REKLAMA

Paszport covidowy w iPhonie z iOS 15.4 - jak go wgrać do aplikacji Portfel?

iOS 15.4 pozwala wgrać paszport covidowy bezpośrednio do aplikacji Portfel oraz Zdrowie w iPhonie, dzięki czemu będzie można wyświetlać Europejski Certyfikat Covid-19 bez potrzeby logowania się do aplikacji mObywatel lub Moje IKP. Podpowiadamy, jak aktywować nową funkcję.

15.03.2022 18.01
iphone-paszport-covidowy-portfel-zdrowie-ios-15-4
REKLAMA

Apple udostępnił wczoraj nowe wersje swoich systemów operacyjnych, czyli iOS 15.4, iPadOS 15.4, macOS Monterey 12.3, watchOS 8.5, tvOS 15.4 i HomePod OS 15.4 do odpowiednio iPhone'ów, iPadów, komputerów Mac, zegarków Apple Watch, przystawek Apple TV i głośników HomePod. Jedną z najciekawszych nowości jest opcja wgrania tzw. paszportu covidowego bezpośrednio do aplikacji Portfel dla użytkowników z Polski.

REKLAMA
iphone-paszport-covidowy-portfel-zdrowie-ios-15-4
iPhone i paszport covidowy w aplikacji Portfel

iPhone i paszport covidowy w iOS 15.4. Jak to działa?

Do tej pory konsumenci, którzy kupili iPhone'y, w celu wylegitymowania się Europejskim Certyfikatem Covid-19, czyli potocznie mówiąc paszportem covidowym, musieli odblokować telefon, a następnie zalogować się do aplikacji mObywatel lub Moje IKP i odszukać stosowną pozycję. Zajmowało to bardzo dużo czasu, a alternatywą było korzystanie z zewnętrznych narzędzi dodających karty w aplikacji Portfel. Nie każdy jednak chciał się dzielić z kimś obcym swoim kodem QR potwierdzającym zaszczepienie się.

Apple już jakiś czas temu opracował mechanizm pozwalający dodać paszport covidowy. Wraz z iOS 15.4 ta funkcja zawitała do Polski. A jak z niej skorzystać? Wystarczy wycelować aparat w kod QR np. na kartce potwierdzającej szczepienie przeciwko Covid-19 otrzymanej w punkcie szczepień lub na ekranie innego urządzenia. Po zeskanowaniu kodu wystarczy kliknąć w przycisk dodający certyfikat szczepienia jednocześnie do aplikacji Zdrowie, jak i do Portfela.

iphone-paszport-covidowy-portfel-zdrowie-ios-15-4
Jak dodać paszport covidowy na iPhonie? Wystarczy zrzut ekranu z kodem QR

A co w przypadku, gdy nie mamy dostępu do innego urządzenia ani do papierowego kodu QR? Okazuje się, że i o tym Apple pomyślał.

Osoby, które chciałyby wgrać paszport covidowy do aplikacji Zdrowie oraz Portfel, powinny odpalić aplikację mObywatel lub Moje IKP lub wejść na stronę Internetowego Konta Pacjenta ze swoim kodem QR, a następnie zrobić zrzut ekranu i zapisać go w aplikacji Zdjęcia. Potem wystarczy wyświetlić tego screenshota i kliknąć w prawym dolnym rogu w ikonkę analizy obrazka (trzeba tylko wcześniej włączyć OCR w iOS).

W ramach aplikacji zdjęcia zrzut ekranu zostanie przeanalizowany, co podświetli kod QR, a po jego tąpnięciu pojawi się przycisk pozwalająca dodać dokument do aplikacji Zdrowie oraz Portfel. Co istotne, można dodać w ten sposób informacje o wszystkich dawkach - zarówno tych podstawowych, jak i przypominających - warto zaś zacząć od najstarszych, aby ta najnowsza była pod ręką.

REKLAMA
iphone-paszport-covidowy-portfel-zdrowie-ios-15-4
W aplikacji Zdrowie można dodać wszystkie dawki szczepionki

Niezależnie zaś od tego, w jaki sposób dodaliśmy kod QR z paszportem covidowym do aplikacji Portfel, aby go wyświetlić, wystarczy wcisnąć dwukrotnie przycisk blokady po wybudzeniu urządzenia. Nic nie stoi też oczywiście na przeszkodzie, by odpalić program w inny sposób, czyli z poziomu pulpitu, Centrum Sterowania wyszukiwarki Spotlight lub z użyciem asystenta głosowego Siri,

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA