REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Wieczne chemikalia PFAS najczęstszą przyczyną raka wątroby. Zła wiadomość jest taka, że trudno ich uniknąć

Zachorowania na najczęstszy rodzaj raka wątroby - niewirusowego raka wątrobokomórkowego, są bezpośrednio powiązane z gromadzeniem się w organizmie człowieka wiecznych chemikaliów, tzw. PFAS. Znajdują się one w kosmetykach, sprzęcie kuchennym (w tym m.in. nieprzywierających powłokach naczyń), opakowaniach do żywności, wodoodpornych tekstyliach czy pianek wodoodpornych.

31.08.2022
7:47
Najczęstsza przyczyna raka wątroby to wieczne chemikalia PFAS
REKLAMA

Zanieczyszczenie tak zwanymi wiecznymi chemikaliami to problem, który lekarze, naukowcy i ekolodzy podnoszą od lat. Jednakże dopiero teraz uczeni mają dostęp do wystarczającej ilości danych, które jednoznacznie potwierdzają, że globalne zanieczyszczenie PFAS jest bezpośrednio powiązane z zachorowaniami na najczęstszy rodzaj raka wątroby.

REKLAMA

PFAS, znane również jako związki per- i polifluoroalkilowe, to syntetyczne związki fluoroorganiczne, które od lat czterdziestych ubiegłego wieku - początku produkcji tworzyw sztucznych na skalę światową stanowią nieustanne zagrożenie dla środowiska naturalnego. Ich syntetyczny charakter oraz nieuleganie rozkładowi sprawiły, że zdobyły one miano "wiecznych chemikaliów" - trwałych zanieczyszczeń środowiska.

PFAS. Kto jest najbardziej zagrożony wiecznymi chemikaliami?

Od lat naukowcy i lekarze wiążą zachorowania na nowotwory i inne schorzenia z gromadzeniem się PFAS w organizmie. Jednakże uczeni z Keck School of Medicine Uniwersytetu Południowej Kalifornii potwierdzają, że zachorowania na najczęstszy rodzaj raka wątroby - niewirusowego raka wątrobokomórkowego, są bezpośrednio powiązane z ekspozycją na związki per- i polifluoroalkilowe.

Uczeni swe odkrycia opublikowali w czasopiśmie JHEP Reports. Jak mówią naukowcy, wcześniejsze badania na zwierzętach sugerowały, że ekspozycja na PFAS zwiększa ryzyko raka wątroby, lecz ich praca to pierwsze badanie z wykorzystaniem próbek ludzkich potwierdzające powiązanie PFAS z niewirusowym rakiem wątrobokomórkowym.

Opiera się to [badanie] na istniejących badaniach, ale idzie o krok dalej. Rak wątroby jest jednym z najpoważniejszych punktów końcowych w chorobach wątroby i jest to pierwsze badanie na ludziach, które pokazuje, że PFAS są związane z tą chorobą.

- powiedział Jesse Goodrich, jeden z autorów badania.

PFAS a rak wątroby - pierwsze tego typu tak duże badania

Zespół z Keck School of Medicine do badania wykorzystał ponad 200 tysięcy próbek, które zebrał przy współpracy z Uniwersytetem Hawajskim. W ramach projektu Multiethnic Cohort Study obie uczelnie śledziły losy pacjentów z Los Angeles i Hawajów pod kątem rozwoju raka i innych chorób.

Tak duże repozytorium próbek krwi i tkanek pochodzących od różnych pacjentów, pozwoliło zespołowi badawczemu znaleźć dwie grupy osób: 50, u których w czasie trwania badania rozwinął się rak wątroby oraz 50, u których w analogicznym czasie rak się nie rozwinął. Uczeni porównali próbki krwi pochodzące od pacjentów z pierwszej grupy jeszcze zanim rozwinął się u nich nowotwór oraz próbki pochodzące od zdrowej grupy.

Naukowcy znaleźli kilka rodzajów PFAS w próbkach krwi, które zostały pobrane zanim u uczestników rozwinął się rak wątroby. Badania wykazały, że najsilniejszy związek był między kwasem perfluorooktanosulfonowym (PFOS) a rakiem wątroby. Ponadto wykazano, że osoby badane w górnych dziesięciu procentach ekspozycji na PFOS były 4,5 razy bardziej narażone na rozwój raka wątroby niż osoby z najniższym poziomem PFOS we krwi.

Oprócz tego zespół badawczy był w stanie określić możliwe sposoby, jakimi kwas perfluorooktanosulfonowy wpływał na funkcjonowanie wątroby. Ocena próbek wykazała, że PFOS najprawdopodobniej zmienia normalny proces metabolizmu glukozy, metabolizmu kwasów żółciowych i metabolizmu aminokwasów o rozgałęzionych łańcuchach w wątrobie.

Zakłócenie normalnych procesów metabolicznych w wątrobie może powodować gromadzenie się w niej większej ilości tłuszczu, co jest stanem znanym jako niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD). W ostatnich latach nastąpił dramatyczny i niewyjaśniony wzrost zachorowań na NAFLD na całym świecie, co jest niepokojące, ponieważ osoby z NAFLD mają znacznie wyższe ryzyko rozwoju raka wątroby. Przyjmuje się, że w Polsce NAFLD dotyczy około 9 milionów osób.

Wieczne zagrożenie, czyli PFAS

PFAS, które są stosowane w szerokiej gamie produktów konsumenckich i przemysłowych, zostały po raz pierwszy wykryte we krwi osób narażonych na owe związki chemiczne w miejscu pracy w latach 70. Do lat 90. XX wieku wykryto je we krwi ogółu populacji, co doprowadziło do wzrostu świadomości potencjalnych zagrożeń dla zdrowia.

PFAS. Tajemnicze toksyny w twoim ciele

Pomimo konsekwentnej i restrykcyjnej polityki wycofywania z procesu produkcji PFAS oraz niezwykle rygorystycznych norm określających dopuszczalne ilości PFAS w produktach konsumenckich, związki per- i polifluoroalkilowe nadal są stale obecne w przedmiotach codziennego użytku. Wykorzystywane są one do produkcji kosmetyków, sprzętu kuchennego (w tym m.in. nieprzywierających powłok naczyń kuchennych), opakowań do żywności, wodoodpornych tekstyliów czy pianek wodoodpornych.

REKLAMA

Według Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, lista znanych związków należących PFAS zawiera przynajmniej 4730 pozycji. Natomiast według uczonych z Uniwersytetu Sztokholmskiego stopień zanieczyszczenia związkami per- i polifluoroalkilowymi w środowisku jest tak duży, że woda deszczowa na całym świecie nie nadaje się do picia.

Ten artykuł ukazał się po raz pierwszy na spidersweb.pl 21.08.2022 roku

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA