miejsce wewnątrz ciała." - mówi profesor Woon-Hong Yeo, przewodniczący zespołu pracującym nad urządzeniem

 class="wp-image-2176911"
"Ten stent ma wiele sztuczek w rękawie" - Woon-Hong Yeo, fot. Instytut Technologiczny Georgii

Jak mówią twórcy nowatorskiego urządzenia, gdy jest ono instalowane u pacjenta z - na przykład - miażdżycą, oprócz rozszerzania się i zapobiegania zwężaniu tętnicy, podobnie jak tradycyjny stent, przywracając normalny przepływ krwi, zapewni lekarzom dane o układzie krążenia pacjenta w czasie rzeczywistym

"Obecnie po zastosowaniu stentu lekarze nie mają pewności, czy problem został rozwiązany i muszą się liczyć z tym, że pacjenci wrócą do nich z tym samym problemem. Może to być wada stentu lub problem z umieszczeniem stentu, a może problem z przepływem krwi pacjenta."

Oto smart-stent - mały, niepozorny, wszechstronny i niewymagający baterii

Obecnie standardowym sposobem obrazowania i monitorowania układu krążenia jest angiografia. Jednak technika ta nierzadko bywa kosztowne, a w rzadkich przypadkach - zwłaszcza u pacjentów zmagających się z cukrzycą - barwniki i promieniowanie stosowane w obrazowaniu angiograficznym mogą powodować raka. Elektroniczny system opracowany przez zespół Yeo stara się zredukować do minimum potrzebę wykorzystania angiografii i innych, potencjalnie ryzykownych metod obrazowania.

Elektroniczny system oparty jest o bezprzewodową platformę inteligentnych stentów, zintegrowaną z miękkimi czujnikami. Do działania wykorzystuje ono sprzężenie indukcyjne, które zapewnia bezprzewodowe monitorowanie układu krążenia w czasie rzeczywistym, które jednocześnie daje lekarzom szerokie możliwości diagnostyczne. Wykorzystywane przez urządzenie sprzężenie indukcyjne wykorzystuje pola magnetyczne do bezprzewodowego przesyłania energii. Podobnie dzieje się z ładowarkami bezprzewodowymi do telefonu, smartwatcha lub innych urządzeń elektronicznych - czerpią one energię z pola magnetycznego wytwarzanego przez ładowarkę.

 class="wp-image-2176941"
fot. Instytut Technologiczny Georgii

Jak mówi Woon-Hong Yeo, elektroniczny system opracowany przez amerykańskich naukowców można zastosować do obserwacji nie tylko układu krążenia:

Inną cechą tej platformy technologicznej jest to, że oprócz tego, że jest wszczepialnym systemem czujników, może być używana jako system do noszenia. Pomyśl o smartwatchu i ile procent jego masy zajmują obwody lub baterie. Jeśli usuniesz to wszystko, otrzymasz urządzenie, które jest cieńsze niż typowy plaster, prawie niewidoczny monitor stanu zdrowia, który możesz nosić wszędzie.

REKLAMA

Praktyczne wykorzystanie systemu to według naukowców kwestia dość odległej przyszłości. Do tej pory przetestowali swój autorski system jedynie na zwierzętach. Jednocześnie amerykańscy inżynierowie patrzą z optymizmem w przyszłość, widząc w dotychczasowych wynikach pracy szansę na nowe kierunki rozwoju nauk biomedycznych i inżynierii.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: 2025-03-27T18:42:43+01:00
Aktualizacja: 2025-03-27T14:54:23+01:00
Aktualizacja: 2025-03-27T14:46:30+01:00
Aktualizacja: 2025-03-27T09:39:05+01:00
Aktualizacja: 2025-03-27T06:03:00+01:00
Aktualizacja: 2025-03-26T16:33:07+01:00
Aktualizacja: 2025-03-26T14:37:09+01:00
Aktualizacja: 2025-03-26T12:27:29+01:00
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA