REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie /
  3. Poradniki
  4. Oprogramowanie /
  5. Smartfony - Poradniki

Moja Biedronka, żappka i inne karty lojalnościowe - jak je dodać do aplikacji Portfel w iPhonie?

Biedronka dostała nową aplikację na iPhone'a, ale podobnie jak w Żappce od Żabki, nie ma w niej przycisku Dodaj do Portfela. Na szczęście są na to... inne aplikacje. Sprawdź, jak dodać te lub dowolne inne karty lojalnościowe, karty zniżkowe i bilety do programu Wallet w telefonie z iOS.

05.06.2022
14:47
iPhone i Portfel: jak dodać karty Moja Biedronka, żappka i inne?
REKLAMA

Wallet w iOS to systemowa aplikacja, która może nam zastąpić fizyczne portfele. Apple pozwala dzięki nim trzymać w iPhonie w jednym miejscu karty płatnicze z usługi Apple Pay oraz tzw. paszport covidowy. Część aplikacji oraz usług online pozwala też wrzucić do tego wirtualnego Portfela jednym kliknięciem karty lojalnościowe, bilety na samolot albo koncert itp. Niestety nie wszystkie.

REKLAMA

Czytaj też:

Na szczęście tam gdzie iOS sam nie może, tam można posłać aplikację. Zarówno w App Storze, jak i na stronach www można znaleźć szereg programów oraz usług, które pozwalają dodać do Portfela w iPhonie dodatkowe karty lojalnościowe, zniżkowe, rabatowe oraz bilety, które domyślnie nie są tam dostępne. Z okazji premiery nowej odsłony aplikacji Biedronka przyjrzałem się tego typu usługom.

Portfel w iPhonie - jak dodać karty?

Kartę płatniczą do aplikacji Wallet można dodać bezpośrednio z jej poziomu lub ustawień telefonu. W przypadku kart i biletów, których twórcy wspierają Portfel w iPhonie oficjalnie, wystarczy kliknąć przycisk Dodaj do Portfela. W przypadku tych, których autorzy o tym nie pomyśleli, musimy albo zadowolić się widżetami jak w przypadku Żappki od Żabki lub radzić sobie na własną rękę.

MakePass: Barcode to Wallet (Mac, iPad, iPhone)

W celu stworzenia własnej karty do Portfela od Apple'a można skorzystać z aplikacji MakePass: Barcode to Wallet, która jest dostępna na komputery Mac, iPady i iPhone'y. Program nie jest tani, bo kosztuje aż 47,99 zł, ale płatność jest jednorazowa za wszystkie wersje i to naprawdę wygodne narzędzie.

apple-portfel-iphone-wallet-aplikacja-karty-lojalnosciowe-bilety-jak-wgrac-2 class="wp-image-2199228"
Tak wygląda aplikacja Barcode to Wallet w praktyce

Po otwarciu aplikacji niezależnie od platformy można wybrać jedną z opcji: tworzenie Karty od zera, otwieranie pliku z uprzednio zapisaną kartą lub importowanie kodu kreskowego (z pliku, ze zdjęcia lub poprzez wykonanie skanu). Do tego dochodzi opcja automatyzacji z wykorzystaniem usługi Skróty.

apple-portfel-iphone-wallet-aplikacja-karty-lojalnosciowe-bilety-jak-wgrac class="wp-image-2199234"
Tak wyglądają Moja Biedronka i żappka dodane do aplikacji Portfel na iPhonie

Co potrafi aplikacja MakePass: Barcode to Wallet?

Po zaimportowaniu kodu z np. zrzutu ekranu z aplikacji Biedronka albo Żappka należy wpisać ręcznie dane takie jak np. nazwa karty oraz wybrać jej typ. Dostępne opcje to Bilet na wydarzenie, Karta pokładowa, Karta sklepu, Kupon lub Generyczne. Aplikacja sama wybiera do tego relewantne kolory.

Inne dostępne opcje w tym kreatorze kart do Portfela w iPhonie to m.in. dodanie ikony, grafiki i lokalizacji, niedaleko której karta zrobi się aktywna oraz terminu jej obowiązywania, co może się przydać przy biletach. Do tego dochodzą różne inne pola, które mogą się wyświetlać na wspomnianej karcie.

apple-portfel-iphone-wallet-aplikacja-karty-lojalnosciowe-bilety-jak-wgrac class="wp-image-2199231"
Ręcznie dodaną kartę można spiąć z wybraną przez siebie aplikacją mobilną

Z pomocą aplikacji dodałem do Portfela w iPhonie w kilka minut kartę Moja Biedronka oraz Żappkę

Aby stworzyć działającą Kartę, wystarczy kilka kliknięć, ale jeśli ktoś się chce pobawić, to może ją upiększyć poprzez dodanie np. ikony i logo. Sam w przypadku Mojej Biedronki pobrałem ikonkę oraz zdjęcie awersu karty ze strony App Store'u i witryny sklepu, co pozwoliło osiągnąć fajny efekt.

Co istotne, karty stworzone na telefonie można w razie potrzeby aktualizować z poziomu aplikacji bez konieczności tworzenia ich od zera. Dodatkowo są one automatycznie synchronizowane z zegarkami Apple Watch, więc aby wczytać kod, nie trzeba nawet wyciągać telefonu.

apple-portfel-iphone-wallet-aplikacja-karty-lojalnosciowe-bilety-jak-wgrac 0 class="wp-image-2199222"
Moja Biedronka na zegarku Apple Watch? Dzięki aplikacji Wallet na iPhone'a to żaden problem

A co zamiast MakePass: Barcode to Wallet?

Wspomniana aplikacja kosztuje sporo, ale na szczęście można skorzystać z darmowych zamienników. Jednym z nich jest Wallet Creator dostępny na iPhone'y. Program pozwala tworzyć nowe karty poprzez skan kodu kreskowego za pomocą aparatu w telefonie.

Wallet Creator ma co prawda mniejsze możliwości niż MakePass: Barcode to Wallet i jest dostępny wyłącznie w wersji na telefony, ale dla wielu osób będzie on w pełni wystarczający. Kod lub zrzut ekranu z kodem można wyświetlić w razie potrzeby na innym urządzeniu.

apple-portfel-iphone-wallet-aplikacja-karty-lojalnosciowe-bilety-jak-wgrac 5 class="wp-image-2199237"
Wallet Creator to przykład bezpłatnej aplikacji do tworzenia kart w Portfelu na iPhone'a

Inne opcje tworzenia kart do Portfela w iPhonie, w tym dla firm

REKLAMA

Oprócz tego można skorzystać z aplikacji Pass4Wallet lub aplikacji i usługi Pass2U Wallet - cards/coupons, aczkolwiek w tym ostatnim przypadku trzeba zapłacić 8,99 zł za odblokowanie wszystkich funkcji. Twórcy oferują przy tym usługę dla firm z opcją masowego generowania kart do Portfela.

Do dodawania kart do Portfela w iPhonie służą też strony internetowe takie jak passslot.com czy passcreator.com, które również są kierowane do firm i pozwalają tworzyć dowolne karty. W sieci można znaleźć też takie witryny jak walletbusinesscard.com do generowania wirtualnych wizytówek.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA