REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Zakupy

Odbierz paczkę wybierając sosiwo do hot-doga. Pora na Robomaty InPostu w Żabkach

Polacy będą mogli skorzystać z nowych automatów do odbioru i nadawania paczek. W sklepach Żabka pojawiają się maszyny InPostu nazywane Robomatami. Czym się różnią te urządzenia od popularnych Paczkomatów?

02.08.2022
18:01
Robomaty InPostu w Żabkach
REKLAMA

Paczkomaty szturmem wdarły się na polskie ulice, ale na tym ambicje InPostu się nie kończą. Prężnie rozwijająca się firma Rafała Brzoski chce umieścić swoje maszyny dosłownie wszędzie. Jej partnerem została sieć sklepów Żabka. Dzięki temu w salonach Żabka pojawiają się nowe maszyny do odbierania i nadawania paczek, które nie będą klasycznymi Paczkomatami. Pora na Robomaty.

REKLAMA

Czytaj też:

Robomat to nie Paczkomat

Nie bez powodu nowe maszyny InPostu, które są montowane w salonach Żabka, nie korzystają z marki Paczkomaty. Są one od klasycznych automatów do obierania i nadawania paczek znacznie nowocześniejsze. Wyróżniają się zupełnie innym designem, mają inny mechanizm działania, a do tego są w pełni zautomatyzowane.

Robomaty od InPostu, w przeciwieństwie do zwykłych Paczkomatów, mają tylko jedną skrytkę. Nie oznacza to jednak, że może skorzystać z nich tylko jedna osoba naraz, bo w bebechach maszyny znalazł się mechanizm robota kartezjańskiego, który przesuwa przesyłki do komory w celu wydania ich użytkownikowi oraz odbiera umieszczone przez nich paczki i odkłada "na zaplecze".

Do obsługi Robomatów można użyć apki InPost Mobile, ale nie jest to konieczne.

Chociaż firma InPost na każdym kroku zachęca do korzystania z aplikacji mobilnej, to najwyraźniej zdaje sobie również sprawę, że nie wszyscy klienci chcą lub mogą z niej korzystać. Aby nie zniechęcać potencjalnych klientów, w Robomacie umieszczono ekran dotykowy zamontowany bezpośrednio w maszynie.

A czy są jakieś ograniczenia Robomatu względem klasycznego Paczkomatu? Jak podaje portal wiadomoscihandlowe.pl, waga przesyłki wkładana i odbierana z nowego typu automatu InPostu do odbierania i nadawania paczek nie może przekraczać 7 kg.

Robomat w Żabce - rozmiary przesyłki.

Klienci, którzy chcieliby nadać cięższe przesyłki, muszą skorzystać z klasycznego Paczkomatu lub usług kurierskich. Na stronach pomocy InPostu można dodatkowo wyczytać, jakie mogą być wymiary paczek nadawanych w Robomacie. Oznaczono je kolorami:

  • mała 25 x 40 x 8 cm - żółta;
  • średnia 25 x 40 x 18 cm - niebieska;
  • duża 25 x 40 x 48 cm - zielona.
REKLAMA

Robotomat nie jest pierwszym robotem w sklepach Żabka.

Sieć sklepów Żabka już wcześniej zaprezentowała maszynę o nazwie Roobie, która obsługuje klientów w sklepach bezobsługowych. Zadaniem robota jest zadawanie pytania "jaka parówa wariacie" przygotowywanie ciepłych hot-dogów.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA